Bu Makale
206 Tekil
Görüntülendi.
BOŞNAK BİR MİLLET ADI

BOŞNAK BİR MİLLET ADI

 

Dodik: "Bosna Hersek'te Boşnak diye bir millet yok, onların hepsi Müslüman"

 

BOŞNAK BİR MİLLET ADI. MÜSLÜMAN İSE İSLAM DİNİ'DEN OLANLARA VERİLEN İSİMDİR. DÜNYA'DA 1,5-2 MİLYAR MÜSLÜMAN VAR, HEPSİ BOŞNAK MI ?

 

Türkiye'de ve ABD ile Avrupa'da kısacası dünyada Boşnaklar için kimse Müslümanlar kelimesini kullanmadığı gibi Bosna Hersek'te de Boşnaklar için sanki bir millet değillermiş te sadece dini bir grup imiş gibi Müslümanlar deniliyor olması, gerçekte faşist büyük Sırbistancı Çetnik politikasıdır

Prof. Dr. Suad Kurtçehayiç bu konuda özellikle Bosna Hersek'teki vatandaşları uyarıyor !

"Millet olarak Boşnaklar yerine sürekli olarak Müslümanlar terimini kullanan Bosnalı Sırpların lideri Dodik, Boşnakları Dayton Anlaşması ve Bosna Hersek Anayasası'nın bu isimle Bosna Hersek vatandaşları ve üç eşit halktan biri olarak belirlemesine rağmen hem Dayton Anlaşması hem de Bosna Hersek Anayasasını ayakları altına alıyor. Aklı sıra Boşnakları dini bir gruba indirmeye çalışıyor.

Aynı şekilde Bosna Hersek'teki Sırplar ve Hırvatlar hakkında da "Ortodokslar" ve "Katolikler" terimlerini kullanmamak gerekiyor.

Dodik'in Boşnakları millet olarak kabul etmek istemediğini gösteren bu politikasına karşı koymamız gerektiğini düşünüyorum. Bosna Hersek'teki halklar hakkında Bosnalı Boşnaklar, Bosnalı Sırplar ve Bosnalı Hırvatlar terimlerini daha fazla kullanmalıyız.

Nitekim Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ, Makedonya, Kosova ve diğer ülkelerde Boşnaklar için kendi anayasaları gereği onlara kimse Müslümanlar demiyor."

Bildiğiniz gibi 5 milyondan fazla Boşnak kökenli Türk vatandaşlarının yaşadığı Türkiye'de de kimse Boşnak kökenlilere 'Müslümanlar' demiyor. Demesi halinde diğer 70 milyondan fazla İslam dini mensubu olanlara ne denilecek? Onlar Müslüman olmuyor mu?

 

Avrupa'da da Boşnaklara millet olarak Müslümanlar dersek Araplar, İranlılar, Afganlılar, Pakistanlılar gibi diğer 77 milletten Müslümanlara ne diyeceğiz.?

Düşünebiliyor musunuz?!1907'den beri 1993 yılına kadar Sırplar, Hırvatlar, Karadağlılar, Boşnaklara ya Müslüman ya da Türk (Turçin) dediler.

Akıl ve bilimin dışı Millet yerine Müslümanlar terimini kullanmalarına da Dünyada Türkiye dahil 'Ne yapıyorsunuz? Bu akıl dışı politikanızdan vaz geçin' kimse dememiş.?

 


Not: Karadağ'da nüfus sayımında kendilerini "Müslüman" olarak tanımlayan bir dini grup ta var ama, Boşnaklar kendilerini Boşnak olarak tanımlayıp siyasal partileri de mevcut.

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163