CHP; AKP Fetöcüleri atsa Güvenoyu alamaz
İklim Öngel / Cumhuriyet - CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ortaya attığı “yedek milletvekilliği”ne ilişkin, “Bu şu anki grup içinde birçok FETÖ’cü bulunduğunun ifadesi. Bu sayının AKP’nin tek başına iktidarını tehdit eden noktada olduğunu hepimiz biliyoruz, bunu Cumhurbaşkanı da tescilledi. Lider sultasının daniskası olacak bir iş” dedi.

CHP’li Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Parlamentoda belediye meclislerindeki gibi her partinin kendi yedek milletvekili listesi olması faydalı olabilir; eksilme olursa bu listeden gelir, boşluk olmaz” sözlerini değerlendirdi.

‘Güvenoyu korkusu’
Özel, yedek milletvekilliğinin, “O kadar gayret ettik ama FETÖ’cüler yine az sayıda değil, partideki FETÖ’cü milletvekillerini atsak güvenoyu sınırının altına düşeceğiz. Bu yüzden yedek milletvekililiği olmalı ki, istediğimizi atıp istediğimizle devam edelim” anlamına geldiğini söyledi.

Erdoğan’ın açıklamasının aynı zamanda AKP’lilerin “Bizde FETÖ’cü yok” açıklamalarını da tekzip ettiğini belirten Özel, yedek milletvekilliği ile hedefin; tek karar verici kişinin sözünden çıkıldığında yerine hemen biadından ve sadakatinden şüphe duyulmayacak bir yedeğin devreye sokulması olduğunu kaydetti.

‘İktidarı tehdit ediyor’
“Yedek milletvekilliği”nin şu anki grup içinde çok sayıda FETÖ’cü bulunduğunun ifadesi olduğunu söyleyen Özel, “Bu sayının AKP’nin tek başına iktidarını tehdit eden noktada olduğunu hepimiz biliyoruz, bunu Cumhurbaşkanı da tescilledi. Yedek milletvekilliği talebi de biadından şüphe duyduklarını değiştirme, tam olarak bir diktatörlük” diye konuştu.

Bu uygulamayla parlamenter demokrasinin çok ciddi şekilde yara alacağını dile getiren Özel, “Böyle bir şey gelirse kabul etmeyiz. Lider sultasının daniskası olacak bir iş. Böyle bir şey olmaz. Bunu bugün fiili durumda FETÖ için söylüyor ama bilinçaltında yüzde 100 biat göstermeyeni, teknik direktörün oyuncudan memmnun olmaması gibi değiştirecek bir lider öngörülüyor. Sanki Türkiye’deki insanlar iradelerini Erdoğan’a teslim etmişler gibi bir anlayış” ifadelerini kullandı.

‘Gammaz sistemi’ uyarısı
Öte yandan bu uygulamanın siyasi partilerin kendi iç barışını da tehdit edeceğine dikkat çeken Özel, “Bu, milletvekillerini genel merkeze gammazlayan, kuyusunu kazan bir sistemi getirir. AKP zaten meseleyi gammazcılık ve ihbar noktasına getirdi. Bütün her şeyden bağımsız olarak da buna karşı çıkılmalı” diye konuştu. AKP, bir önceki yasama döneminde TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na yedek milletvekilliği getirilmesi yönünde öneride bulunmuştu.

Erdoğan tekrarladı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Reuters’te verdiği röportajda yedek milletvekilliğini gündeme getirdi. Erdoğan, “Parlamentoda belediye meclislerindeki gibi her partinin kendi yedek milletvekili listesi olması faydalı olabilir; eksilme olursa bu listeden gelir, boşluk olmaz” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×