TARIM ve GIDA ETİĞİ DERNEĞİ (TARGET) DÜNYA ETİK GÜNÜ MANİFESTOSU

“Etiği Güçlendirelim!”

 

Bu yıla kadar Dünya Etik Günü’nün mottosu “Etik Önemlidir!” idi; bu yıl ilk kez “Etiği Güçlendirelim!” mottosu benimsendi. Bu değişikliğin, toplumlar ve genel olarak insanlık açısından etik alanında bir üst aşamaya geçilmesi gerekliliğini göstermesi bakımından öneminin altını çizmek gerekir. Bilim ve teknolojide sağlanan göz kamaştırıcı gelişmeler sonucunda çok daha rahat bir yaşam için sınırsız olanaklara kavuşmuş olan insanlık neden hâlâ kaygı içinde? Neden geleceğe güvenle bakamıyor? Neden mutluluk ve refah içinde yaşa(ya)mıyor?

Bu soruların yanıtı “etikle bütünleşmeyen bir ilerlemenin gelişme sayılamaz”dır. Tıpkı Bertolt Brecht’in Galilei Galileo oyununda vurguladığı gibi, değerleri dikkate almayan bir bilim, bir gün bilinebilecek herşeyi keşfedebilir; ancak eğer o gün kendisini etik açıdan sorgulamayı ihmal ederse, insanlıkla arasındaki uçurum o kadar geniş hale gelir ki bu başarıya ilişkin onların duyduğu coşkunun insanlıktaki karşılığı evrensel bir “dehşet çığlığı” olur.

İşte bu öngörü ile dünyanın her yerindeki etik duyarlılığa sahip insanlar, insan faaliyetlerinin farklı alanlarında etik bilincini arttırmak için çaba gösteriyorlar. Tıp, eğitim, hukuk gibi etik sorunların daha çok düşünüldüğü ve tartışıldığı, etik bilincin yaşama daha güçlü biçimde yansıdığı ve belirleyici olduğu alanların yanında, bu konudaki düşüncelerin göreceli olarak yeni ortaya çıktığı, değer sorunlarının gündeme yakın zamanda eklendiği alanlar da var. “Tarım ve gıda etiği” bu alanlardan biri.

Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) 2016 yılında kurulduğundan bu yana, tarım ve gıda alanındaki insan faaliyetleri ekseninde bilimin ve etiğin birlikte yer alması gerektiğine inanıyor; çalışmalarını toplumda bu etik kavrayışın yerleşmesini sağlama hedefine yöneltiyor. İnsanın, toplumun ve doğanın esenliğinin anahtarı olan tarım ve gıda sisteminin değer sorunları üzerinde düşünen ve düşüncelerini paylaşmak isteyen insanları ortak bir platformda buluşturuyor.

Geleceğe yönelik tehdit ve kaygılar yaratan, gelecek kuşakların haklarını gasp eden, doğayı ve emeği sömüren, en temel insan haklarından olan gıda hakkına adil erişimi sağlayamayan mevcut tarım ve gıda sisteminin yerine; bilgi temelli, adil, dayanışmacı, emeğe ve doğaya saygılı bir tarım ve gıda sisteminin oluşturulmasına katkıda bulunmaya çalışıyor. Bu amaçla tüm bileşenlerin etik sorumluluklarını ortaya koymayı, etik sorunları açık ve seçik kavramayı, gerçekçi çözümler üretmeyi hedefliyor.

TARGET, 2021 yılı Dünya Etik Günü’nde; insanla doğa arasındaki arayüzü oluşturan tarım ve insanın en temel gereksinimlerinden olan gıda alanında etik bilincin arttırılması, etiğin güçlendirilmesi ve etik değerleri sahiplenen bir tarım ve gıda sisteminin yaratılmasının; insanlığın kaygılarından bir ölçüde kurtularak geleceğe güvenle bakması, daha mutlu, adil ve insanca bir yaşama kavuşması için en temel koşullardan biri olduğunu vurgulamaktadır. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner163