CHP; Bu anayasayla millet sarayın önünde kapı kuluna dönüştürülecektir
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan TBMM’de ortak basın toplantısı düzenledi.

ULUDERE OLAYI 5 YILDIR KARARTILMAYA, SOĞUTULMAYA VE UNUTTURULMAYA ÇALIŞILIYOR
Uludere olayına değinen Gök, “Bu MİT istihbarat bilgisini kim vermiştir? Devletin böylesine tarihi bir yanılgıyla kendi yurttaşlarına bir hava harekatı düzenlenmesini ortaya çıkartacak olan istihbarat bilgisini kim vermiştir? Bilerek ve bilinçli bir şekilde Uludere olayı 5 yıldır karartılmaya, soğutulmaya ve unutturulmaya çalışılıyor” dedi.

CUMHURBAŞKANI’NA SESLENDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Gök, “O tarihte söz verdiniz. Uludere olayı karanlık dehlizlerde kaybolmayacak dediniz. Gereğini yapın. Başbakan’a söylüyorum, gereğini yapın” diye konuştu.

HAVLU ATTI
Meclis Anayasa Komisyonu’nda görüşülen anayasa değişiklik teklifine değinen Gök, yedek milletvekilliğini düzenleyen maddenin geri çekildiğini belirterek, “Yapılan bu geri çekmeyle iktidar partisinin arkasında duramadığı ve daha ilk baştan itibaren havlu attığı bir anayasa değişiklik teklifiyle karşı karşıyayız” dedi.

OSMANLI PADİŞAHLARINDA OLMAYAN
Bülent Tezcan da şunları ifade etti:
“Osmanlı padişahlarında olmayan yetki cumhuriyetin 93. Yılına geldiğimizde bir kişinin elinde toplanmaya çalışılıyor. Dün akşam yedek milletvekilliğiyle ilgili maddeyi geri çektiler.
Bu denli önemli bir teklifi tartışılmadan, konuşulmadan komisyon üyelerinin dahi konuşamadan alelacele geçirme niyeti vardır. Bu acele niyedir?

ZORBA YÖNTEMLERLE
Böyle bir teklifi kamuoyu önünde tartıştırmadan TBMM’nin tartışma imkanlarını ortadan kaldırarak geçirilmesi zorba yöntemlerle zorba devlet düzeni yaratacak bir anayasa geçirme girişimidir.
Bu anayasayla millet sarayın önünde kapı kuluna dönüştürülecektir.

KAPI KULU PROJESİ
Biz CHP Grubu olarak bir kapı kulu projesi olan cumhuriyetin yarattığı milletten yeniden bir kapılı kulu yaratma projesi olan bu projeye sonuna kadar karşı çıkıyoruz.
Teklif sahiplerini parça parça, madde madde geri çekmeye değil, bu teklifin tamamından vazgeçmeye davet ediyoruz.”

GÖKÇEK SORUSUNA YANIT
Bir basın mensubunun, “Melih Gökçek’in Twitter’dan bazı açıklamaları var, nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Gök, “Melih Gökçek ciddiye alınacak bir konumdan çıkmıştır” yanıtını verdi.

ONUN BİLECEĞİ İŞTİR
“CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kardeşi Celal Kılıçdaroğlu’nun AKP’ye üye olacağına ilişkin haberler var, bir değerlendirmeniz olacak mı?” sorusuna Tezcan, “Onun bileceği iştir. Üzerinde konuşacak bir şey değil” derken Gök, “Herkes yurttaştır, herkesin bağımsız hareket etme hakkı vardır” yanıtını verdi.
Yedek milletvekilliği konusunda verilen önergeye ilişkin soruya Tezcan, “Bu tamamen usule aykırı bir işlemdir. Madde görüşülüp ondan sonra madde metninden çıkarılması önergesi verilebilirdi. Yapılan işlem bu değildir” dedi.
Burhan Kuzu’nun açıklamalarının hatırlatılması üzerine Tezcan, “Sayın Burhan Kuzu’nun şifrelerini MHP’nin çözmesi gerektiğini düşünüyorum” yanıtını verdi.

KAPTI KAÇTI ANAYASASI
Bir soru üzerine Gök, “Bir an önce kaptı kaçtı anayasasını geçirerek toplumda tartışılmadan özellikle kendi milletvekillerini bir konsolide etme arayışı, telaşı içerisindeler. Yedek milletvekilliğinin çekilmesi de buna dönük bir hamledir” dedi.
“Cumhurbaşkanının 29’un da geçirin şeklinde bir talimat verdiğine dair kulisler dolaşıyor, ne diyorsunuz?” sorusuna da Gök, “Cumhurbaşkanı zaten partisiyle bağını kesmediği ortada” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×