Bu Makale
258 Tekil
Görüntülendi.
1952'DE YAPILAN SERBEST GÖÇ ANLAŞMASI İLE YUGOSLAVYA'DAN TÜRKİYE'YE, SADECE TÜRĶ OLDUKLARINI BEYAN EDENLER GELDİ

1952'DE YAPILAN SERBEST GÖÇ ANLAŞMASI İLE YUGOSLAVYA'DAN TÜRKİYE'YE, SADECE TÜRĶ OLDUKLARINI BEYAN EDENLER GELDİ

 

"Türkiye Cumhuriyeti İstatistik Kurumu, 2. Dünya Savaşından sonra Türkiye’ye, 240.469 Yugoslavya Vatandaş'ının göç etmiş olduğunu, bunlardan sadece 21.143 kişinin Boşnakça konuştuğunu (% 8,8) bildirmiştir. Saraybosna’da yapılan bilimsel bir toplantıda ise, 2. Dünya Savaşından Sonra Türkiye’ye göç edenlerin sayısının 190.000 bin kişi, bunların 4.500 kişisinin ise, Rojaye’den göç etmiş oldukları bildirilmiştir.

Göç yolculuğuna çıkan Muhacirler, geçici olarak Makedonya’da ikamet etmişler, bazıları ise burada kalıp yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Makedonya’ya gidilmesinin nedeni, Türkiye’ye göç edebilmek için vize alınması gerekiyor, bu vize ise sadece TÜRK KÖKENLİ olanlara veriliyordu. Muhacirler de bu nedenle geldikleri Makedonya’da kendilerini TÜRK KÖKENLİ olarak kaydettirmişlerdi. Bu mesele hakkında yeni Türk Hükümetinin tutumu şöyleydi:

“Çeşitli milletleri (…) bünyesinde barındıran bir devletin deneyimleri üzerine kurulmuş olan Yeni Türkiye (Kemal Atatürk’ün yönetimi ele almasıyla), etnik bakımdan homojen bir devlet olmayı kuruluş programına almıştı. Bu bağlamda bir milyon Yunan kökenli vatandaşın Yunanistan’a nakledilmesi öngörülmüştü (…) Türk hükümeti çıkardığı kolonizasyon kanununu (…) kapsamında, Balkan devletlerinde yaşayan 400.000 Türk kökenli vatandaşın, özellikle de Dobruca’da yerleşik olanların, Türkiye’ye göç etmesi hususunda anlaşmalar yapmıştır."

 

Kaynak: Prof. Dr. Mustafa Memiç,

"Bošnjaci (Muslimani) Crne Gore"

Ministarstva Kulture Republike Crne Gore, br. 03-726/2, 7.12.2002 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×