Bu Makale
260 Tekil
Görüntülendi.
“Balkan Birliği ve Balkan Birliği Vakfı'nı parasızlıktan kuramadık Federasyon yapalım” derlerse şaşırmayın

“Balkan Birliği ve Balkan Birliği Vakfı'nı parasızlıktan kuramadık Federasyon yapalım” derlerse şaşırmayın

 

Olmayan 'Balkan Birliği ve Balkan Birliği Vakfı' hakkında Aralık 2021’de bir yazı kaleme almıştım. Şimdi aynı konu hakkında son kez yazayım, belki iyi niyetli insanlar beni daha iyi anlar! İzmir'de bana göre siyasi istikbal peşinde koşan bir veya birkaç kişi, İzmir’de bulunan iyi niyetli olduklarını düşündüğüm bazı Balkan dernekleri de bu kişi ya da kişilerin peşine takıldı. Ben ilk yazımda da ifade etmiştim, böyle bir vakıf aradan kırk yıl da geçse kurulamaz çünkü onların bu vakfı kuracak paraları yok ve amaçları farklı.

İlk yazımdan sonra bana ulaşan bazı iyi niyetli kişiler, “Evet bizlerden para istedi” diye telefon açtı. “Bizler ortada olmayan bir vakfa para vermeyiz dedik” demişler. Tabii para olmayınca vakıf hayal ürünü oldu. Benim ilk yazımdan sonra, olmayan vakfın ileri gelenleri bir bildiri yayınlamış. Bu bildiride genel sekreterleri “Çetnik Selamı” verenlerle fotoğraf çektiriyor ve sosyal medyada paylaşıyor. Bu olay için Boşnaklardan özür dilemiyorlar. Boşnak dernekleri bu kişilerle yol yürürse onlara da yazıklar olsun.

İlk yazımda belirtmiştim “Çetnik Selamı” verenlerle poz veriyorlar ve utanmadan paylaşıyorlar bu oluşum mu, Balkan toplumuna fayda sağlayacak? Özür kelimesi yok bildiride bakın nelerden bahsetmişler aslında benim ilk yazımı onaylamışlar. Bildiride şöyle diyorlar; “Vakfımız şimdiye kadar hiç kimseden ne toplu ne de bireysel hiçbir maddi katkı almamıştır.” Ben aldılar demedim! İstemişler dedim.

Bildiride daha neler var neler,  'Vakfın merkezi stratejik konumu itibariyle Üsküp olarak seçilmiştir.' Ne stratejisiymiş bu? Neden kendi ülkeleri değil de Makedonya? İstanbul’da çok sayıda Balkan kökenli yurttaşların kurduğu vakıf var. İstanbullular bu işi bilmiyor İzmir'de ki üç beş kişi mi bu işi biliyor?

 Devam edelim yayınladıkları bildiriden okumaya

“Vakfın kuruluşunun tamamlanabilmesi için gerekli evraklar hazır olup son zamanlarda döviz kurlarında yaşanan aşırı yükselmeden dolayı vakıf kuruluşunun tamamlanması için gereken ödemenin yapılmasının zorlaşması nedeniyle kuruluş işlemleri tamamlanamamaktadır. Üsküp merkezli uluslararası bir hukuk bürosu ile vakfın kuruluşunun tamamlanması için mutabakata ve bununla ilgili anlaşmaya varılmıştır. Bu hukuk firması gerekli teminatların yatırılması ve hukuki masrafların ödenmesi halinde kısa sürede kuruluşun tamamlanacağını bildirmiştir. Hukuk firması teminat ve masrafların nakit olarak ödenmesini beklemektedir.”

Burada kaç paradan bahsediyorsunuz onu belirtmemişsiniz. Hukuk firmasını biliyorum. Demek ki beni arayan arkadaşlar doğru söylemişler. Olmayan vakfın parası yok, onun için kapıları çalan benim kuracağım vakfa para talebinde bulunmuşlar, başkalarından isteyip bulamadıkları parayla kuracaklarmış bu vakfı ne komik. Yaklaşık iki yıl belki de daha fazla zaman geçti olmayan vakıf protokollerde boy gösteriyor. Burada belediyelerin kabahati büyük İzmir milletvekilleri de hata yapmış olmayan vakfın başkanını protokolde oturtuyorlar. Lütfen bu olmayan vakfın başkanı ve diğerlerine protokollerde yer vermeyin. Toplantı salonları vermeyin, siyasi partiler lütfen dikkat edin! Aslında bu ve buna benzer kişilerin Balkan camiasına hiç faydası olduğunu düşünmüyorum.

Şimdi olmayan Balkan Birliği ve Balkan Birliği Vakfı, “yaklaşık iki yıl uğraştık para yok onun için bu işten vaz geçtik vakıf yerine federasyon kuralım,”derlerse sakın şaşırmayın!  Bunlara inanan iyi niyetli Balkan dernekleri herhalde yanlış yolda olduklarını fark ederler ve federasyon kuralım talebi olursa kabul etmezler diye düşünüyorum. Bana göre burada asıl hedef siyasi rant sağlamak, nasıl derseniz vakıf kurma çalışması yapıyoruz gibi gördüğüm kişi ya da kişilerin “milletvekili olabilir miyim, ya da belediye başkanı olabilir miyim?” hesapları yapıyor, diye düşünüyorum.

Bu olmayan 'Balkan Birliği ve Balkan Birliği Vakfı'n çalışmalarını yürüten kişi veya kişileri takip edin ilk seçimlerde aday olacaklar, diye düşünüyorum. Ancak bu yapının içinde olup yaklaşık iki yıl hayata geçirilemeyen bir çalışmayı gerçekleştiren kişi devlet yönetiminde yer alırsa vay o devletin haline. Sahi bu vakıf kurma çalışmasına başlayan kişi bu işe kaç lira ile başladı? Vakıf kuracaksan cebine koyarsın paranı vakfını kurarsın ortaya öyle çıkarsın. Bu gibi garip bir vakıf kuruluşu hiç duymadım!

 

Sağlıcakla kalın 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163