CHP'li Balcı'dan Millete güven, Vekillere tepki :  Millet vekilinden daha bilinçli!
CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı, hem TBMM'de 339 oyla kabul edilerek yasalaşan 18 maddelik Anayasa değişliğine hem de oylamalar sırasında milletvekilleri arasında yaşanan şiddet olaylarına tepki gösterdi.
Milletin, milletvekillerinden daha bilinçli olduğunu ve referandumda başkanlık sistemini getirecek bu anayasayı geçirmeyeceğine inandığını belirten Balcı, kavgacı kadın milletvekillerinin kadınlık bilincinden uzak düştüklerini söyledi.
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar

CHP İzmir İl Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı, TBMM'den geçen anayasa değişikliğine ve oymalarda milletvekilleri arasında yaşanan kavgalara tepki gösterdi. CHP Kadın Kolları yöneticileri ve üyelerinin de katıldığı toplantında konuşan Balcı, 18 maddeden oluşan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda değişiklik yapılması hakkındaki kanun teklifinin 339 oyla kabul edilerek yasalaştığını, artık son kararı milletin vereceğini söyledi. Milletin milletvekillerinden çok daha bilinçli olduğunu belirten Balcı, "Millete güveniyorum. Millet bu Anayasa'yı geçirmeyecek. Bu CHP'nin değil ülkenin meselesidir. Anayasa'yı geçirmemek için CHP Kadın örgütü elinden geleni yapacaktır" dedi.
Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, iç mekan

Meclis'te yaşanan şiddet görüntülerinin başkanlık sisteminin ayak sesleri olduğunu belirten Balcı "Başkanlık çıkmazına giden yolda, gözünü hiçbir şeyden sakınmayan biatçı anlayışın, farklı düşünene karşı her türlü şiddeti uygulamayı göze aldığını, Meclis görüşmeleri sırasında, günlerce üzüntüyle izledik. Ne yazık ki, 19 Ocak Perşembe günü iktidara mensup bir kadın milletvekili, bu konuda partisinin erkek milletvekillerinden geri kalmadığını gösterdi. Buradan sesleniyorum. Anayasa değişikliği paketini destekleyen kadın milletvekilleri, bu uğurda kadına şiddet uygulanacak kadar gözü dönmüş kadın vekil, bu şiddeti sesini çıkarmayan kadın vekiller, kadınlık bilincinden nasıl bu kadar uzak düştünüz? TBMM'yi kadına seçme seçilme hakkını verdiği meclisten, kadın vekile söz hakkı verilmeyen, kadın vekillere şiddet uygulayan bir meclisi doğru sürüklediniz" dedi.
Balcı daha sonra CHP Kadın Kolları tarafından 81 ilde eşzamanlı olarak düzenlenen
TBMM'de oylamalar sırasında yaşanan kavgalarla ilgili CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse'nin Basın açıklamasını okudu.

İşte o açıklama: 

Başkanlık çıkmazına giden yolda, gözünü hiçbir şeyden sakınmayan biatçı anlayışın, Farklı düşünene karşı her türlü şiddeti uygulamayı da göze aldığını, Meclis görüşmeleri sırasında, günlerdir üzüntüyle, kaygıyla izlemekteyiz. 
Ne yazık ki 19 Ocak Perşembe günü, meclis görüşmeleri esnasında, iktidara mensup bir kadın milletvekili, bu konuda partisinin erkek milletvekillerinden geri kalmadığını göstermiştir. İktidarın yıllardır siyaset yapma biçimi olarak tercih ettiği kin ve nefret dilinin, her kesimde yarattığı derin ayrıştırma, ötekileştirme, şu anda dayatmaya çalıştığı rejim değişikliğinde, meclis çatısı altında sürdürdüğü farklı düşüncelere tahammülsüzlüğü, demokrasiden, adaletten uzak anlayışı, maalesef ülkeyi dolu dizgin geri dönülmez bir yıkıma doğru sürüklemektedir. Bu ateşi harlayanlar ne yazık ki siyasi varlık nedenlerini Cumhuriyet’imize ve parlamenter rejime borçlu olduklarını unutacak kadar gaflet ve ihanet içerisindedirler.

Bizler böyle bilir ve inanırız ki, Biz kadınlar, barışı, sevgiyi, hoşgörüyü, adalet duygusunu doğamızdan, yaradılışımızdan alırız. Buradan sesleniyoruz: Anayasa değişiklik paketini destekleyen kadın milletvekilleri, bu uğurda kadına şiddet uygulayacak kadar gözü dönmüş kadın vekil, bu şiddete sesini çıkarmayan kadın vekiller, “kadınlık bilincinden” nasıl bu kadar uzak düştünüz? Hele hele, kendi çocuklarınızın, torunlarınızın geleceğine neden böyle şuursuzca kıymaktasınız? Ne uğruna? Bizler anlamakta zorlanıyoruz. Çünkü akla ve vicdana vurmak mümkün değil, Sizler ki çağdaşlaşmanın ve yurttaş olmanın en üst kazanımı olan temsil yetkisini Cumhuriyetle elde etmiş, milli egemenliğin en üst çatısı olan mecliste milletvekili olma hakkını elde etmişsiniz. Cumhuriyetle birlikte kul olmaktan çıkıp birey olan kadınlar, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında kadına seçme seçilme hakkı vermesi ile milletvekili olan kadınlar, Atatürk bu hakkı, kadın güçlensin, kadın özgür olsun, toplum güçlensin diye vermiştir.

TBMM’ni, kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği meclisten, Kadın vekile söz hakkı verilmeyen, kadın vekillere şiddet uygulanan bir meclise doğru sürüklediniz. Unutmayın, sadece kadın vekilleri değil ,meclis çatısı altında bir kez daha DEMOKRASİYİ DARP ETTİNİZ. Sizleri izleyen milyonlarca insanın yüce Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne olan inancını, umudunu zedelediniz. Hangi siyasi partiden olursa olsun, kadınların ortak paydası barış olmalı, sevgi olmalı, hoşgörü olmalıdır. Siyasi iktidarın kadın vekilleri biat etmeyi, kulluğu seçmeyi bırakın!...

Erkek hegemonyasının talimatları ile değil, vicdanınızla, aklınızla, adaletinizle hareket edin. Emeğinizi, enerjinizi, çocuk tecavüzlerinin, kadına şiddetin önlenmesi için harcayın. Kız çocuklarımız cayır cayır yanıyor, sesinizi çıkarın. Bu ülkede yaşayan kadınlar olarak, anneler olarak sizden beklentimiz budur. UNUTMAYIN; İnsanın insanı sevmesi ile başlar bütün güzellikler, toplumda barışın ve huzurun tohumu sevgidir. Sevgi tohumu ekerseniz huzuru, barışı biçersiniz, şiddet ve kin tohumu ekerseniz savaşı, kaosu, kutuplaşmayı biçersiniz Meclis çatısı altında izlediğimiz bu tablo, gelecek adına kaygılarımızı arttırıyor, ancak şiddet görüntülerinin yanında gördüğümüz kadın dayanışması, bize umutların tükenmediğini bir kez daha gösteriyor. 
Gelin siz de umudun bir parçası olun, barışın huzurun elinden siz de tutun. Birileri değil; TÜRKİYE KAZANSIN!


Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, oturan insanlar ve iç mekan
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×