Böke; Milletin derdi terör, onların ki Spor Salonu..
 CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan “Doğu ve Güneydoğu Yatırım-Destek” hamlesine ilişkin açıklama yaptı.

Hükümeti paketin hazırlık sürecine, bölgedeki aktörleri, sivil toplum ile meslek kuruluşlarını ve muhalefeti dahil etmemekle eleştiren Böke, “Pakete de insanı ve bu paketin başarıya ulaşmasını sağlayacak olan iklimi inşa edecek yaklaşımı dahil etmedi” dedi.

“YAŞAM HUZURU YOKSA KALKINMA SAĞLANAMAZ”
Yatırım ikliminin aslında “yaşam iklimi” demek olduğunu belirten Böke, “O yaşamın huzuru yoksa, insanların geleceğe dair ümidi yoksa, kendini güvende hissetmiyorsa sadece yatırım teşvikleriyle kalkınma sağlanamaz” dedi. AK Parti’nin bu hükümet etme biçimine alışkın olduklarını ifade eden Böke, şunları kaydetti:

“Hükümet, Meclis’ten, muhalefetten kaçırarak yürüttüğü çözüm sürecinde, nasıl kimseyi, hiçbir aklı dahil etmediyse, hiçbir eleştiri ve uyarıyı önemsemediyse şimdi de bölgeye dönük ekonomik çözüm paketinde aynı tutumu tekrarlıyor. Ortak aklı ve demokratik meşruiyeti hiçe sayarak çözüm sürecinde yaşattıkları fiyaskoyu idrak etmemiş oldukları ‘ben yaptım oldu anlayışıyla’ aynı iş yapma biçimini bölgeye yönelik ekonomi paketinde de sergilemelerinden anlaşılıyor. Oysa bölgeyle ilgili sorun hükümetin sorunu değil, Türkiye’nin sorunudur. Hataların ve zaman kaybının sonuçlarını Hükümet değil, Türkiye yaşıyor. Tribüne oynamak ve vitrin düzenlemeleriyle zaman geçirmek değil, gerçekten sorun çözmek amaçlanıyor olsaydı, tüm aktörlerin elbirliğiyle yaratacağı, işlevli ve gerçekçi paketler hazırlanabilirdi.”

“ÖN ŞART TERÖR MESELESİNİ BÖLGENİN GÜNDEMİNDEN ÇIKARMAK”
Bölgede yaşanan ekonomik ve toplumsal sorunların yalnızca ekonomi paketleriyle çözülemeyeceğini, bölge ekonomisini yeniden işler kılmanın ön şartının terör meselesini bölgenin gündeminden çıkarmak olduğunu vurgulayan Böke, “Açıklanan paketin içerdiği yatırım ve desteklerin işe yarayabilmesi için gereken, bölgede terörün sona erdirilmesidir. Bölgeye en büyük teşvik terörün sonlandırılmasıdır” dedi.

“PAKET ÖLÜ DOĞDU”
Başbakan’ın paketi açıklarken “Terör var, adam malından canından korkuyor gelmiyor. Terörü ortadan kaldıramazsak, bu projeler gecikir” sözlerinin, paketin “ölü doğmuş bir paket” olduğunu ortaya koyduğunu savunan Böke, “Her geçen gün yeni bir şehit haberiyle uyanırken, bölgede çatışmasız tek gün geçmezken, bölgedeki vatandaşın derdinin spor salonu olmadığının artık anlaşılması gerekir” dedi.

KAYNAK SORUSU
Böke, paketin maliyetiyle ilgili de bütçede ayrılmış hiçbir kaynağın olmadığını ifade ederken, “Önümüzdeki yılların bütçelerinde de ayrılacak herhangi bir kaynağın gelir ayağı yok. Yani ‘Bu maliyeti devlet nereden karşılayacak' sorusu yanıta muhtaç. Bu soruya Başbakan, ‘Kaynak sorunumuz yok. Böyle bir milletin olduktan sonra ne kaynağı düşünüyorsun’ sözleriyle yanıt veriyor. Bu türden ciddi işler hamaset kaldırmaz. Ekonomiye dair paketlerin ciddiye alınabilmesi için boş laftan öte somut kaynağın gösterilmesi gerekir. Eğer ki Başbakan’ın bu cümlesi ciddiyse ‘vatandaşa yeni vergiler mi yüklenecek?’ sorusu ortaya çıkıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“ZİYA GÖKALP’TEN CAHİT SITKI’YA”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde, Diyarbakır’da bu kez Ziya Gökalp Spor Salonu’nda bölgeyle ilgili bir teşvik paketi açıkladığını anımsatan Böke, şöyle devam etti:

“Büyük ve görkemli bir törenle açıklanan paket, bölgeye ilişkin Cumhuriyet tarihinin en iddialı paketi olarak tanıtıldı. Ancak sonucu belli, elde var sıfır. Bölge kalkınmadı, vatandaşlarımız rahata kavuşmadı.

8 yıl 3 ay 10 gün önce Başbakan Erdoğan’ın Ziya Gökalp Salonundan İstiklal Marşı dizeleri okuyarak seslendiği günden, Binali Yıldırım Cahit Sıtkı Salonundan Cahit Sıtkı’dan şiir okuyarak seslendiği bugüne değişen çok şey oldu. Değişmeyen tek şey sorunlar, acılar ve hamasi siyaset.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×