Bu Makale
1005 Tekil
Görüntülendi.
ADALETİN VE SEVGİNİN ÖNÜNDE EĞİL...

ADALETİN VE SEVGİNİN ÖNÜNDE EĞİL...

 

Köşe yazıma bir hikaye ile başlamak istedim. Bu hikaye bir gerçeğin kesiti... Bu hikaye adalet kavramını çok iyi anlatan bilinen bir hikaye... Hikaye şu: Prusya Kralı II. Friedrich, Berlin yakınlarındaki Postdam 'da yeni bir saray yaptırmak için adamlarına talimat verir. Kral'ın beğendiği arazi  üzerinde bir değirmen vardır. Kral'ın görevlendirdiği adamları, mülkünü satması için değirmenci ile görüşürler. Ancak değirmenciyi mülkünü satması için ikna edemezler. Değirmenci, bu mülkün ailesinden miras kaldığını ve asla bu mülkü satmayacağını beyan eder. Bunun üzerine II. Fredrich değirmenciyi sarayına çağırır ve isteğini bizzat kendisi dile getirir. Yeniden ret cevabı alması üzerine "Sen benim Kral olduğumu bilmiyormusun?" diyerek hiddetlenir. Bunun üzerine değirmenci ise: "Haklısınız efendim; ama sizde biliniz ki Berlin' de  hâkimler ve savcılar var!" diyerek karşılık verir.

 Bu olay sadece Türkiye' de değil dünyada da adaletin iktidarın gücünden daha güçlü olduğunun bir simgesi olarak dile getirilip  anlatılmaktadır.

  Bakın Osmanlı Padişahı II. Murat, adalet kavramını şöyle izah etmiştir:

   "Bir vilayete bey olmak, iki kefeli bir terazidir. Bu terazinin bir kefesi cehenneme, diğeri cennetedir. Terazinin dengesini sağlayan dirhemler ise Adettir." demişti. II.Murat bu sözleriyle adaleti o yıllarda bile çok önemsemiştir.

 Adalet kavramı, insan onurunu, insan erdemini, koruyan yüce bir hukuk anlayışıdır. Bugün gördüğümüz şu ki hukukun üstünlüğü ayaklar altına alınmaktadır. Halkın seçtiği milletvekillerinin vekillikleri haksız ve hukuksuz bir biçimde ellerinden alınmaktadır. Halkın seçtiği vekiller yaka paça meclisin dışına atılmak istenmektedir. Halkın egemenliği ayaklar altına alınmaktadır. Adaletin olmadığı her alanda şiddet baş gösterip, şiddet sokağa egemen olmaktadır. Gazeteciler, siyasetçiler sokak ortasında linç edilmektedir. Eğer siz adaleti  bu ülkede yok ederseniz; insan haklarını, özgür düşünceyi ve kendini özgürce ifade etmeyi, din ve vicdan özgürlüğünü de  toplumsal yaşamdan silip atmış olursunuz. İnsanca yaşama erdemlerini silip atmış olursunuz.

 Bireyler ve uluslar, onur bilincini ancak ve ancak hukukun  üstünlüğünde bulabilirler. İnsan haklarının hiçe sayıldığı, vatanseverler in korkutulduğu rejimlerin ömrü fazla uzun olmaz. Nefrete, talana, yalana karşı koy ey vatandaş!.. Yılmadan usanmadan, eğilmeden, başını dik tut... Kim olursan ol, ister kral ol, ister cumhurbaşkanı ol, ister başbakan ol, kim olursan ol... Adaletin ve sevginin önünde eğil...

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163