CHP, 'Başkanlık tabuta son çivinin çakılması'
 CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Meclis Anayasa Komisyonunda yarın görüşmeleri başlanacak olan anayasa değişikliği teklifi için, “Biz bu proje hayata geçirildiğinde TBMM’nin tabuta konup üstüne son çivinin çakılacağını, demokrasinin de mezara gömülüp üzerine toprağın örtüleceğini görüyoruz. Onun için bu teklifin tümüne karşıyız” dedi.

Meclis Anayasa Komisyonu’nda yarın başlayacak olan anayasa değişikliği teklifi öncesinde CHP’nin hukukçu kurmayları bir araya geldi.

Toplantı yaklaşık 2.5 saat sürdü.

Toplantının ardından TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Tezcan, şöyle dedi:

“Biz bu projenin bir diktatörlük projesi olduğunu görüyoruz ve biliyoruz.

Biz bu proje hayata geçirildiğinde TBMM’nin tabuta konup üstüne son çivinin çakılacağını, demokrasinin de mezara gömülüp üzerine toprağın örtüleceğini görüyoruz. Onun için bu teklifin tümüne karşıyız.

Yarın kararlı bir şekilde bu teklife karşı çıkacağız. Bu teklif anayasanın hem ilk dört maddesine aykırıdır. Kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran, demokratik hukuk devletini ortadan kaldıran, cumhuriyeti ortadan kaldıran bir projedir hem de Türkiye’de bir otoriter rejimi kurmanın anayasal alt yapısını hazırlama adımıdır.

Bu proje Türkiye’nin üniter yapısını ve birliğini tehdit edecek hükümler içeren ciddi bir dönüşümü ifade ediyor ama olumlu bir değişimi değil. Bu çerçevede sonuna kadar bu anayasa değişikliklerine karşı çıkacağız.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×