Bu Makale
343 Tekil
Görüntülendi.
*Bu kadın nasıl “Best of Rumeli” oldu?*
*Bu kadın nasıl “Best of Rumeli” oldu?*

Rumeli Balkan Dernekler Federasyonunca düzenlenen “Best Of Rumeli 2018” ödülleri sahiplerini buldu. Farklı kategorilerde 15 isim “best of” seçilirken onur ödülüne de Kenan Şahinler ve İlber Ortaylı layık görüldü.

Buraya kadar her şeyin olağan ve güzel olduğunu söylemek mümkün. 

Ancak detaylara indiğimizde Rumeli ve Balkan insanı olarak bizleri üzen ya da üzmesi gerektiğini düşündüğüm bazı tercihler ortaya çıkıyor.

2012 yılıydı, magazin medyasında yıldızı yeni yeni parlıyordu. Bozuk Türkçesi, Türkiye’ye gelin gelmiş olması ve güzelliğiyle ilgi odağı olmayı başarmıştı. Bu ilgi şöhreti de beraberinde getirdi kuşkusuz. Hemen her gazetenin ikinci sayfasında, televizyonların magazin programlarında onu görmek mümkündü.

Modacı İvana Sert (evlenmeden önceki soyadı Smiljkoviç) tam bu zamanlarda tatil için gittiği Kartalkaya’daki bir kayak merkezinde objektiflere verdiği bir görüntü ile ezberleri bozdu. Kendisini görüntüleyen gazetecileri gayet keyifli bir şekilde, 3 parmağını (baş, işaret ve orta) havaya kaldırarak selamlamıştı.

Bu hareket Sırp kökenli biri tarafından yapıldığı ve Boşnaklar için acı dolu günleri hatırlattığı için büyük tepki çekti. Bunun adı bizim hayatımızda tek kelimeyle “çetnik” selamıydı. Sivil toplum örgütleri o zamanlarda ayağa kalktı, İvana Sert’ten bir açıklama ve özür beklediler. O ise bu pozunu çok keyifli bir anına bağladı ve özür dilemeye gerek görmedi.

Aradan 5 yıl geçti, İvana Sert katıldığı bir televizyon programında bu olayın hatırlatılması üzerine üstü örtülü ifadelerle kimseyi üzmek istemediğinden bahsetti. Yine ortada bir özür yoktu, gerek görülmemişti.

Şimdi…
Türkiye’de yaşayan milyonlarca Rumeli Balkan göçmeninin bir araya gelebildiği ender etkinliklerden birine dönelim. Geçtiğimiz yıl Tek Rumeli TV’nin organize ettiği ve bu yıl da Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından üstlenilen “Best Of Rumeli” ödüllerine… Fikir ve organizasyon olarak büyük takdiri hak ettiklerini düşünüyorum. 

Ancak bazı detaylar vardır ki her şeyin önüne geçer ve kamuoyunu ikna etmek zorundasınızdır.

16 kategoride ödül için adaylar belirlendi, bunlardan biri de “en iyi modacı” ödülüydü. Perihan Akı, Bernard Tulumçe, Cengiz Abazoğlu ve Amor Gariboviç ile birlikte İvana Sert de adaylar arasında yer aldı.

Şunu sormak zorunda hissediyorum kendimi; her şey iş, şan ve şöhret midir yoksa daha önemli değerlerimiz yok mudur?
Mesela böyle bir yaşanmışlıktan sonra İvana Sert neden aday gösterilir?
Rumeli Balkan camiasının vazgeçilmez ayaklarından biri olan Boşnakları zamanında ayağa kaldırmış bu isim listede “olmazsa olmaz” isimlerden biri midir?

Neden? Neden? Neden?
Ben bir Boşnak olarak, ‘çetnik selamı’ veren bu kadını aday gösterip ödül verdikleri için Rumeli Balkan Dernekler Federasyonu başkanı ve yönetimini kınıyorum. İvana Sert’e verilen “En İyi Modacı” ödülü derhal geri alınmalı.

Onun verdiği selam, artık eline Müslüman ve Boşnak kanı bulaşanlarla özdeşleşmiştir. Bu selam faşist Sırp zihniyetinin sembollerinden biri olarak karşımızdadır.

Fenerbahçeli Kezman dünyanın her yerinde gol sevinçlerinde bunu yaparken, Türkiye’de cesaret edememişti. Çünkü gelecek tepkilerden korkmuştu. Biz ise şimdi ondan bir adım öne çıkma cürretini gösteren İvana Sert’i ödüllendiriyoruz. 

Bu ödülün verilmesindeki amaç nedir? 

Hiç mi araştırmadınız? 

Koskoca Rumeli Balkan camiasında “modacı” adayı mı kalmadı? 

Ya da şöyle soralım; İvana Sert bu ödül töreninin daha medyatik olması için en uygun isimlerden biri olarak mı görüldü?

Bu yanlıştan derhal dönülmeli diye düşünüyorum. Türkiye’de bulunan Boşnak sivil toplum örgütlerinin de harekete geçmesi ve rahatsızlıklarını dile getirmeleri şart! 7 yıldan bu yana bir şeyler değişmediyse…


Sağlıcakla kalın 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×