Böke; CHP olarak demokrasiden yanayız, tek adam faşizmine karşıyız
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik eleştirilerini sürdürürken, “İktidara göz kırpacağız diye ‘mahçup başkancılık’ oynamak yerine, demokrasiye, özgürlüklere, anayasaya sahip çıkarak Cumhurbaşkanına, ‘herkes gibi sen de anayasaya uymak zorundasın’ diyebilecek cesareti göstermesi gerekiyor” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı.

Toplantının ardından MYK’nın gündemine ilişkin basına açıklamalarda bulunan ve soruları yanıtlayan Böke, bugün Türkiye için en büyük risk unsurunun AKP’nin kendisi olduğunu söyledi.

Başkanlık tartışmasıyla istikrasızlığın körüklendiğini ifade eden Böke, “Başkanlık belirsizlik demek, belirsizlik, lafıyla bile işsizlik getiriyor. Tek adam rejimi kurmak muhalefeti susturmayı gerektiriyor. Bugün toplumun bütün kesimleri baskı altında. Başkanlık OHAL’i sürekli kılmak demek, baskı demek, sansür demek, diktatörlüğün tescili demek. Bugün AKP kendi faşist rejimini korumak için Mehmetçiğin kanı pahasına savaş arıyor. Kısacası başkanlık savaş demek. Bir kişinin kaprisi olan başkanlığın, o bir kişi ve avanesi hariç hiç kimseye faydası yok, bilakis bütün vatandaşlarımıza ve Türkiye Cumhuriyeti’ne ağır bir faturası var” diye konuştu.

ÇÖZÜM CUMHURBAŞKANIN DA YEMİN ETTİĞİ ANAYASAYA UYMASI
Böke, MHP’ye yönelik eleştirilerini sürdürürken, şöyle devam etti:

“Biz başkanlıktan yanayız. Ülkeyi tek adama teslim etmeye hazırız’ demeye cesaret edemeyenler var. Neyse görüşünüz buyurun açıkça söyleyin, biz de o görüş üzerinden tartışalım. Bu mahcup başkancılar ‘muhalefetin çözümü ne’ diye soruyorlar. Biz de bu mahcup başkancılara söyleyelim de ne düşündüğümüzü öğrensinler. Çözüm, herkes nasıl anayasaya paşa paşa uyuyorsa, Cumhurbaşkanının da yemin ettiği anayasaya uymasıdır. Çözüm, hiç kimsenin anayasal sınırlarının dışına çıkamayacağı bir demokrasiye sarılmak ve onu güçlendirmektir. Çözüm, 15 Temmuz’da bombalar altında çalışmaya devam eden ve Türkiye’yi bir felaketin eşiğinden döndüren parlamenter demokrasiyi korumak, kollamak ve güçlendirmektir. Çözüm Türkiye’yi darbe hukukundan arındırmak, özgürlükleri artırmak, barajları indirmektir. İktidara göz kırpacağız diye ‘mahcup başkancılık’ oynamak yerine, demokrasiye, özgürlüklere, anayasaya sahip çıkarak Cumhurbaşkanına ‘herkes gibi anayasal sınırlarına dön, herkes gibi sen de anayasaya uymak zorundasın’ diyebilecek cesareti göstermesi gerekiyor. Hakikat, adına Türk tipi başkanlık denen ucubenin bir tek adam faşizmi olduğudur.”
YA ‘EVET’ YA DA ‘HAYIR’ DENİLECEK
Meclisin millet iradesinin tecelli ettiği yer olduğunu vurgulayan Böke, CHP olarak millet iradesini savunmaya devam edeceklerini belirterek, CHP olarak oyunun kurallarının bozulmasını, yeniden yazılmasını değil, kurallı bir şekilde oynanmasını istediklerini ifade etti.
İktidarın Meclis’e getireceği teklife, “evet” veya “hayır” olmak üzere iki cevap verilebileceğini söyleyen Böke, “550 milletvekili orada bu anayasaya, yani başkanlığa, yani tek adamlık rejimine, yani parlamenter demokrasinin yok edilmesine ya ‘evet’ ya ‘hayır’ diyecekler. Bunun az şekerlisi, çok şekerlisi, az renklisi, çok renklisi yok. Herkes tarih önünde aynı soruyla karşı karşıya, ya tek adam rejiminin yanında yer alacaksınız ya da demokrasi saflarında yer alacaksınız. Hangisini tercih ediyorsunuz? Biz, CHP olarak demokrasiden yanayız, biz tek adam rejimine karşıyız” diye konuştu.

MUSUL KONUSUNDA İKTİDAR DERHAL TBMM’Yİ BİLGİLENDİRMELİ
AKP’nin “ne yaptığını bilmez, pusulasını kaybetmiş” politikalarından birinin de dış politika olduğunu belirten Böke, “Ne yaptığını kendisi dahi bilmeyen bir tavırla karşı karşıyayız. Hükümetten ve saraydan kendileriyle çelişen açıklamalar aynı gün arka arkaya geliyor. Dış politika ciddiyetsizliğe gelmez, ülkeye ağır maliyetler ödetir” dedi. Böke, Musul konusunda iktidarın derhal TBMM’yi bilgilendirmesini gerektiğini belirtti. Olası mülteci akını ve bunun yaratacağı sınır güvenliği tehdidi konusunda da akılcı bir açıklama beklentileri olduğunu kaydeden Böke, “Yeni mülteciler gelmesi durumunda ne yapmayı düşünüyorsunuz? Türkiye’yi yeni terör dalgalarından koruyacak mısınız?” diye sordu.

29 EKİM’İ KUTLAMAYA DEĞİL VALİLİK HİÇBİR GÜÇ ENGEL OLAMAZ
Böke, “Tek adam faşizminin bir derdi var, o da Cumhuriyet” derken, “Cumhuriyet ve cumhuriyetin kurucu değerlerinin kutlanmasına katlanmıyor. CHP’lilerin ve vatandaşlarımızın cumhuriyeti kutlamasına, 10 Kasım’da Ata’mızı, kurucu önderimizi anmamıza değil valilik hiçbir güç engel olamaz. Ne olursa olsun, biz tüm vatandaşlarımızla omuz omuza 29 Ekim’i kutlayacağız. 10 Kasım’da Ata’mızı anacağız. Cumhuriyet izinle kurulmadı, kutlanması da izinlere tabi değildir. Hükümetin görevi bayramları, anmaları yasaklamak değil, vatandaşın güvenliğini sağlamaktır. Bir kez daha iktidara kendi görev alanını ve sorumluluğunu hatırlatıyoruz” diye konuştu.

GÖRÜŞME TALEBİ OLMADI
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Böke, başkanlık konusunda AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın “Nisan ayında referanduma gidilebileceği” açıklamasının anımsatılması üzerine, “CHP, Türkiye’nin en temel ihtiyacının daha güçlü bir demokrasi olduğu konusunda çok açık ve net. Bunun karşısında gelecek her teklife de karşı” diye konuştu.

Böke, Başbakan Binali Yıldırım’la Kılıçdaroğlu arasında bir görüşme olup olmayacağına ilişkin ise, “Bize ulaşmış herhangi bir görüşme talebi olmadı. CHP, hükümetten çok Türkiye Cumhuriyetini düşündüğü için gerektiği takdirde görüşmeye de zaten çekinmez” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×