CHP'li Böke: Suç ortağı AKP, diğer suç ortağını FETÖ'yü koruyor
CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK toplantısının ardından gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu, sert mesajlar verdi.

AKP'nin kendi içindeki FETÖ'cüleri korumak için darbe ile hesaplaşmaktan kaçtığını kaydeden Böke, "Suç ortağı AKP, diğer suç ortağını FETÖ'yü koruyor" dedi.

Böke, bu Cumartesi yapılacak 29 Ekim yürüyüşü için "Cumhuriyet'i izinle kurmadık, kutlaması içinde izne ihtiyacımız yok" ifadelerini kullandı.

BU BORÇ DEVAM EDİYOR
15 Temmuz'da bir felaket yaşadık. Daha büyük felaketin ucunda döndük. Darbe girşimi başarısız kılmış olan güç demokasiydi. Meclis'te dört siyasi parti tarih yazdı. Yazıyla dasabitledi. bugün o irade o Meclis bombalanırken ortaya konmuştu. Türkiye'de demokrasiyi güçlendirmek darbeye engel olmak ve tekrar etmeyecek düzeni inşa etmek için söz verildi.

Bir daha dfarbeyle karşı karşıya kalınması için partilerin öncü olması ifade edildi. Meclis'in daha güçlü olması gerektiği ortaya çıkmıştır. Dört siyasi parti ortak irade koydular, denokrasiyi güçlendirme iradesiydi.

Darbenin sebebini, failleri hukukun önüne getirmeyi görev biçmiş bir iradeydi. Türkiye demokrasisine olan namus borcuydu. Bu borç devam ediyor.

AKP HESAPLAŞMAK YERİNE KAÇIYOR
Ancak ne yazık ki bunu hiçe sayan bir AKP'yle karşı karşıyız: AKP bu namus borcunun altında kalıyor. AKP hesaplaşmak yerine kaçıyor. AKP gerçek darbecileri koruyan bir mekanizma işletiyor. FETÖ'nün hesap vermesinin önünde yegane engel oluşturuyor. Darbecilerin muhafızı ve kollayıcısı olmaya devam ediyor.

AKP SUÇ ORTAĞINI KORUYOR
Türkiye'yi 15 Temmuz'a gören bu suç ortaklığıydı. AKP Türkiye'yi bile bilei isteyerek terör örgütüne teslim etti. AKP kendi içindeki FETÖ'cüleri korumak, suç ortaklığını örtbas etmek için gerçek hesaplaşmadan kaçıyor. Suç ortağı AKP, diğer suç ortağını FETÖ'yü koruyor.

KOMİSYON DARBENİN ÜSTÜNE ÖRTME KOMİSYONUNA DÖNÜŞÜYOR
Önce Fethullah Gülen'e methiyeler dizen birini komisyona başkan yaptılar. Şimdi de Darbe Komisyonu'nun çalışmaması için çaba sarf ediyorlar. Darbecileri aklama ve üstünü örtme komisyonuna dönüşüyor. Amacınız suçu örtbas etmekse bu komisyonu vitrin olarak kullanırsınız. Komnisyonun işleyişi gerçeği ortaya koyuyor.

KUMPASIN AÇIK ORTAĞI OLDUKLARINI İTİRAF ETTİLER
Komisyondan söylenenlerden rahatsız olan başbakan, söylenenlere tepki koyuyor. Başbakan hiç utanmadan FETÖ'nün kumpasını Ergenekon Balyoz'un gerçek olduğuynu söyledi. Malum bir zamanlar el ele insanların hayartını karartan bu davanın avukatlığını yaptılar. Sonra buna "kumpastı" dediler. Açık ortağı olduklarını itiraf ettiler. Çark ettiler yine Ergenekon ve Balyoz yalanına sarılıyorlar.

ŞEHİTLERE BORCUMUZU YERİNE GETİRECEĞİZ
Bütün bunlar açık gerçeğe işaret ediyor. AKP nasıl bilerek, isteyerek devleti orduyu terör örgütü FETÖ'ye teslim ettiyse şimdi de suç ortaklığının ortaya çıkmasına engel oluyor. Darbe ile yüzleşmekten açıkça kaçıyor. Biz CHP olarak şehitlerimize borcumuzu yerine getireceğiz bunların örtbas edilmesine izin vermeyeceğiz.

"TL'DEN BİZE NE DİYEN FÜTURSUZ BAŞBAKAN"
Bunlar konuşulmasın diye başkanlığı önünümüze koyuyorlar. Başkanlık lafı bile istikrarsızlık yaratıyor. Başkanlık dedikleri için kuruş kuruş değer kaybetti TL. "Dolardan bize ne" diyecek kadar fütursuz bir başbakan var.

POZİSYONUMUZ AÇIK
Başkanlık tartışmasına ihtiyaç yok. Refah tartışmasına ihtiyaç var. 6 milyon işsize nasıl iş bulunur tartışmasına ihtiyaç var. Başkanlık diyerek yaratılan istikrarsızlığın karşısında güçlü bir parlamento ve demokrasi diyerek durabiliriz. CHP'nin başkanlıkla ilgili poziyonu çok açık.

29 EKİM YÜRÜYÜŞÜ
Praogramımızda herhangi bir değşiklik yok. Cumhuriyet'i izinle kurmadık, kutlaması içinde izne ihtiyacımız yok.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×