Gıda Yalnız Yiyeceğimiz Değil, Geleceğimizdir!

Şimdi Yeni Politikalar, Yeni Yaklaşımlar Zamanıdır!

 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün kuruluş yıldönümü tüm dünyada ve her yıl özel bir başlıkla, Dünya Gıda Günü olarak kutlanmakta, çok çeşitli etkinliklerle farkındalık ve duyarlılık yaratılmaktadır. Dünya Gıda Günü 2021   Eylemlerimiz geleceğimizdir. Daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam” temasıyla, ikinci kez COVİD-19 pandemi süreci gölgesinde gerçekleştiriliyor.

Dünya iki büyük krizi birlikte yaşıyor. Pandemi süreci hâlen gündeme damga vurmakta, kaygılarımız ve kayıplarımız devam etmekte. Kendi eylemlerimizle yarattığımız iklim krizi ise geleceğimizi daha derinden etkilemekte ve geri dönülemez bir noktaya hızla yaklaşılmakta.  Bu ikiz krizin kaçınılmaz olarak en çarpıcı sonuçlarından biri de tarım ve gıda ürünlerindeki verim düşüşü ve fiyat artışı olarak karşımıza çıkmakta. İçinde bulunduğumuz dönemde, gıdalar dünya üzerinde ve toplumlarda daha da adaletsiz dağılmakta. Açlık ve yetersiz beslenme kadar obezite ile gıda kayıpları ve israfı ironik gerçekler olarak gündemde ağırlıklı bir yer almakta.   

Bu noktada; FAO tarafından belirlenen tema son derece anlamlı. Yaşadığımız günler, geçmişteki eylemlerimizin bir sonucudur. Bugün, tarım ve gıda sistemleri dahil her konuda bireylerden hükümetlere ve uluslararası örgütlere kadar her kesim üzerine düşeni yapamazsa, çocuklarımıza bırakılması kaçınılmaz olan bu yaşanması çok zor dünyanın oluşmasında payları olacaktır.

Yarınlara ışık olabilmek için tarım ve gıda sisteminin; çevre ile bir bütün olduğunu dikkate alarak, insanın tüm ekolojik sistemin sadece bir parçası olduğunu anlayarak, gıdaların serbest rekabet koşulları ve rant anlayışına bırakılacak metalar olmadığını daha işin başında kabul ederek yeniden kurgulanmasına ihtiyaç var.  Artık tüm dünyada ve ülkemizde tarım ve gıda politikalarını gözden geçirmek ve temize çekmek zamanıdır.

Doğadan ve toplumdan yana, adil, küçük üreticileri ve yereli önceleyen katılımcı politikalar belirleyerek uygulama zamanıdır. Şimdi etik değerlere dayalı bir dönüşümün tam zamanıdır.

2022 yılı Dünya Gıda Günü’nde daha olumlu bir ortamda olmak dileğimizdir. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163