Bu Makale
601 Tekil
Görüntülendi.
CHP'de Bir Dürüstlük Sembolünü Anarken
Bugün eski CHP İl Başkanımız rahmetli Mehmet Bölük’ün 10 ncu ölüm yıldönümü için Büyükada’da kendi adının verildiği parkta her yıl yapılan rutin anma günündeydim. Ölüm yolculuğuna çıkmadan önce kendisiyle son gece görüşen ve vedalaşan arkadaşlarından birisiyim.
O gün Adalı arkadaşlarımızla yemek buluşmalarımızdan birisinde Nişantaşı’nda bir mekan açmış olan Adalı ağabeyimiz Ahmet Tanrıverdi (fıstık Ahmet) in mekanında toplanmıştık. Güzel bir sohbet yemeğinden sonra hayırlı yolculuklar dileyerek ayrılmıştık ve ertesi gün Ukrayna’ya iş için uçacaktı.
Kendisiyle vedalaşırken kulağına şu sözleri fısıldadığımı hatırlıyorum. “Mehmet kardeşim aman dikkatli ol bu partide emeklerinin ve liyakatının karşılığını alamadın, AKP ile mücadelende kimse sana sahip çıkmadı inşallah seyahatin hayırlı olur ve işlerin yolunda gider”. O gece nerden bilebilirdikki elin memleketinde şahibeli bir kazaya kurban gideceğini.
Daha sonra cenazesi Türkiye’ye getirildiğinde oldukça kalabalık bir partili katılımıyla Altunzade camisinde arkadaşlarla cenaze törenine katılmıştık. O zamanlar partide oldukça etkili isimlere bizzat giderek bu işin araştırılmasını söylemiştim. Ancak kimse olaya sahip çıkmadı ve zaten o zamanki Genel Başkan Sn.Baykal’da törene katılmamıştı.
Halbuki Mehmet Bölük İBB ile ilgili yolsuzluklar hakkında 3 kitap yazmış, karşılığında mahkemelere verilmiş ve 6-7 tane avukata karşı bir tek avukatla mücadele vermiş buda yetmemiş masraflarıda cebinden harcamıştı.
İl Başkanlığı sırasında İl Binasının kirasını bile hiçbir Belediye’den talep etmemiş, mesleği icabı mimari projeler olarak hiçbir CHP Belediyesi’nden ofisine iş almamış, SHP zamanında İst.Büyükşehir Belediyesi’nde Nurettin Sözen’in İmar Başdanışmanıyken görevi bittiğinde yine ilk günkü gibi beş parasız olarak görevini teslim etmiştir. Bunu en yakından bilenlerden birisiyim. Kısaca dürüstlüğünü anlatmaya bile gerek yoktur.
Kendisi ölmeden 3 yıl önce sevgili eşi Neslihan’ın Kadıköy’de bir kuyumcuda ihtiyacı için altın bozduruken aniden fenalaşıp beyin kanaması geçirdiğini ve kaldırıldığı hastanede yaklaşık bir hafta yoğun bakımda kaldıktan sonra genç yaşta vefat ettiğini birçokları bilmez.
İşte böyle bir gerçek CHP’li, Atatürkçü, Yurtsever ve dürüst bir devrimci partilimize ne yazıkki o zamanki CHP Yönetimleri sahip çıkamamıştır/çıkmamıştır.
İstanbul İl Başkanlığı’ndan Milletvekili yapılma sözüyle istifa ettirilmiş 1 nci Bölge’de seçilecek sıradayken bir gecelik operasyonla sıralamadaki yerine bir başka isim konularak yine harcanmış ve hakettiği Milletvekilliğide kendisine çok görülmüştür. Halbuki o TBMM girse siyasette bugün çok şey değişecek, elindeki belgelerle yolsuzluk araştırma imkanları doğabilecek, AKP bu kadar kolay at oynatamayacaktı. Herşey bir yana ekmek parası peşine düşerek belkide ölmeyecekti.
Bugün bakıyorum Mehmet Bölük’e geçmişte sahip çıkmayan o günün Yöneticileri bugünkü CHP yönetimlerinden AKP karşısındaki başarısızlıklar için hesap sormaya buda yetmiyor akıl vermeye kalkıyorlar. Evet siyasette hesap sorulur ve hesapta verilmelidir. Ancak bu hesabı soracaklar asla o günlerin malum yöneticileri olmamalıdır.
Mehmet Bölük CHP’de fedakar ve vefakar bir dürüstlük sembolü olarak bizler yaşadıkça gönül ve yüreklerimizde yaşamaya devam edecektir. Bizler temiz siyaset için gücümüz yettiğince onun misyonuna sadık kalacağız. Ve yine cesaretle bu partide olmuş yada olabilecek yanlışlık ve haksızlıklar için mücadelemizi verecek daima haklı ve dürüst olanların bu partide erk olması için çalışacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.
Son olarak bugünkü anma törenine katılan başta İstanbul İl Başkanı Sn.Cemal Canpolat olmak üzere İl Yönetimine ve organizasyonu gerçekleştiren Adalar İlçe Başkanlığı’na şahsım adına teşekkür ediyorum. Ayrıca İl Yönetim toplantısını Mehmet Bölük’ün çok sevdiği Büyükada’sında bulunan Adalar İlçe Başkanlığı’nda yapmaları oldukça anlamlı ve güzel bir düşünceydi.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×