Bu Makale
1664 Tekil
Görüntülendi.
AHLAKSIZ MEDYA KANSIZ YOLLARA MAYIN DÖŞÜYOR

Binlerce yıldır birlikte yaşayan Hatay halkları birbirine düşman edilmek isteniyor.
Akıl tutulması yöntemlerle halkın birlikte barış içinde yaşam algısı sinsice kırılmak isteniyor.

Kansız yollara mayın döşeyen bir yayın politikası ile karşı karşıyayız maalesef. Ahlak yoksunu bir medya ordusuyla gerçekler çarpıtılarak, kardeş Hatay halkı üzerinden ülkemizi sarmalayacak çatışmalı bir süreç tetikleniyor.
Yayınlardan ve iktidar sözcülerinden anlaşılacağı gibi, son derece düşündürücü bir sürecin kapı eşiğimize dayandığını söyleyebiliriz.

Dikkatlerinizi bir noktaya çekmek istiyorum, Reyhanlı katliamıyla ilişkilendirilmek istenen ilginç insanlar lanse edilmektedir. Hepsi sigara, mazot gibi küçük çaplı kaçak dağıtıcıları. Tamamı siyasetten uzak lümpen karakterli insanlardır. Ve hepsi yoksuldurlar. 
Bu iddialara kargalar güler. Esasında, devlet ve yalan haberleri yayınlayan medya, bu kişilerin beklentilerini çok iyi biliyorlar. Medyaya düşen jandarma İstihbarat bilgileri bu durumu fazlasıyla ifşa etmektedir.
Bu yayınlar savaş maksatlıdır. Ve mezhep üzerinden savaş zihniyetini hortlatıyor. Ayrıştırıcı yalan kurgusu üzerinden kardeş halklar birbirine kırdırılmak istendiği apaçık.
Tarihin en kirli senaryolarından biri işletiliyor. Bu senaryo, Hatay’ın barış iklimini dağıtarak, toplumsal hayatı zehirlemektir. Birde abanın altından sopa gösterilerek yanlış politikaların zoraki sineye çekilmesi amaçlanmaktadır. Ancak hiç unutulmamalıdır ki, bu durum bilinmeyen olmaktan çıkmıştır. 
Dolayısıyla, din, mezhep, ırk ve siyaset fetişizmi yapanlar bilmelidirler ki, halklarına zarar vermektedirler. 
Bu bağlamda, sorunların çözümü ve nedenleri konusunda kullanılan argümanlar; siyasi,sosyal ne olursa olsun, ayrıştırıcılık algısı üzerinden empoze edilmemelidir. Evrensel demokratik zihniyet daima referans alınmalıdır. 
Bu nedenle, bazı ruh sorunlu insanların; siyasi,sosyal, toplumsal bilim dışı entelektüel heveslerine prim vermemeliyiz. Ve toplum değerlerini, beklentilerini anlayamayan zarar verici ruhluları sorgulamak zorundayız. Aynı zamanda içselliğimizden söküp atmalıyız.
Demek ki, Suriye’de yaşanan süreci toplumsal eksen üzerinden aklı selim bir bakış açısıyla anlamamız mümkündür, ancak, Suriye’de yaşananları mezhep eksenine oturtmak, emperyal beklentileri gizleme amaçlı bir yaklaşım olsa gerek. BOP denklemini de görmemezlikten gelmektir.
Bir de, mezhepçiliğe karşı çıkarken, mezhepçilik batağına saplanılmamalıdır. Birlikteliğimizi sabote edecek ve var olan barış iklimini dağıtacak polemikçi tartışmalara karşı uyanık olmalıyız. Özellikle Alevi ve suniler, birbirlerini dışlayan söylemlerden azami derecede kaçınmalıdırlar.
Oyuna gelmemenin başka bir akli izahı olamaz.
Bu manada, Hatay halkının, bu yayınları ve senaryoları ciddiye alacağını düşünenler bir kez daha yanılacaklardır. Hatay halkı; ne ahlaksız medyanın, ne de ahlaksız medyanın provokasyon malzemesine dönüştürmek istediği bazı figürlere inanacak kadar saf değildir.
Hatay halkı, asırlardır devam eden, kökleşen birlikteliğine zarar verecek hiç bir söylem ve davranışa prim vermeyecek kadar deneyimlidir. Birlikte yaşamanın hazını almış bir toplumdur Hatay halkı. Bu bağlamda, asırlardır devam eden, kökleşen birlikteliğini inadına devam ettirecektir.
Bölgemizde ve Suriye’de yaşanan kaosun bıraktığı fazlasıyla zor ekonomik, sosyal,politik etkilere rağmen, Hatay halkının sabırlı demokratik ve barışçı duruşu bu durumu fazlasıyla izah etmektedir.

Aksine düşünenler iyi niyetli olamazlar.Ve gayretleri boşa çıkacaktır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×