Bu Makale
279 Tekil
Görüntülendi.
BOSNA'DA DEVŞİRME VE ACEMİ OĞLANLAR İLE İLGİLİ BİR BELGE, BÜYÜK BİR SIRP YALANINI DAHA ÇÖKERTTİ!
banner183

BOSNA'DA DEVŞİRME VE ACEMİ OĞLANLAR İLE İLGİLİ BİR BELGE, BÜYÜK BİR SIRP YALANINI DAHA ÇÖKERTTİ!

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Arşivi İstanbul'daki "Mühime defteri" fonunda ~ kitap V, s. 96.

BOSNA'DA SADECE SÜNNETLİLER (MÜSLÜMAN BOŞNAKLAR) ARASINDAN DEVŞİRME VE ACEMİ OĞLANLAR İÇİN ÇOCUKLAR TOPLANIP, DEVLET HİZMETİ İÇİN YETİŞTİRİLMEK ÜZERE EDİRNE VE İSTANBUL'A GÖTÜRÜLMÜŞTÜR !

Bu yazımızda ve orijinal metinde getirdiğimiz belge, Kanuni Sultan Süleyman'ın saltanatının sonlarından, daha doğrusu 1564'ten kaynaklanmaktadır.

 

Görüldüğü gibi, Bosna, Hersek ve Klis Sancaklarına erkek çocuk verme yükümlülüğünün sadece bu bölgelerdeki nüfusun Müslüman kesimi için geçerli olduğunu açıkça belirtmektedir (Yani Sırp ve diğer Hristiyan ahaliden erkek çocuklar devşirme için alınmadı).

 Belgenin tam anlamıyla çevirisi şöyledir:

"Bosna, Hersek ve Klis Sancağı kadılıklarına ! Önceki uygulamaya göre kadılıklarınızın bölgesinden sünnetli erkek çocuklar arasından Acemi Oğlanlar için çocuklar alınacaktır.Ancak sünnetli olanları almak yaygın olmakla birlikte, sünnet olurken sizin sünnetli çocuklar, acemi oğlan'ı toplamak için gelen mevcut yayabaşına sorun çıkardı, bu yüzden bu konuda emir veriyorum:


Bu hüküm geldiğinde, aşağıdakileri yapın:

Bölgenin yerli nüfusundan sünnetli olanlar Acemi Oğlanlara alınır, bu yüzden sonradan bir yerden sadece Acemi Oğlan olmak için gelenler Acemi Oğlanlara alınamaz, yani sünnetsiz olanlar aralarında olmasın.

Bu nedenle sünnetlilerin alınması söz konusu olduğunda, müdahale etmeyin, onları askere alın.

Ama bunu kesinlikle dikkate alın ve bu vesileyle suiistimal veya zimmete para geçirme olmamalı ve de sünnetsiz bir yerden gelen (Hristiyanlar arasından) erkek çocukları kayıt etmeyin.

 


Şimdiye kadar erkek çocukları alırken olduğu gibi yapın. Eski zamanlardan beri bölgede bulunan yetenekli sünnetli erkek çocukları alabilmek için gereği yapılsın.

 

YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR !

 

YALAN TARİH İSE BELGELER ORTAYA ÇIKARILINCAYA KADARMIŞ …

 

BİZ ONLARA GEÇEKLERLE CEVAP VERİRİZ !

 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163