Sırbistan Dubrovnik'i tekrar istiyor, Hırvatistan ayağa kalktı

İKTİDARDAKİ MİLLİYETÇİ SIRPLAR, HIRVATLARDAN DUBROVNİK'İ İSTİYOR!!!

 

BOSNA HERSEK, KARADAĞ, KOSOVA VE MAKEDONYA DA BİZİM DİYORLAR. BU GİDİŞLE SIRA İSTANBUL'A MI GELECEK ?

 

Sırbistan,1991'de üç ay kuşatıp bombaladığı Dubrovvnik'i yine istiyor, Hırvatistan ayağa kalktı ! Sadece Dubtovnik değil Doğu Hırvatistan'da bir Sırp Cumhuriyeti de kurulsun istiyorlar !

Pazar günü, Hırvatistan Kültür ve Medya Bakanı Nina Obulyen Korjinek, Dubrovnik edebiyatını devralan Sırp Kültür Mirası Yasası'nın yakın zamanda kabul edilmesini skandal olarak nitelendirdi ve Sırbistan'ı Hırvat topraklarına ve kültürel mirasına tecavüz etmekten vazgeçmeye çağırdı.

Hırvatistan Kültür Bakanı Nina Obulyen Korjinek HRT'den Dnevnik'e verdiği demeçte, "Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla tepki vereceğiz. Büyükelçiliğimiz bu konuyla zaten temas halinde."

İki hafta önce kabul edilen ve Dubrovnik literatürünün eşit derecede "hem Sırp hem de Hırvat kültürüne ait olduğunu" iddia ederek skandal yaratan Sırp Kültür Mirası Yasası, Hırvatistan Kültür Bakanı için bir skandal.

Bakan Obuljen Koržinek;

"Bu mitomani (kendi söyledikleri yalana kendilerinin inanması) ve Hırvat kültürel mirasına, özellikle Dubrovnik edebiyatına sahip olma ihtiyacı Sırpların kendi Ortçağ ve İlkçağ edebiyatlarının olmamasından kaynaklanıyor. Bu kabul edilemez ve Dubrovnik'in Sırp olduğu bilimsel, tarihsel ve sanatsal yönden temelsizdir. 1867'den önce Dubrovnik edebiyatının hem Hırvat hem de Sırp ile bir tür ikili ilişkiye sahip olduğunu kanun hükümlerine soktular, bu elbette tamamen yalandır", dedi.

Hırvat Bakan, bu yasanın iptal edilmesini "herkesin topraklarımıza ve kültürel mirasımıza göz dikmekten vazgeçmesini" beklediklerini söylüyor.

 

 

Kaynak:Tportal / DEPO Portalı.

 

 

Haber: Nusret Sancaklı sosyal medya hesabı 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163