CHP'li Böke; Krizden çıkmanın yolu Erdoğan'ın susmasıdır
CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye ile üyelik müzakerelerinin dondurulmasına ilişkin kararıyla ilgili, "Hiç kimsenin Türkiye'yi batı medeniyetlerinden kopartmaya hakkı yoktur" dedi.

CHP'nin 3 Aralık'ta kentte yapacağı 'Türkiye'yi böldürtmeyeceğiz' adlı miting öncesinde Adana'ya gelen Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti


Basın mensuplarına açıklama yapan Böke, önceki gün Adana'da meydana gelen bombalı saldırıyla ilgili başsağlığı ve geçmiş olsun dileğini sundu.


Mitinge katılım çağrısı yapan Böke, "İlk mitingi Adana'da yapıyoruz. Demokrasi, özgürlük ve ülkenin birliğini isteyenleri mitinge bekliyoruz" diye konuştu.Türkiye ekonomisinin çok olağanüstü bir dönemden geçtiğini söyleyen Böke, bir krizin eşiğinde olunduğunu savundu.
İşsizliğin arttığını, Türk lirasının kuruş kuruş eridiğini savunan Böke, herkesle kavga eden iktidarın Türkiye'yi dünyada yalnızlaştırdığını öne sürdü. AP'nin müzakereleri dondurma kararına ilişkin soruyu yanıtlayan Böke, şunları kaydetti:

"Türkiye bir çağdaşlaşma projesidir. Cumhuriyetin çağdaşlaşma adımlarının her safhasında yüzünü batıya dönmüş adımlar vardı. Türkiye bugün batı medeniyetlerinin bir parçasıdır. Hiç kimsenin Türkiye'yi batı medeniyetlerinden kopartmaya hakkı yoktur. Avrupa Birliği (AB) Türkiye'yi haksızlıkla yıllarca üyelik müzakerelerinde bekletmiştir. Bugün buradan hem hükümete hem AB'ye, Türkiye'nin batı ile olan varlığı üzerinden bir kavga yapılmaması çağrısını yineliyoruz. Türkiye'de hukukun, demokrasinin, özgürlüğün önünü açacak olan şey, batıya dönmüş yüzüdür. Bununla kavga eden bir iktidar, Türkiye'yi fakirleştirir. Türkiye'nin birden büyük olmadığını gören Avrupa da Türkiye'nin fakirleşmesine ortak olmuş olur. Diliyoruz ki hükümet bu kavgayı bitirme özgüvenini gösterir, AB de Türkiye'nin Erdoğan'dan büyük olduğunu, batı ile zaten entegre olduğunu ve başka bir hikaye yazabilecek milyonlarca Türkün burada var olduğunu görür ve sağduyu ile hareket eder."

‘6 MİLYON İŞSİZDEN AKP HÜKÜMETi SORUMLUDUR’
Geçmişte de ekonomik krizler yaşandığının altını çizerek konuşmasına başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Doç. Dr. Selin Sayek Böke, gelmesi yüksek yeni ekonomik krizin diğerlerine benzemeyeceğini iddia etti. AKP’nin 14 yıldır bozuk ekonomik düzeni ve kötü siyaseti sonucunda 6 milyon insanın işsiz kaldığını ifade eden Böke, “14 yıldır iktidarda olan AKP hükümeti, 6 milyon işsizden sorumludur. İşsizliği en derin yaşayan il ise Adana’dır. Ne Türkiye, ne de Adana buna mahkum değildir. Türkiye ekonomisi ilk kez küçülecek. 2002’de AKP iktidarı devraldığında 6 milyar dolar olan borç şu an 400 milyar doları geçmiştir. 14 yılda 6 milyon işsiz yaratan AKP bundan sorumludur. 2002’de gelirimizin yüzde 5,5’i borca giderken şimdi yüzde 60’ı borçlara gidiyor.” dedi.

‘SIKACAK KEMER KALMADI’
AKP hükümetinin halka kemer sıkmasını tavsiye ettiğini ifade eden Böke, “Gerçek ekonomi, üretmektir. TL, 2016 yılının başından bu yana 50 Kuruş değer kaybettiyse bunun sorumlusu da AKP hükümetidir. Kriz Merkez Bankası ile çözülemez. Çözülebilmesi için Cumhurbaşkanı’nın susması gerekir. Vatandaşın refahı için sussun. Yüksek faizin tek sebebi yüksek risktir. Her şeyden önce Ohal kalkmalı. Bugün yaşadığımız ekonomik sorun, demokrasi sorunudur. Kişi başı milli gelir 8 bin dolarlara düştü. Katma değeri yüksek üretim yapılmalı. Türkiye orta gelir tuzağına düşmüştür. 100 birimlik ihracatın yüzde 3’ü teknolojik üretim barındırıyor.” diye konuştu.

‘SORU SORABİLECEK GENÇLİK YETİŞMELİ’
Soru soracak gençliğe, basına ve bilim insanına ihtiyaç olduğunu vurgulayan Böke,  genç nüfusun yaşlı nüfusa göre daha fazla olduğunu belirtti. Cep telefonu kullanan değil, o telefonu üreten gençliğin yetiştirilmesi gerektiğini de söyleyen Böke, verimli üreten Türkiye’ye ihtiyaç olduğunu ifade etti.

SALDIRI YAPILAN YERE KARANFİL BIRAKTI
CHP'li Selin Sayek Böke, önceki gün bombalı saldırının yapıldığı Adana Valiliği'ne de geçti. Beraberindeki heyetle birlikte patlamanın olduğu bölgeyi inceleyen Böke, olay yerine karanfil bırakıp tahrip olan yerleri inceledi.


Patlamada yaşamını yitirenlerin ailelerini ziyaret ettiği için eşlik edemeyen Adana Valisi Mahmut Demirtaş ile cep telefonuyla konuşan Böke, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kaynak:viphaber.org

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×