CHP'li Böke: Cumhuriyet'i suçlayan savcı, FETÖ Örgütü üyeliğinden yargılanıyor

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke Cumhuriyet operasyonu "AKP-FETÖ kardeşliğinin ortak operasyonu" dedi ve ekledi: "Cumhuriyet, kırmızı çizgimizdir. Bir adım dahi geri adım atmayacağız, teslim etmeyeceğiz."

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK toplantısının ardındna açıklamalarda bulundu.
CHP'li Böke özetle şöyle dedi:
AKP'nin faşizmi Cumhuriyet'e sistematik ve açıktan saldırıyı devam ettiriyor. Tek adam diktasını resmileştirmek için trajedi ortaya koyuyorlar.
Bu faşizm hayatımızda somut biçimde karşımıza çıkıyor. Bütün demokratlar, Cumhuriyet sevdalıları hep bir arada buna hayır denmesi kararlılığını ifade ediyorlar. Bu ihtiyaç her geçen gün daha kararlı biçimde ortaya çıkıyor.
Kimse yaptıkları yanına kalacak sanmasın
AKP bu faşizmi tahkim etmek için attığı her adım irademizi güçlendiriyor.
Hiç kimse bu saldırılarla Cumhuriyert ve demokrasiyi teslim alacağını sanmasın. Biz Cumhuriyeti de demokrasiyi de teslim etmeyeceğizi. Hiç birimiz geri adım atmayacağız Kimse bu yaptıklarının yanına kalacağını sanmasın. Demokrasimize yapılan saldırıların hesabını verecekler.
Cumhuriyet kırmızı çizgimizdir
AKP faşizmi gözünü açıkça Cumhuriyet'e dikti.
Daha önce Ergenekon şimdi de FETÖ ile suçluyorlar.
Çünkü Cumuriyet sıradan bir gazete değildir; genç Cumhuriyetin kuruluş hikayesinin bir eseri. kurucu iradeninin hatırası, Uğur Mumcuların, Kışlalıların, Üçokların evi, İlhan Selçuk'un gazetesidir, faşizmin ve darbecilerin korkutuğu bir güç, Cumhuriyetin kurumudur.
Cumhuriyet gazetesine yapılan her saldırı bizim Cumhuriyetimize yapılan açık saldırıdır.
AKP rejiminin Cumhuriyet'e saldırması tesadüf değil. İlericiler, demokratlar Cumhuriyet gazetesini AKP faşizmine teslim etmeyecekler.
Cumhuriyet, kırmızı çizgimizdir. Cumhuriyet'ten bir adım dahi geri adım atmayacağız, teslim etmeyeceğiz.
Gençlerimiz nöbete devam ediyor, kadınlarımız sokaktalar. CHP Cumhuriyet'in arkasında durmaya devam ediyor, edecek. Onlara gönülden teşekkür etmek istiyorum.

AKP- FETÖ kardeşliğinin yaptığı bir operasyondur 
Cumhuriyet'e yapılan operasyon AKP- FETÖ kardeşliğinin yaptığı bir operasyondur. Başsavcılığın açıklaması var. FETÖ adına suç işlediler diyor. Ancak soruşturmayı yürüten savcıyla ilgili garabet bir durum var. Suçlamayayı yapan savcı FETÖ üyeliğinden yargılanıyor. 28 numaralı sanık. FETÖ'ye üye olmak, casusluktan açıkça suçlanıyor. Bir de "suç uydurmak" suçlamasıyla yargılanıyor. Tutuksuz ve görevde.
FETÖ kardeşliği girişiminden 5 gün önce bir haber yapıldı. 15 Temmuz'la ilgili İstanbul'daki soruşturmayı yürüten savcının kardeşi FETÖ'den açığa alındı. Bu kişi Cemaat abisi olduğu gerkçesiyle açığa alınmıştı. Bu haberi Cumhuriyet yazmıştı. FETÖ bağlantılarını açığa çıkaran gazeteyi susturmaya yönelik en radikal adımı attı. 
Cumhuriyet'e yapılan bu suç ortaklığını örtme operasyonudur.Suç ortaklığını gizlemek için bu operasyon yapılmıştır.

Bu sorulara hala yanıt verilmedi
Bazı soruları bugün bir kez daha tekrar etme ihtiyacı ve yeni sorular sorma ihtiyacı duyuyoruz. Bu sorulara net ve açık yanıtı da AKP iktidarından, bu hükümetten hemen bekliyoruz. 
AKP'nin içindeki FETÖ'cüleri koruma telaşı her şey de görülüyor.
Daha önce sormuştuk bir kez daha soracağız. Net ve açık olarak bu hükümetten yanıtı hemen bekliyoruz

1- Bu Hükümetin 15 Temmuz darbesine dair daha önceden haberi var mıydı?

