CHP: Çocuklarımıza ne olduğunu soramayacağımız Türkiye'yi reddediyoruz. Tehditlere boyun eğmeyeceğiz.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, anayasa teklifine ilişkin, “Bu teklife oy verenler, 23 Nisan 1920 iradesine, 29 Ekim 1923 iradesine, 1946’da geçilmiş olan demokrasiye, Türkiye’nin 250 yıllık saray egemenliğinden halk egemenliğine geçiş mücadelesinin aleyhine yani karşı devrime oy verdiklerini bilerek verecekler” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı.
Toplantının ardından basına açıklamalarda bulunan Böke, Türk askerlerinin terör örgütü İŞİD tarafından yakıldığı iddia edilen görüntülerle ilgili henüz hükümetten ve Genelkurmay Başkanlığı’ndan bir açıklama gelmediğini belirtti. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un açıklamalarına da tepki gösteren Böke,
“Mehmetçiğin akıbetini soranlara da ‘ayağınızı denk alın’ dediler, açıkça tehditte bulundular. Bir hükümet vatandaşlarına tehdit savuramaz. Türkiye, çocuklarının akıbetini sorar. Çocuklarımızın akıbetini soramadığımız bir Türkiye’yi reddediyoruz. Bir kez daha soruyoruz, nerede çocuklarımız? O görüntüler gerçek mi?” diye sordu.

Böke'nin açıklamalarının satırbaşları şöyle:

Asansördeyken her zamanki acı haberle kalbimiz parçalandı. Tunceli'de bir şehidimiz var. Maalesef bunlar her günün haberleri oldu.

ÇOCUKLARIMIZA NE OLDU?
Geçen haftadan bu yana Türkiye bir soruya yanıt arıyor. İki askere ait olduğu iddia edilen görüntüler konuşuluyor. Hükümet ve Genelkurmay görüntülerin gerçek olup olmadığına dair açıklama yapmadılar. Akıbetini soranları da açıkça tehditte bulundular. Hükümet ülkesine, basına, vatandaşlarına tehdit savuramaz. Türkiye çocuklarının akıbetini sorar. Çocuklarımıza ne olduğunu soramayacağımz Türkiye'yi reddediyoruz. Tehditlere boyun eğmeyeceğiz. Yanıtını alana kadar soracağız. Çocuklarımıza ne oldu? Neredeler? Görüntüler gerçek mi? Siz başınızı yastığa rahat koydunuz mu? Biz çocuklarımız için soracağız.

BAŞKANLIK TEKLİFİ: 16 GÜNDE ÇÖKTÜ
Anayasa Komisyonu'nda hepimizin geleceğini yok edecek teklifle karşı karşıyayız. Demokrasiyi ve Cumhuriyeti ortadan kaldıracak bir teklif görüşülüyor. Bu anayasa 16 gün içinde çürüdü. Madde madde dökülmeye başladı.  Cumhuriyeti yıkan teklifin ilk dökülen maddesi de ne yazık ki milletvekillerinin kendi koltuklarıyla ilgili oldu. Milletvekillerinin koltukları için duydukları endişeyi cumhuriyetimizin ve demokrasimizin geleceği için de duymalarını diliyoruzAnayasa böyle yapılmaz. Ülkeye mutluluk, huzur, barış, hukuk, refah getirmez. Zenginlik ve özgürlük hiç getirmez. Felaket getirirler.

GAZİ MECLİS’İ VURAN F-16’LARIN BOMBALARI 2010 REFERANDUMUNDA YÜKLENDİ
Bu şekilde yapılan anayasanın ülkeye huzur, refah, barış ve zenginlik değil felaket getireceğini savunan Böke, “12 Eylül 2010 referandumunda ‘yapmayın’ demiştik, ‘yanlış yapıyorsunuz’ demiştik, muhalefeti dinleyin’ demiştik. Aynı bugünkü havayla anayasayı değiştirdiler, 15 Temmuz’u hep beraber yaşadık. 15 Temmuz’da, Gazi Meclis’i vuran F-16’ların bombaları 12 Eylül 2010 referandumunda yüklendi. Yargıyı FETÖ’ye 2010 referandumuyla zimmetlediler. Bunları biz söylerken aynı bugün komisyonda olduğu gibi ‘siz bilmezsiniz, biz biliriz’ dediler, sonuçta ‘halk karar verecek’, ‘halkın dediği olacak, siz konuşmayın’ dediler. Darbeler, iç savaşlar, toplumsal kargaşalar, siyasi suikastler hep demokrasinin olmadığı diktatörlüklerde olur. İşte mücadelemizin ne kadar haklı olduğunu gösteren sonuçlar ortada” diye konuştu.

