Bu Makale
262 Tekil
Görüntülendi.
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI TARİHÇESİ.

 

Satır içi resim 1 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ilk kez 24 Mayıs 1935 'te " Atatürk Günü" adı altında kutlanmıştır.
Beşiktaş Jimnastik Kulübü , Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Türk Gençliği'nin beslediği sevgi ve saygıyı dile getirmek amacı ile bu konuda girişimde bulunur.
Beşiktaş Jimnastik Kulübü , 1935 yılı Mayıs ayında Fenerbahçe ve Galatasaray kulüpleri ile bir toplantı tertipleyerek bu fikri ortaya atar.
24 Mayıs 1935 günü bu bayram nedeniyle, Fenerbahçe Stadyumunda yapılacak hareketleri izlemek üzere 20 binden fazla seyirci toplanmıştır. O gün yapılan resmi geçitte 100'ü  aşkın sporcusuyla Beşiktaş,olmak üzere Fenerbahçe ve Galatasaray sporcuları bir örnek kıyafetleri ile resmi geçitte büyük bir alkış ve beğeni alırlar.
Halk ve seyirciler büyük bir coşku yaşar.
Bu coşkulu kutlamanın yankıları beklenenden çok büyük olur.
***
Türk Spor Teşkilatı , 1924 yılından beri her yıl yapılmakta olan Spor Kongresi için Ankara'da toplanır.
Kongre açılışında , Beşiktaş Jimnastik Kulübü kurucularından Ahmet Fetgari Aşeni bey kürsüye çıkar ve şu tarihi konuşmayı yapar.
" - Muhterem kongre üyeleri, Beşiktaş Jimnastik Kulübü uzun zamandan beri tasarlamakta olduğu bir spor projesini , kardeş kulüpler olan, Fenerbahçe ve Galatasaray ile tatbik mevkiine koymuş ve 24 Mayıs 1935 günü Kadıköy sahasında bir " Atatürk Spor Günü " düzenlenmiştir. Türk spor basını ve spor kamuoyunda çok geniş yankılar uyandıran bu gençlik hareketi , gerçekte Türk Gençliği'nin  Ulu Önder Atatürk'e olan sevgi ve saygısını gösterebilmesi için bir vesile olmuştur. Amacımız şudur; İstanbul'da gerçekleştirdiğimiz bu " Atatürk Günü"nün tüm Türk Gençliği'ne mal edilebilmesi için  19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı adı altında ve her yıl yapılmasını teklif ediyorum. Kabul edilmesi halinde bu karar Beşiktaş Kulübü'nden çok kongrenin onuru olacaktır. Saygılarımla ".
****
Ahmet Fetgari Aşeni bey alkışlar arasında kürsüden iner. Tasarı yapılan oylamada kabul edilir.  Bu kongre kararı daha sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e arz edilir. Bu tasarının kanunlaşması için gerekli çalışmalar yapılmıştır. 1935 yılının Mayıs ayı içinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü tarafından ortaya atılan ve gerçekleştirilen bu gençlik hareketi kanunlaştıktan sonra  " 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı " olarak büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. 
****
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı 1980 yılından sonra , " Atatürk'ü Anma - Gençlik ve Spor Bayramı " adı ile  kutlanmaya başlanmıştır. 
19 Mayıs 1919 da başlayan Kurtuluş Mücadelemizin önemli bir gününde 19 arkadaşı , Bandırma Vapuru ile İstanbul'dan Samsun'a ayak basan , Mustafa Kemal doğum tarihinin sorulması üzerine ; manevi evladı Afet İnan'a  şöyle demiştir.
- Annem mayıs ayında doğdu der. Günü  neden 19 Mayıs olmasın.
****
19 Mayıs Balıkesir tarihi açısından da önemli bir gündür.  Kurtuluş mücadelesinin Kuvay-ı Milliye şehri olan Balıkesir ileri gelenleri , işgale karşı direnişi başlatmak için 19 Mayıs  gecesi Alacamescit'te toplanırlar.Direniş ile ilgili çalışmalar başlatılır. Milli Mücadeleye unutulmaz destek vererek , kahramanca toprağımızı savunurlar.   Balıkesir Kuvvacılarının ve tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.
Ulusal Bayramlarımızın coşku ile kutlanması umuduyla
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×