ÇEVRECİLERDEN ALİAĞA’YA TEHLİKELİ ATIK BERTARAF TESİSİ YAPILMASINA TEPKİ

Ege Çevre ve Kültür Platformu(EGEÇEP), Aliağa Çevre Platformu ( ALÇEP), FOÇA FORUM, Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP) ve  FOÇA KENT KONSEYİ adına basın açıklamasını Bahadır Doğutürk yaptı. Doğutürk bölgenin atıkları yetmiyormuş gibi Marmara bölgesinden ve ileri zamanlarda başka yerlerden getirilecek atıkların bertaraf için Aliağa’ya geleceğine dikkat çekti.

 ILIPINAR’IN KAPATILMASINI BEKLİYORDUK

Bahadır Doğutürk; “ Bu endişe verici bir gelişmedir. Bölge halkı olarak, vahşi depolama yapılan, son derece yanlış bir yerde kurulu olan ve üstelik kapasitesini çoktan aşmış,  Foça Ilıpınar Cüruf Depolama Alanı’nın kapatılmasını bekliyorduk. Bu bölgeye İzmir Büyükşehir Belediyesinin olumsuz görüşüne rağmen, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne TEHLİKELİ ATIK BERTARAF tesislerinin kurulma başvurularının olduğunu ve konunun 4 Şubat 2021’de görüşüleceğini öğrendik. “

 

TESİS İÇİNDE TESİSLER

Bir Anonim Şirket tarafından işletilmesi ve kurulması planlanan ‘’Batı Ege ve Güney Marmara Entegre Endüstriyel Atık ve Bertaraf Geri Dönüşüm Tesisi”’nde; Endüstriyel atık ara depolama tesisi, Fiziksel ve Kimyasal Atık Ön İşlem Tesisi, Çamur Susuzlaştırma Tesisi, 1. ve 2. Sınıf Endüstriyel Atık Düzenli Depolama Tesisi, Tehlikeli Atıklarla Kontamine Olmuş Atık Geri Kazanım Tesisi, Elektrikli ve Elektronik Atık Geri Kazanım Tesisi, Değerli Metal Geri Kazanım Tesisi, Atık Kablo Geri Kazanım Tesisi, Atıktan Türetilmiş Yakıt Hazırlama Tesisi gibi çok ve çeşitli tesisler yer alacaktır. Projesinden de anlaşılacağı üzere Aliağa Bölgesinin kendi kirliliği yetmiyormuş gibi, Marmara bölgesinden de tehlikeli atıklar, bertaraf etmek veya  sözde geri kazanılmak üzere Aliağa’ya getirilecektir. Bu şirketin projesine ek olarak aralarında Aliağa Belediyesi Petrol A.Ş.’nin de bulunduğu 3 şirketin de benzer Endüstriyel Atık ve Bertaraf Geri Dönüşüm Tesisi kurma projeleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde 4 Şubat  2021 Perşembe Günü görüşülecektir.

 

SESSİZ KALMAYACAĞIZ HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ

Bu projelerle; “Aliağa Rezerv Cüruf Depolama Alanı” olarak ayrılan bölgeye, Endüstriyel Atık ve Bertaraf Geri Dönüşüm Tesisleri kurarak. Foça Ilıpınar Cüruf Alanını kullanmaya devam edilmek istenmektedir. Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğünün bu oyuna gelmeyeceğine inanıyoruz. Şayet;  izinler çıkar ise, gerek Foça gerekse Aliağa halkı olarak buna seyirci kalmayacağız. Hukuki yollara başvuracağız.” Dedi.

 

Haber: Seyfi  GÜL  

 

  
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163