Bu Makale
1278 Tekil
Görüntülendi.
AYVALIK’TA TOSTEVİ YERİNE KİTABEVİ AÇACAK KADAR CESARETLİ

AYVALIK’TA TOSTEVİ YERİNE KİTABEVİ AÇACAK KADAR CESARETLİ

 

İsmet Paşa Mahallesi’nde Cumhuriyet Caddesi’nde çok sık yürüyüşler yapıyorum. Turkuaz rengindeki kepenkleriyle boş bir dükkan çok ilgimi çekiyordu. Yaklaşık beş aydır kepenkleri kapalı, boş duruyordu. Daha sonraki günlerde mekanda bir hareketlilik başladı, temizlik, boya badana gibi bir hazırlık vardı. Araya yağmurlar, soğuk günler girince yürüyüşlerimi ertelemek zorunda kaldım.

 Bugün havanın verdiği keyifle Cumhuriyet Caddesi’nden Fethiye Caddesi’ne doğru bir yürüyüş planladım. İyi ki de planlamışım, 66 kapı numaralı turkuaz renkli kepenkler açılmış, pencerelerin önünde kitaplar sıralanmış, kapının üstüne “Evin Kitabevi” levhası çakılmış. O kadar heyecanlandım ki, pek okumayı sevmeyen, televizyonların karşısında kin ve nefret kusan garip diziler izleyen bir topluma kitabevi açmak büyük cesaret diye düşündüm. İçimden, “Neden Ayvalık Tostevi açmadı ki?” diye geçirmedim desem yalan olur.

 Pandemi günlerinde kitabevi açacak kadar cesareti bulan Hünkar Söğüt ile tanıştık. Kendisine burada bakkal, tostevi veya benzer bir mekanın açılacağını beklediğimi söyledim. Kitabevi gördüğümde çok şaşırdığımı hatta heyecanlandığımı anlattım. Kendisinden söz etmesini istedim. Hünkar Söğüt; “Aslen Sivaslıyım, Ankara'da büyüdüm. Balıkesir Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. İş hayatımın büyük bir kısmını kitapçılık üzerine yaptım. Ayvalık maceramız Ağustos ayında eşimin İstiklal Okulu’na öğretmen olarak tayin edilmesiyle başladı” dedi.

 “Peki neden kitapçılık?” diye sorduğumda; “Aslında bu soruyu maalesef birçok kişi sordu. Hatta çok seçenekli sorulara maruz kalıyorum. Çok mu zenginsin, çok mu iyimsersin, deli misin? diyenler, şaşıranlar oluyor. Zengin değilim, ancak biraz iyimser olduğum doğrudur” diye yanıtlıyor.


Ülkemizde kitap okuma oranının hayli düşük olduğunu, ancak kitabın insan hayatında ekmek ve su kadar ihtiyaç olması gerektiğini ve böyle düşündüğünü vurgulayan Hünkar Söğüt, sözlerini şu mesajla noktaladı: “Bu yüzden Evin Kitabevi’ni açtım. Amacım tabi ki buradan çok para kazanmak değil, böyle düşünmek çok iyimserlik olurdu. Açtığım günden itibaren Ayvalık halkından çok güzel tepkiler alıyorum. Bu da beni oldukça mutlu ediyor. Hikayemiz şimdilik bu yönde ilerliyor. Sizin gibi değerli dostlarla tanışarak, yaşamıma yeni öyküler eklemek ümidiyle. Hoşça kalın”

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×