CHP'li Böke hükümeti uyardı! İktidarın görevi, Türkiye’yi gerginliklere sürüklemek değildir
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, “Kısa süre önce menfur bir darbe girişimini hep birlikte bertaraf eden, bir demokrasi dersi veren Türkiye’nin, mevcut durumda bu kadar ciddi sorunları varken, yeniden sistem tartışmalarına sürüklenmesini iyi niyetli bulmuyoruz” dedi.

Böke, yaptığı yazılı açıklamayla ödemeler dengesi verilerini değerlendirdi. Cari işlemler dengesinin, 1,8 milyar dolar ile beklentilerin üzerinde açık verdiğini ifade eden Böke, açıklanan verilerin cari açığın finansmanının kalitesinde ciddi bozulmalara işaret ettiğini belirtti. Geçen yıl Ocak-Ağustos döneminde doğrudan yabancı yatırım girişlerinin 12,5 milyar düzeyindeyken bu yılın aynı döneminde 5,9 milyar dolar düzeyine gerilediğini kaydeden Böke, “Güven, istikrar, geleceğe dair bir yol haritası olmayınca yatırım da uzun soluklu ve üretim faaliyetlerini destekleyici yönde olmuyor. Onun yerine borç senetleri tercih edilir hale geliyor. AKP’nin ülkede güveni yok eden yaklaşımının ve ona eklemlenen öngörüsüz dış politikasının yarattığı toplam, ödemeler dengesine ve esnafın, işçinin, KOBİ’nin kazancına olumsuz yansıyor dedi.

HÜKÜMETİ UYARDI
Finansmanda kalitenin bozulmasının, bankacılık sektörü için de zorlukların artacağını gösterdiğini kaydeden Böke, “Bankaların borçlanma kapasitesi azalmış durumda. Mevduat gücü yeterli olmayan bankaların dış finansman erişimi de sınırlanmaya başlarsa, ekonominin kredi kanalları tıkanabilir. Bu somut gerçekleri görüp çare üretmek yerine iyi niyet belgeleriyle hayal satmayı kendine görev edinmiş olan iktidarı bir kez daha uyarıyoruz; kısa süre önce açıklanan ve daha önce de defalarca uyarmamıza rağmen yine gelir arttırıcı üretim ve istihdam politikalarından yoksun bir Orta Vadeli Program’la vatandaşı yine görmezden geliyorsunuz. Ödemeler dengesinin ve vatandaşın sıkıntılarının ortaya koyduğu gerçekleri göz ardı ederek iş yapmaya devam edilirse önümüzdeki yıllarda borç sarmalına girmiş vatandaş da, yatırım için bir türlü güven ortamı bulmayan özel sektör yatırımları da zora girecek demektir” dedi.

DARBELERİN PANZEHRİ GÜÇLÜ PARLAMENTER DEMOKRASİ
Böke, “İktidarın görevi, Türkiye’yi gerginliklere sürüklemek değil, ülkeyi normalleştirecek, güven artırıcı siyasi adımları atmak ve ekonomide yeni çıkmazlara engel olmaktır” derken, “Kısa süre önce menfur bir darbe girişimini hep birlikte bertaraf eden, bir demokrasi dersi veren Türkiye’nin, mevcut durumda bu kadar ciddi sorunları varken, yeniden sistem tartışmalarına sürüklenmesini iyi niyetli bulmuyoruz. Biz parlamenter demokrasiye olan inancımızdan ve güvenimizden bir şey kaybetmedik. Tam tersine darbelerin panzehri de, AKP’nin Türkiye’ye kendi ikbali için dayattığı kutuplaştırıcı tutumun çaresi de, güçler ayrılığı ilkesini tam uygulayan, daha güçlü bir parlamenter demokrasiden başka bir şey değildir. Şunu çok açık biçimde tekrarlıyoruz, OHAL ilan ederek, kendi eksiklik ve yetersizliklerini başkalarının üzerine yükleyerek ve sistem tartışmalarını körükleyerek güven inşa edilemez. Kaybolan güven ve istikrarsızlık ortamı, ekonomiyi ve vatandaşımızı çıkmaza sürüklerse bunun vebali, güveni yıkan iktidarda olur” değerlendirmesinde bulundu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×