Bu Makale
1291 Tekil
Görüntülendi.
BURSA NUTKU EZBERİMİZDEDİR!

Laik Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e dil uzatmak moda oldu!

AKP'nin eskilerinden, toplumun gericilerinden olan bir şahıs çıktı ve "Yeni bir devlet kuruldu" dedi.

 

***

Sene 1906. Mustafa Kemal yakın arkadaşlarına ta o dönemden Cumhuriyeti müjdeledi. Yeni kurulacak ülkeyi kimlerle yöneteceğini anlattı. Arkadaşları arasında ona inanmayanlar oldu. Sordular: “Biz ülke yönetimine geleceğiz. Peki sen ne olacaksın?”

Cevap verdi: “Ben mi… Ben sizleri bu mevkilere getiren insan olacağım.”

***

17 sene öncesinden aklına koymuştu Gazi Paşa, Medeniyeti, Laikliği, Cumhuriyeti... 29 Ekim 1923'te saat 21:30'da Cumhuriyet ilan edildi. Büyük kurtarıcı yıllar önce bir karar almıştı. İmkânsız, olmaz, yapamazsın diyenlerin huzurunda yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilk Cumhurbaşkanı seçildi.

***

Ebediyete akıp giden seneler geçip gidiyordu. Sene 2002 oldu, aylardan Kasımdı. Rejim, rejime kin besleyenlerin eline geçti. Atatürk'e dil uzatmak moda oldu. Onun kurduğu rejim sayesinde devlet kadrolarına gelebilenler, onun kurduğu rejimi yerle bir etmek için sıraya girdiler.

***

İnönü ile Atatürk’e atfen iki ayyaş dendi. Ata'nın annesine, manevi kızına iftiralar atıldı. Sadece iktidar kanadı mı? Hayır. Kurduğu partide ki “adaşı” ona "kefere" diyen bir gericiyi kadın kontenjanından vekil yaptı. Sağ elde balyoz, sol elde balyoz, iktidarıyla muhalefetiyle büyük kurtarıcının mirasına yapılan saldırıların ardı arkası kesilmedi. Kurduğu partinin başındaki genel başkan, siyasal İslamcı kimliği ile bilinen bir şahsı Atatürk’ün koltuğuna dayattı. Tıpış tıpış gideceksiniz, rejime düşman birine oy vereceksiniz dedi.

***

Heykellerine saldırdılar, sayesinde kutlayabildiğimiz bayramları, 29 Ekim'i, 23 Nisan'ı, 19 Mayıs'ı 30 Ağustos’u yasakladılar.

***

Yeni harflerle ilk matematik kitabını o yazmıştı. Kod adı “Yeliz” çıktı ve ahkâm kesti. “Cihat bilmeyen çocuğa matematik öğretsen ne fayda” dedi. Bilime düşman, sanata düşman, cumhuriyete düşman bir güruh milletle dalga geçmeye devam etti.

***

Atatürk’e sarhoş dendi. Sarhoş kafayla kurduklarımızı sarhoş kafayla biriktirdiklerimizi ayık kafayla sata sata bitiremeyenler devleti, yargıyı, medyayı ve muhalefeti ele geçirdi.

***

Böyle gitmez, gitmeyecek. Bursa nutku ezberimizdedir. Durum mutsuzdur ama umutsuz değildir. Öyleyse umudumuzu arıyoruz. Ve bizler, gerekli olanı görmede pek maharetliyizdir. Kendimizi Bandırma Vapurunda buluyoruz!

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×