Bu Makale
1326 Tekil
Görüntülendi.
AK SİGORTA HASAR ÖDEMEK İSTEMİYOR MU?

AK SİGORTA HASAR ÖDEMEK İSTEMİYOR MU?

Sigorta şirketleri televizyon kanallarına bol bol tanıtım reklamları veriyor. Hasarınız hemen ödenir, zor gününüzde yanınızdayız gibi buna benzer birçok tatlı sloganlar ile tanıtımını ve duyurusunu yapıyor sigorta şirketleri. Ben işin aslının, gerçeğinin öyle olmadığını düşünüyorum!

Neden mi? diyorsunuz anlatayım.

Ak Sigorta’nın bir acentesinden işyeri poliçesi kestiriyor arkadaşımız, bir süre sonra iş yerinde ufak bir hasar meydana geliyor.

Hasar hemen acenteye bildiriliyor, Acente gerekli evrakları müşterisinden istiyor, müşteri de kısa süre içinde istenilen belgeleri bir zarfın içine koyup acentesine gönderiyor zaman kaybetmeden.

Acente, daha sonra müşterisini arayarak hasar dosyasının açıldığını ve istenilen evrakların sigorta şirketine hasar dosya numarası ile birlikte gönderildiğini söylüyor

Buraya kadar her şey normal.

Ak Sigorta Şirketi bir süre sonra müşterisinin cep telefonuna bir kısa mesaj gönderiyor. Ve gelen mesajda şunlar yazıyor:

 ‘Değerli ……… VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, 20…………..23 numaralı işyeri policenize ait 15………60 numaralı dosyanız için ONARIM TEKLİFİ FOTOĞRAF (HASAR) HESAP NO/ IBAN BİLGİSİ BEYAN iletmeniz beklenmektedir. İlgili evraklar, 0534 98……21 numaralı WhatsApp hattına veya hasaevrak@......mail adresine gönderebilirsiniz. İyi günler dileriz. AKSİGORTA’

Müşteri bu mesaj üzerine, daha önce acenteye gönderdiği, hasar evrakları, hasar dosyası ve poliçe numarasını yazarak istenilen WahatsApp numarasına gönderiyor. Konuyla ilgili de acenteye bilgi veriyor.

Bir süre sonra aynı mesaj bir daha geliyor; yine gönderiyor müşteri. Arkadaşım dönüyor acenteye de sitem ediyor. Acente konuyla ilgileniyor ve Ak Sigorta hasar evraklarını acenteden tekrar istendiği söyleniyor.

Şimdi bunu sormak sanırım hakkımız!

Sigorta şirketleri televizyonlara onlarca reklam veriyor, hasarda yanınızdayız, biz varız, sizleri yalnız bırakmayız falan falan vs. Televizyon reklamları ile gerçekte yaşananların maalesef aynı olmadığını arkadaşımızın başına gelenlerle öğrenmiş olduk. Televizyon reklamlarında göz boyama ve aldatmaca mı yapıyor Sigorta Şirketleri ne dersiniz?

Ak Sigorta küçük bir şirket değil diye biliyorum, ama üç kuruşluk hasar için müşterisini günlerdir mağdur ediyor. Mağdur etmesi bir tarafa esas problem verdiği WhatsApp numarası na atılan hasar evraklarını görmüyor veya oradan almıyorsa neden o zaman müşteriye hasarlarınızı şu numaraya gönderin diye mesaj atıyor?.

Hasar için istenen evrakları acente dördüncü defa Ak Sigorta’ya gönderiyor. Acenteye teşekkür ediyorum gerçekten ilgilenmişler ve böyle bir hatanın başlarına ilk defa geldiğini müşterisi olan arkadaşıma anlatmaya çalışmış. Fakat arkadaşımın midesi bulanmış bir kere. müşteri ilk durak olarak acenteyi gördüğü için acenteye veryansın etmiş.

Arkadaşım şimdi Ak Sigorta’ya poliçe nasıl kestirebilirim, üç kuruşluk hasarda beni çok yordular diyor.

Bakalım Ak Sigorta hasar evraklarını beşinci defa ne zaman isteyecek?

Acente arkadaşımı ikna etmek için bayağı dil dökmüş ve bir daha hasar evrakı istenmeyecek ve hasar bedeliniz kısa sürede hesabınıza yatırılacaktır demiş. Arkadaşım hasarını almak için şimdi hesabını kontrol ediyor. Bakalım hasar bedeli hesabına ne zaman yatacak?

Şimdi arkadaşım, “Ak Sigorta üç kuruşluk hasarı ödemek için yorgunu bu kadar yokuşa sürüyorsa, büyük hasarda acaba neler yaşatır müşterisine” diye soruyor.

Evet Ak Sigorta bu hasar acaba ne zaman ödeyecek?

Ak Sigorta Genel Müdürü bu küçük hasarla ilgili detaylı bilgi isterse bana ulaşabilir.

Sağlıcakla Kalın

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×