KARADAĞ'DA KRİTİK CUMA …

Balkan coğrafyasında yakından bilinen The Balkantimes internet haber sitesinin Press, Karadağlı politikacı ve Karadağ Üniversitesi'nde hukuk profesörüdür. Karadağ Parlamentosunda milletvekili ve Sosyal Demokrat Parti'nin eski başkanıdır. 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminde ülke tarihindeki ilk kadın cumhurbaşkanı adayı olman Draginja Vuksanović Stanković'e gerçekliştirdiği röportajda çok önemli açıklamalar yaptı.

 

BTP: Karadağ'da henüz cinsiyet bilincine varmamış bir kadın ve güçlü bir siyasi figürsün. Son zamanlarda, siyasette, özellikle Karadağ Hükümeti'nde - bakanlarda çok sayıda kadın var. Bunun Karadağ toplumunun demokratikleşmesine ne kadar katkıda bulunduğunu düşünüyorsunuz? Politikadaki tüm bu kadınlar, bazı ideolojilerin yalnızca genişletilmiş bir kolu mu yoksa işlerinde gerçekten uzman mı? Siyasette bir kadın olarak, bir milletvekili olarak işimi vicdani, sorumlu ve profesyonel bir şekilde yapmaya çalışıyorum ve en önemlisi beni seçen vatandaşlar, söylediklerimle ilgili olarak samimiyetimi ve iyi niyetimi biliyorlar, gerçekten bu. bence mi Ve inanıyorum ki vatandaşlar da bunu bende fark etti. Görevlerini son derece profesyonelce, sorumsuzca ve doğrudan Sırbistan Kilisesi'nin çıkarlarına hizmet ederek yaptıklarını gösteren mevcut Hükümetteki bakanların başarıları hakkında kesinlikle yorum yapmam.

 

BTP: Karadağ Ortodoks Kilisesi'nin Yugoslavya Krallığı kurulmadan önce otosefali yaşadığını ve sonrasında kaybettiğini söylediğinizi dinledim. Ardından Karadağ hanedanının tahttan indirilmesi geldi, Kral Nikola Karadağ'dan kovuldu. Bununla ilgili bir şeyler daha söylemek istiyorsun. Karadağ Ortodoks Kilisesi otosefali idi ve bu, 1905 tarihli Karadağ Prensliği Anayasası tarafından belirlendi. 1918'de yasadışı Podgorica Meclisi'nde Petroviç hanedanının tahttan indirilmesi ve Karadağ devleti üzerindeki egemenliğin kaldırılması kararı alındı. 1920'de Alkesnadro Karadjordjeviç kararnamesinde şöyle yazmıştı: "Karadağ'daki Karadağ Ortodoks Kilisesi kaldırılıyor." O andan itibaren, Karadağ'da ÇKP'nin klasik işgaline sahibiz.

 

BTP: Otosefal bir Karadağ Ortodoks Kilisesi fikri hala var mı ve şansı nedir? Kutsal Ayin bugün Karadağ'da kabul edilen tek Ortodoksluk mu? Karadağ manastırındaki tüm Ortodokslar Sırp Ortodoks Kilisesi tarafından mı oylandı? Artık dua edecek bir yerin yok demeni dinledim. Yani temel insan haklarından mahrum bırakıldınız. Bu koşullarda geri dönülebilir bir sürecin kanuni değiştirmeden CMK'nın durumuna göre eski haline dönmesi mümkün müdür? Karadağ Ortodoks Kilisesi fikri değil, tarihsel olarak var oldu, ancak manastırları ve mülkleri Sırp Ortodoks Kilisesi tarafından işgal edildi. Çok önemli olan tüm bunların yasal çerçeveye indirgenmesi ve Karadağ'ın tüm kültür varlıklarının korunmasının ne anlama geldiğinin ve dolayısıyla kilise varlıklarının ve kilise varlıklarının korunmasının ne anlama geldiğinin çıkarına olacak bir yasa çıkarmak için çalışacağız. TBM tarih boyunca ait oldu.

 

BTP: Krivokapić'in şimdi imzalayacağını duyurduğu Sırp Ortodoks Kilisesi ile Hükümetin görevden alınmasının talep edildiği Temel Anlaşma hakkında ne düşünüyorsunuz? Görevi sona eren Başbakan Krivokapić tarafından imzalanan ve Anayasa'ya ve yasalara aykırı olacak her şey hukuken hükümsüz ve hükümsüz olacaktır. Karadağ'ın sivil ve laik karakterini zedeleyen hiçbir şey imzalanmamalıdır. Tüm dini toplulukların ve ÇKP'nin inananlarının dini eşitliğini ve eşitliğini sağlamak gerekir. Karşı taraf da bilmelidir ki, Başbakan'la görevden alınmasından sadece birkaç gün önce böyle önemli bir belgeyi imzalamak, sorunun çözümüne katkıda bulunmaz - tam tersi. Giden Başbakan'a bize meydan okumamasını söylüyoruz!

 

BTP: Sizce mevcut Karadağ Hükümeti, kendi deyimiyle ne kadar uzman, yoksa sadece toplumdaki ideolojik değişiklikler konusunda uzmanlar mı, belki birilerinin kuklası mı? Azınlık yeni hükümeti uzman mı olacak? Azınlık hükümetini kastetmiş olmalısınız, çünkü bu şimdiye kadar işlerinde kesinlikle profesyonel olmayan insanları içeren “Uzman Hükümet”in işaretleri altında, bazı istisnalar. Resmi Belgrad için çalışan ve aynı zamanda Sırp dünyası fikrini tamamlamaya çalışan insanlar.Tabii ki buna kesinlikle izin vermeyeceğiz. Açıklanacak olan o azınlık hükümetine karşı Karadağ sokaklarında çok sayıda protesto olduğunu görebilirsiniz, çünkü bu 4 Şubat'ta düşecek. Barışçıl olan herhangi bir protestonun kesinlikle meşru olduğuna ve vatandaşların bir şeyle meşru anlaşmasını veya anlaşmazlığını ifade etmenin bir yolu olduğuna inanıyoruz, ancak çok açık olan şu ki, Tanrı söz konusu olduğunda, yetkili devlet organları olduğuna inanıyorum. Karadağ'ın ulusal çıkarlarına aykırı ve Karadağ'ın çıkarlarına aykırı olan Çetince eylemlerde olduğu gibi değil, Anayasa'ya uygun ve Karadağ'ın ulusal çıkarlarına uygun eylemlerde bulunacağımı. resmi Sırbistan

 

BTP: Varhelji ile ilgili konuşmanızı dinledim, “Karadağ tarihini okuyup az konuşsa daha iyi olur” demeniz beni çok heyecanlandırdı. Çünkü Bosna-Hersek'teki politikacılar böyle bir şeye hayır demekten bir şekilde korkuyorlar.

 

Kaynak: The Bankantimes Press

  
Anahtar Kelimeler
Kritik CumaKaradağ Da
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163