Bu Makale
269 Tekil
Görüntülendi.
BOŞNAKÇA - TÜRKÇE ÇEVİRMENİ SAFFET ATALAY

BOŞNAKÇA - TÜRKÇE ÇEVİRMENİ SAFFET ATALAY

 

Beş milyondan fazla Boşnak kökenlinin yaşadığı Türkiye'de sadece bir elin beş parmağı kadar Boşnakça-Türkçe çevirmen ya var ya yok!


Saffet Atalay'ı gıyabında tanıyorum ve sosyal medyadan takip ediyorum. Nusret Sancaklı ve İzmir Bosna Sancak Dernek Başkanı Abdullah Gül’den, Saffet Atalay hakkında olumlu çok güzel duyumlar aldım. Türkiye'de yaşayan Boşnak’lara verdiği katkı yadsınamayacak kadar fazla.  Bildiğim kadarıyla elli civarında kitap çevirisi yaptı. Kitap çevirisi dışında çok fazla sayıda belge, makale ve benzeri evrakın çevirisini de gerçekleştirerek biz Boşnak’ların okumasına vesile oldu.


Hiçbir zaman çevirisini yaptığı kitapların kaplarına ismini yazdırıp kendini ön plana çıkarmak istemeyen çok mütevazı bir kişilik. Çevirisini yaptığı kitapların yazarlarını, konularını ön planda tuttu ve tutuyor.

Yaşam ona güç kuvvet ve sağlık versin. Türkiye'deki biz Boşnak’lar, Boşnak’lık hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım. Biz, Türkiye'de yaşayan Boşnak kökenliler olarak ona çok şey borçlu olduğumuzu düşünüyorum.

Saffet Atalay, Boşnak Kültür ve Tarihi'nin Türkiye'de tanıtılması ve yaşatılması için büyük hizmet vermiş. Vermeye de devam eden değerli bir Boşnak olduğunu düşünüyorum.Bazı sözde Boşnak yazarlar, Boşnak’ların Kültürü ve Tarihi hakkında yazdığı kitaplara baktığınız zaman hemen fark ediyorsunuz Saffet Atalay'ın Türkçeye çevirdiği kitaplardan derlemiş ve bir kitap ortaya koymuş. Ancak yazdığı o kitapta Saffet Atalay'ın ne S harfi ne A harfine yer vermiş. Bana göre bu emek hırsızlığı!Türkiye'de benim gördüğüm ve okuduğum birçok Boşnakların Kültürü ve Tarihi konularında kitap çevirileri içinde Saffet Atalay ayrı bir yer tutuyor.

Türkiye'de yaşayan Boşnak hemşerilerimizin kültürümüzü ve atalarımızı yakından tanımalarına büyük katkı sağladı diyebilirim.

Laf uçar yazı ve yazan kalır.

 

Sağlıcakla kalın 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×