MİLLETİN NEYİ ÖĞRENMEMESİNİ İSTİYORSUNUZ?
Hükümet acele içinde teklifi komisyondan geçirmeye çalışıyor. Muhalefeti konuşturmamak için her tür kural çiğneniyor. 100 millietvekilinin söz hakları AKP taraından gasp ediliyor. AKP, komisyon görüşmelerinin TRT'den yayınlanması teklif reddediliyor. CHP ise millet adına o komisyonda tarihi bir görev yapıyorlar. Aceleleri var, telaşları var. Milletin neyi öğrenmemesini istiyorsunuz?

BU VEBALİ ÜSTLENENLERİ MİLLETİN VE TARİHİN ÖNÜNDE MAHKUM EDECEĞİZ
Bu teklif bir sistem değişikliğinden ibaret değildir. Demokrasiyi ve Cumhuriyet'i ortadan kaldırma teklifidir. Rejim değişikliği teklifidir. Meclisi fiilen ortadan kaldırma teklifidir. Milletvekilerini, Cumhurbaşkanı'nın emir eri yapıyor. Bu teklif demokrasiyi ortadan kaldırıyor. Yargıyı, Cumhurbaşkanı'nın sopası haline getiriyor. Tek kişi hiç bir denetleme olmadan kamu kurumu kuracak, kapatacak. Tüm bu gerçekleri ortaya koyuyoruz ve ortaya koymaya devam edeceğiz.
Herkes dürüst ve açık olacak. Bu teklife oy verenler 1923 iradesine karşı devrime oy verdiklerini bilerek verecekler. Bu vebali üstlenmeye hazırsalar oy verecekler.

MİLYONLAR ASLA GEÇİT VERMEZ
Bu teklifin Meclis’ten geçmeyeceğine inandıklarını söyleyen Böke, şöyle devam etti: “Çünkü her ne kadar baskı altında olurlarsa olsunlar AKP ve MHP milletvekilleri içinde de oy kabininde vicdanlarıyla baş başa kaldıklarında cumhuriyetin, Meclis’in ve demokrasinin yok edilmesine ‘hayır’ diyecek olan vicdanlı, vatansever birçok vekil var.
Biz biliyoruz ki Meclis’teki milletin vekilleri Cumhuriyeti ve demokrasiyi yok etmek için değil, korumak için milyonlar tarafından seçildiler. Bu milyonlar bu teklife asla geçit vermezler. 
Bu ülkenin cumhuriyetçileri, ilericileri, demokratları, yurtseverleri, milliyetçileri, Atatürkçüleri olarak Türk devriminin sahibi ve takipçileri olarak bu mücadeleye hazırız. Biz bu mücadeleyi cumhuriyeti kuranlar kadar kararlı bir biçimde kazanmakta emin adımlarla yürüyoruz. Verilen bu mücadele tek adam rejimine karşı bir Cumhuriyet mücadelesidir, diktatörlüğe karşı bir demokrasi mücadelesidir. Verdiğimiz bu mücadele bir ailenin egemenliğine karşı halkın egemenliğinin mücadelesidir, baskıya karşı herkes için özgürlük mücadelesidir.”

Böke, bir gazetecinin, “Türkiye’nin Suriye politikasının batı ekseninden Rusya eksenine kaydığı değerlendirmelerini nasıl okuyorsunuz?” sorusuna ise “Gecikmiş olsa da bu yöne doğru atılmış adımların her birinin Türkiye’nin güvenliği açısından değerli olduğunu düşünüyoruz ve diliyoruz ki bundan sonra da Türkiye’nin saygınlığının, sınır güvenliğinin korunduğu ve önceliğin vatandaşların canı olduğu adımlar atılsın” yanıtını verdi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×