Bu Makale
313 Tekil
Görüntülendi.
141 YIL ÖNCE BUGÜN, 21 EKİM 1878'DE BOŞNAKLAR, TARİHLERİNDE İLK DEFA ANAVATANLARI BOSNA HERSEK TOPRAKLARINI TERK ETMEYE BAŞLADI

141 YIL ÖNCE BUGÜN, 21 EKİM 1878'DE BOŞNAKLAR, TARİHLERİNDE İLK DEFA ANAVATANLARI BOSNA HERSEK TOPRAKLARINI TERK ETMEYE BAŞLADI

 

29 Temmuz'dan 20 Ekim'e kadar süren Berlin Kongresi kararlarının kampanyası sona erdi ve Avusturya-Macaristan'ın Bosna Hersek'i işgali ve onunla birlikte büyük bir kaçış dalgası başladı. Boşnaklar Sancak, Türkiye, Kosova ve Makedonya gibi o zamanlar hala Türk hakimiyetinde olan topraklara sığınmaya başlamışlardı.Bu dönemde Avusturya-Macaristan egemenliği altında yaşamak istemeyen Boşnakların bir kısmı (bazı tahminlere göre 100.000'den 200.000'e kadar) Türkiye'ye gelmişlerdi.


Bosna Hersek, 40 yıl boyunca Avusturya-Macaristan'ın idaresi altında 29 Ekim 1918'de Sloven, Hırvat ve Sırp Devleti'nin ilanına kadar kalmıştı.


1878'deki Berlin Kongresi'nin 25. maddesi Avusturya-Macaristan'a Bosna Hersek eyaletini işgal etme ve yönetme yetkisi vermişti.

Avusturya-Macaristan, Bosna Hersek'in tarihi toprağı olan bugünkü Sancak Bölgesi diye bilinen Yenipazar Sancağı'na ihtiyacı olmadığına karar vererek, içinde sadece askeri güçler bulundurdu, ancak onu fiilen işgal etmeye ve uzun vadede yönetmeyi o tarihte düşünmedi. İşgali daja sonra 1908'de gerçekleştirdi.

1878'de Berlin Kongresi ile kurulan Karadağ Krallığı daha sonra Bosna Eyaleti'nin Hersek bölgesinden Piva ve Tara, Žabljak ve Kolaşin'in birleştiği Nikšić, Vilica, Vrbica, Krstac, Mratinje'yi sınırları içine dahil etti.

Berlin Kongresi öncesi Osmanlı Devleti tarafından Yenipazar (Novi Pazar) Sancağı 1877'de Bosna Eyaletinden ayrılarak Kosova eyaletine bağlanmıştı.

 

Kaynak: İrfan Agiç 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ALAETTİN ÖZMETİN 3 ay önce

Dedem 1922 de izmir'e gelmiş izmir yangınının izlerini görmüş sırp zulmü olur buralarda durulmaz diye babama anlatırmış.

banner163