Bu Makale
385 Tekil
Görüntülendi.
AYDINOĞULLARI BEYLİĞİ’NİN İZİNDE…
banner183

AYDINOĞULLARI BEYLİĞİ’NİN İZİNDE…

Hatırlarsınız ilkokul yıllarında hayat bilgisi dersi olurdu. Dersin içeriğinde yaşadığımız bölge, o bölgenin tarihi, coğrafi yapısı, halkın demografisi ve kültürü, gastronomisi, kısacası bölgenin folklorik yapısı ve o bölge ile ilgili tüm bilgiler vardı. Konu sonunda ödev çalışması olurdu. Hatırlayanlar bilir, “okuyalım anlayalım”, “gezelim görelim” gibi. Günümüzde bu konuda çok güzel belgesel yapımlar oluyor. Televizyonların bu bakımdan hakkını yememek gerek. Bazı belgesellerde,  “Vay! Benim, bacım, anam, teyzem” deyip yemeklere gömülmek olmasa daha hoş olacak. Ama yine de bölgenin gastronomisine yumulmanın dışında, güzel bilgiler ve görsel güzellikler sunan yayınlar hatırı sayılır derecede çok.

Tabi ki izlemek güzel, oturduğun yerden dünyanın her coğrafyasına gidebiliyorsun. Ancak insanın bu yerleri çıplak gözle görebilmesi, o mekanların havasını soluyup, kokusunu içine çekmesi, insanlarına selam vermesi, yemeklerini tatması, folklorunu incelemesi ve bölgenin tarihini donanımlı insanlardan dinlemesi bir başka oluyor.İşte! Bu mantıkla yaklaşık otuz beş kişilik aydın, kültürlü, birçoğu akademik kariyerli ve büyük bir bölümü de usta fotoğraf sanatçısından oluşan, adını “Aydınoğulları Beyliği’nin İzinde” olarak belirlediğimiz bir grupla İzmir’in çevre ilçelerinde kültür gezileri yapıyoruz. Üyesi olmaktan gurur ve mutluluk duyduğum, mütevazı, kültürlü, çağdaş, Atatürkçü, birbirlerine sevgi ve saygı duyan insanlardan oluşan bu grubun başında Makine Mühendisi, Araştırmacı ve Tarihçi Erol Şaşmaz’la Teknik Öğretmen, Araştırmacı ve Tarihçi Mustafa Gürelli var.

Her iki hocamız da gidilecek yerleri önceden keşfe çıkıp gezilecek noktaları belirliyor ve bilgilerini tekrar gözden geçirip sunuma hazır hale getiriyor. Sunumlarını detaylı ama oldukça sade bir dille aktaran sevgili Erol Şaşmaz hocamıza grup içinde bulunan çok değerli akademisyen hocalarımız ve araştırmacılarımız da katkıda bulunuyor. Bazı durumlarda mihmandar olarak yerel tarihçi ve araştırmacı hocalarımız da bizlere eşlik ediyor. Tabii bu durum gezinin kalitesini ve gezi zevkini oldukça artırıyor.

İzmir’e bağlı otuz ilçenin büyük bir bölümüne geziler gerçekleştirdik. Bayındır, Tire, Ödemiş, Selçuk, Kiraz, Bornova, bunlardan başlıcaları. Grubun adından da anlaşılacağı üzere Anadolu Beylikleri döneminde Anadolu’nun Batısında konuşlanan ve oldukça köklü bir kültüre sahip olan Aydınoğulları Beyliği’nin izini sürüyoruz.

Genelde beylikler döneminden kalma eski yapılar ve camilerin yanı sıra, Batı Anadolu’da hüküm süren Roma ve Bizans imparatorluklarına ait kale, hamam ve benzer yapıları da yakından inceliyoruz. Bu konuda eşsiz bir bilgi birikimine sahip sevgili hocamız Erol Şaşmaz başta olmak üzere konu hakkında bilgi sahibi olan değerli hocalarımızdan faydalanıyoruz.Bu tür guruplar yaşanan coğrafyayı her alanda tanıtan geziler yaptığı için, yerel yönetimlerin kültür müdürlüklerinden yardım görmeli diye düşünüyorum.Yapılan gezilerde ulaşım, yeme içme tüm masrafları gurup üyeleri olarak kendimiz karşılıyoruz. Geçtiğimiz haftalarda yaptığımız Kiraz gezimizde İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü bizlere otobüs tahsis ederek oldukça önemli bir katkıda bulunmuştu. Kendilerine teşekkür ederiz. Son Kemalpaşa gezimizde ise Kemalpaşa Belediyesi Kültür Müdürlüğü Kemalpaşa’nın tanıtımına sağladığımız destekten dolayı İzmir-Kemalpaşa arası ulaşımı sağladığı gibi gurup üyelerine bir de öğle yemeği daveti verdi. Yine Kemalpaşa Belediyesi Kültür Müdürlüğü’ne de sağladığı bu destekten dolayı sonsuz teşekkür ederiz.

Özellikle Kemalpaşa gezimizde uzak tarihin yanında yakın tarihimiz olan Kurtuluş Savaşı’nı ve İzmir’in kurtuluşundan bir gece önceki Atatürk ve Nif kasabasının hikayesini dinlerken çok duygulandık. Bizlere o geceyi sesi titreyerek anlatan değerli edebiyat öğretmeni, tarih araştırmacısı yerel mihmandarımız sevgili Rahim Sağ hocamıza da şükranlarımı sunuyorum.

Gezilerimiz oldukça doyurucu olmakla birlikte, gurup üyelerinin bilgileri dahil ellerindekini yolculuk sırasında birbirleriyle paylaşmaları, yardımlaşmaları, birlikte içilen çaylar ve yapılan sohbetler beşeri ilişkiler açısından da tam bir ders niteliğindedir. Siz değerli dostlarıma da çevrenizdeki bu tür oluşumlara ve kültür gezilerine katılıp, dinlenmenizi ve dinlenirken öğrenmenizi tavsiye ederim. Tabii ki iyi, kültürlü ve kafa dengi yol arkadaşlarıyla olması çok önemli. Bir dahaki buluşmamızda görüşmek üzere.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163