Bu Makale
6370 Tekil
Görüntülendi.
BU GÜNÜ UNUTMAYIN! İZMİR, 30 EKİM 2020

BU GÜNÜ UNUTMAYIN! İZMİR, 30 EKİM 2020

Geçtiğimiz Cuma günü saat:14.51’de meydana gelen depremde Bayraklı ve Bornova’da felaket yaşattı. Tarifi mümkün olmayan acı ülkede tüm yüreklerde kor oldu! Yaşanan deprem anında ortalık bir anda can pazarına döndü. Kimi evladını, kimi kardeşini, kimi anasını, babasını, gelinini, damadını, torununu kaybetti. Çok sayıda kişi yaşamını yitirirken, arkalarında farklı öyküler bıraktı. Evlerini kaybedenleri saymıyorum. Sonuç olarak hayatta oldukları için şükretmeliler…

Enkazın altından bir kişiyi canlı çıkarabilmek için varını yoğunu ortaya koyan kurtarma ekiplerine yürekten teşekkür ediyorum. Televizyon kanallarında ve yazılı basında izliyoruz. Nasıl gayret ettiklerini, kendi canlarını yok sayarak. Tek bir canlı beden çıkarmak için açtıkları küçücük deliklerden geçerek, “Kimse var mı”, “Sesimi duyan var mı?”diye seslendiler saatlerce, günlerce.

Gördüğüm kadarıyla enkaz alanlarına ilk gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ve AKS ekipleri oldu. Daha sonra AFAT ve diğerleri imdada yetişti. İstanbul, Ankara, Manisa, Diyarbakır’dan ve birçok ilden kurtarma ekipleri geldi. Kurtarma ekipleri günlerdir uykusuz. Göçük altında kalanları canlı çıkarabilmek için adeta zamanla yarışıyorlar. Kısa molalarda enkaz bölgesinden ayrılmıyorlar, yere oturuyorlar ve bir gözleriyle enkazdaki arkadaşlarının çalışmalarını takip ediyorlar.

Bir fotoğraf geçti elime. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye gurubunda gönüllü çalışan bir kurtarma görevlisi. Mola esnasında çalıştığı enkazın hemen yanında duran kepçenin paletlerine yaslanmış bedenini dinlendiriyor. Ama aklı hala enkazdan çıkarılması gereken insanları nasıl ve ne şekilde çıkaracağını düşünen gözlerle enkaz alanına bakıyor. Baretini ellerinin arasına almış ondan güç alıyor sanki.

Bu fotoğraf aslında her şeyi anlatıyor.Kurtarma ekibinde yer alan bu personelin yaptığım araştırmalar sonunda kim olduğunu birkaç gün sonra öğrendim. Gönüllü olarak İzmir İtfaiyesine yardım eden bu konunun uzmanı Kurtali Belen. Ben Kurtali Belen’i tanıyordum ancak bu fotoğraftan tanıyamadım. Kurtali Belen de bir baba, Karşıyakalı bir Arnavut kardeşimiz Arnavutlarda bulunan inatçılık bu adamda da bulunuyor olmalı, gözlerini enkazdan bir saniye bile ayırmıyor. Fotoğrafı kim çekti bilmiyorum. Çekene de teşekkürler. Sonra öğreniyorum ki, inatçı Arnavut kardeşimizin de içinde bulunduğu ekip Rıza bey apartmanından üç depremzedeyi saatler sonra enkaz altından çıkarıyor. Ben bu satırları yazarken Arnavut Kurtali Belen halen enkazda çalışıyor. Bu yazıyı yazdığımdan haberi bile yok. Belki bana kızacak! Olsun kızabilir. O enkaz altından kalan depremzedeleri canlı çıkarsın, bana kızsın problem değil.

Depremle yaşamamız gerektiğini maalesef ne merkezi hükümetler, ne yerel yöneticiler, ne de yurttaşlar anlamıyor, anlamak istemiyor. Bu konuda merkezi hükümet gerçek anlamda adım atmalı. Kendi masraflarını gerekiyorsa kısmalılar, deprem çalışmaları için harcamalılar. Umarım böyle bir hükümeti gelir ve bizler de deprem korkusu ile yaşamaktan kurtuluruz ve depremle nasıl ve hangi binalarda yaşayabiliriz öğreniriz. Binalar dikey değil, yatay yapılmaya başlar.

 

Sağlıcakla kalın 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×