AYM'den Enis Berberoğlu'nun başvurusuna ikinci 'ihlal kararı'

Halkızbiz/ AYM, Enis Berberoğlu hakkında daha önce verilen ihlal kararının uygulanmadığı gerekçesiyle yapılan ikinci başvuruda yeniden ihlal kararı verdi.

 

BU GÜNLERE NASIL GELİNDİ KISACA HATIRLAYALIM

Enis Berberoğlu, durdurulan MİT tırları görüntülerini Cumhuriyet Gazetesine verdiği iddiasıyla yargılandığı davada, 'Siyasi ve Askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç ve dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklamak' suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası almıştı.

 

Yargıtay 16.Ceza Dairesi, 20 Eylül 2018'de Enis Berberoğlu'nun hapis cezasını onamış, Milletvekilliği sona erinceye kadar ceza infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar vermişti.

 

MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ

Yargıtay kararı üzerine tahliye edilen Milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki kesinleşmiş ceza, TBMM Genel Kurulu'nda 4 Haziran 2020'de okunmuş ve Milletvekilliği düşürülmüştü.

Ertesi gün gözaltına alınan Enis Berberoğlu, cezaevine gönderilmişti.

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkından yararlanarak başvuru yapan Enis Berberoğlu ile ilgili 17 Eylül'de 'Hak İhlali' kararı vermiş ve Berberoğlu'nun İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesince yeniden yargılanmasına yönelik hüküm vermişti.

 

ANAYASA MAHKEMESİ KARARA BAĞLADI

İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesi, 13 Ekim'de verdiği kararla, talebin yerindelik denetimi kapsamında kalması sebebiyle yeniden yargılama yapılmasına yer olmadığını oy birliğiyle kararlaştırmıştır.
Bunun üzerine Enis Berberoğlu'nun avukatları bir kez daha Anayasa Mahkemesi'ne baş vurdu.

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun ihlal kararının yerine getirilmemesi nedeniyle 'seçilme ve siyasi faaliyette buluna hakkı' ile 'kişi hürriyeti hakkının' ihlal edildiğine ilişkin başvuruyu Anayasa Mahkemesi bugün karara bağladı.

 

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI

Anayasa Mahkemesi, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında daha önce verilen ihlal kararının uygulanmadığı gerekçesiyle yapılan ikinci başvuruda yeniden 'İhlal Kararı verildi'.

 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163