2- FETÖ'nün haberleşme programı olduğu söylenen BYLOCK'un kullanıcı listesi soru işaretleri barındırıyor. Yazılımcı elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Nasıl hangi güçle? Bylock programını uluslararası bağımsız kuruluş incelemeden bu listelere inanmamızı beklemeyin.  Bizleri ve kamuoyunu ikna etmek için uluslararası bağımsız bir kuruluşa gitmeyi düşünüyor musunuz ?

3-Darbe girişimin kilit ismi Adil Öksüz önce yakalandı, sonra bırakıldı. Bu olup bitenlerin siyasi ayağındaki sorumluları neden ortaya çıkarmıyorsunuz? Konu Adil Öksüz'e gelince neden suskunsunuz?

4- Türkiye insan haklarıyla ilgili uluslararası madddeleri askıya aldı. Adil yargılanma vermeyeceğiz dedi. Hangi hakla adil yargılamayacağız diyebiliyorsunuz? Siz hangi hakla işkence yapacağız diyorsunuz

Hükümet bir türlü bir sorulara yanıt veremiyor. AKP kendi içindeki FETÖ'cülerle hesaplaşamıyor? Ortaklı o kadar derin ki bunun yerine sivil darbe yaşatıyorlar.

Tetikçilere emir verenler çok iyi bilmeliler, bizi asla bunlarla yıldıramazsınız
Bu hafta Genel Başkan Yardımcımız Sayın Bülent Tezcan, bu faşist baskıların bir parçası olarak kurşunlandı. CHP'liler faşist rejimler, demokrasi düşmanları, darbeciler tarafından hedef alınmaya alışıklardır. Bizi asla bunlarla yıldıramazsınız, bize asla geri adım attıramazsınız.

Kayyum atanacaksa Başbakan'a atasınlar
Başbakan utanmazca çıkıp, 'Eğer bu ülkeye başkanlık gelmezse ülke bölünür' diyebiliyor. Başkanlığı almak için ülkeyi bölünmekle tehdit ediyor. Bu açıklamanın anlamı çok belli, ya siz Türkiye'yi 14 yılda bölünmenin eşiğine getirdiniz, ya da sırf tek adam rejimini resmileştirebilmek için Türkiye'yi bölmekle tehdit ediyorsunuz şantaj uyguluyorsunuz. Bir yere kayyum atanacaksa, belki ilk kayyum 14 yılda Türkiye'yi bölünmenin eşiğine getirdiğini açıkça itiraf eden başbakana ve onun bakanlar kuruluna atanmalıdır.
Ayşegül Terzi'nin yaşadıklarının sorumlusu AKP'dir.
Ayşegül Terzi'nin yaşadığı trajedi, bir kendini bilmezin işlediği, tek başına bir suç değildir. AKP zihniyeti ve bu zihniyetin ürünü toplum projesinin bir sonucudur Ayşegül Terzi'nin yaşadıkları.

İdam diyenler Fetullah Gülen'in iadesini istemeyenlerdir
Sivil darbenin amacı darbecileri korumaktır. Sistematik biçimde hukuku ve demokrasiyi ayaklar altına almak istiyorlar. Bu darbeyle korkutmaya çalışıyorlar. Türkiye'de hukuk o derece ayaklar altına alınmış ki hukuku ölüm hakkına çevirmek isteyenler var. Bu hukuki zeminden çıkmış olan tartışmayı yeniden Türkiye gerçeğine çevirenlerin nasıl bir yarın inşa etmek istedikleri çok açık. Biz Fetullah Gülen'in bu ülkeye iade edilmesini istiyoruz. İstiyoruz ki 15 Temmuz'da yaşadıklarımız açıkça sorulabilirsin. İstiyoruz ki 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağına ilişkin gerçekler ortaya çıkarılabilsin. İdam diyenler Fetullah Gülen'in iadesini istemeyenlerdir

% 60'lık Blok
Yüzde 60'lık bir blok olmayacağını söyleyen MHP'ydi. Zannedersem Sayın Demirtaş, MHP'ye sesleniyor. CHP'nin faşizm karşısındaki duruşu çok net. Türkiye'de demokrasi mücadelesi veren herkesin, mutlaka faşizme karşı bir ortak mücadele inşası ihtiyacını zaten CHP haftalardır dile getiriyor.

Darbe gecesi Kılıçdaroğlu'nun nerede olduğu sorusuna Böke "Ben de bir soru sorayım, Başbakan neredeydi acaba? Hangi karayoluna sığınmıştı?" karşılığını verdi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×