Böke:  OHAL’le demokrasi kaldırıldı, hukuk yok edildi, başkanlık iddiasıyla rejim tehdit ediliyor
 CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, “Milletvekilinin yedeği olmaz, milletvekilinin arkasında 80 milyon var zaten. Demokrasi dediğiniz şey, vatandaşın verdiği oya sadece o sandıktan sizi seçtirdiği için değil, demokrasiye sahip çıktığı için değer vermekten geçer” dedi.
CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı.
Toplantının ardından MYK’nın gündemine ilişkin basına açıklamalarda bulunan ve soruları yanıtlayan Böke, Türkiye’nin öğrencilerin uluslararası ölçekte fen, matematik ve okuma becerilerini ölçen sınavlarından biri olan PISA’da 12 yıl önceki sonuçların altına gerilemesiyle ilgili, AKP iktidarlarına yüklendi.
Böke, “Mesele 15 günün meselesi değil, mesele bir 15 Temmuz meselesi değil, mesele 15 yıldır eğitimin reform adı altında tahrip edilmesidir” dedi.

PISA SONUÇLARI, TARİHSEL BAŞARISIZLIK
Eğer Türkiye’de o küresel paranın bol olduğu dönemde, bu paraların verimlilik için, çocukların eğitimi için, bilimi öğrenmeleri için harcanmış olsaydı bugün Türkiye ekonomisinin ve Türkiye’de çocukların bambaşka bir yerde olacaklarını ifade eden Böke, “AKP hükümetlerinin Türkiye’yi mahkum ettikleri bu çarpık ekonomik düzen, reform iradesinden yoksun tavır zaten uzun süredir Türkiye’nin dünyadan ayrışmasına sebep oluyor. Türkiye zaten birkaç yıldır ‘kırılgan beşli’ diye tabir edilen, dünyanın en kırılgan beş ekonomisi arasında sayılıyor. Son iki yıl içinde 150 ülke arasında parası en çok değer kaybeden ülkeler sıralamasında Türkiye 12. sırada. Mesele yapısal bir mesele. Mesele 3 ayın, 6 ayın, bir yılın meselesi değil. PISA sınav sonuçlarındaki tarihsel başarısızlık, son 10 yıldaki tahribatı somutlaştırıyor” diye konuştu.
Türkiye’nin dünyanın koptuğunu ve AKP’nin yarattığı tahribat sonucu kendi tarihinden kopartıldığını savunan Böke, şöyle devam etti:

TÜRKİYE’Yİ LİDERLİĞE KOŞTURUYORLAR!
Bu yapısal sorunlar üzerine şimdi de siyasi riskler eklendi; OHAL’le demokrasi kaldırıldı, KHK’larla hukuk yok edildi, başkanlık iddiasıyla rejim tehdit ediliyor, kendi siyasi iktidarı uğruna bütün dünyayla kavga ediliyor. Bu siyasi riskler Türkiye’nin zaten ayrıştığı dünyadan iyice kopmasına neden oluyor. 3 Ekim’den yani OHAL’in uzatıldığı tarihten itibaren, başkanlık iddiasının alevlendirildiği süreçte, AB ile inatlaşıldığı dönem içinde Türk lirası, 150 ülke arasında en çok değer kaybeden 4 ülke arasına girdi. İlk 12’deydik korkunç bir tabloydu, üzerine siyasi risk ekleyenler bugün Türkiye’yi liderliğe koşturuyorlar. Parası en çok değer kaybeden, ekonomisi dünyadan en çok kopan ülke olma liderliğine… Kırılgan beşli içerisinden bir lider çıkartıyorlar.”

VATANDAŞIN BOZDURDUĞU DOLARLA UÇAK ALIYORLAR
Eğitim başta olmak üzere, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu reformların bir an önce yapılması gerektiğini belirten Böke, “Atmadığınız her adım 80 milyonu çok zor koşullara doğru mahkum ediyor. Bu vatandaş sizin iradesizliğiniz sebebiyle fakirleşmeye asla mahkum edilememeli. Vatandaşa ‘dolar bozdur’ diyenler, vatandaşın cebinde zar zor biriktirdiği üç kuruş doları bozdurduktan sonra, o dolarla kendilerine 78 milyon dolara uçak alıyorlar. Hani milli olanlar Türk lirasına dönecekti, siz milli değil misiniz? Niye 78 milyon dolara uçak aldınız?” diye sordu.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun faaliyetlerini de yakından takip ettiklerini vurgulayan Böke, “Eğer gerçekten bugünkü sorunları gidermek için ‘iş yapacağız’ diyorsanız, EKK’yı falan beklemeyin, buyurun Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda, 6,5 milyon asgari ücretliyi ve onlarla birlikte ücreti değişecek milyonların hayatını düzeltin” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×