CHP'li Erdoğdu: Halka dolar bozdurtup...
 Hüseyin Şimşek / Birgün - Saray’ın ve AKP’nin ikinci darbe girişiminin ekonomik kriz çıkarma üzerinden yapıldığına yönelik söylemlerini ve halka “Dolar ve avro bozdurun” çağrılarını hatırlatan Erdoğdu, “Halkın yastığının altında dolar ve avro yok. Halkın yastığının altında kredi kartları ve faturalar var” dedi.

“Projelere 135 milyar dolar garanti”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve çevresinin, halkın duygularını suiistimal ederek döviz bozdurmasını istemesine rağmen tüm büyük projelerin döviz üzerinden yapılmaya devam edildiğini anımsatan Erdoğdu, “AKP iktidarları boyunca mega proje olarak adlandırılan çalışmalara, sağlık ve enerji projelerine toplam 135 milyar Dolar garanti verildi. Bu projeleri döviz üzerinden sürdürüp halktan dolarını bozdurmasını istemek iki yüzlülüktür” dedi.

“Her aile bin dolar bozarsa...”
AKP’nin döviz üzerinden gerçekleştirdiği projelere örnek olarak 3’üncü Havalimanı Projesi’ni gösteren Erdoğdu, sadece bu havalimanı için verilen garantinin 6.3 milyar avro, buraya verilen yatırım sözünün ise 10.5 milyar Avro olduğunu söyledi. Sadece bir proje için toplam 16.8 milyar avro’luk döviz üzerinden işlem gerçekleştirildiğini söyleyen Erdoğdu, “Türkiye’deki aile sayısının hemen hemen 16 milyon olduğunu düşündüğümüzde her ailenin bu yükün altından kalkması için bin avro bozdurması gerekiyor. Türkiye’deki yaşam şartlarını ve ücret dengesini düşündüğümüzde bunun mümkün olmadığını görebiliriz” diye konuştu.

“Bakanlar dolar bozduramaz”
Saray’ın ve AKP’nin bir başka çelişkisinin halktan istenen döviz bozdurma işleminin milletvekilleri ve Bakanlardan istenmemesi olduğunu ifade eden Erdoğdu, “AKP’li Bakanlar ve milletvekilleri gidip döviz bürolarından dolar bozduramıyorlar. Bu işlemi yaptıklarını göremedik çünkü dolar bozdururlarsa sakladıkları dolarlar ortaya çıkacak. Bununla birlikte kaç dolar birikmişlerinin olduğu sorulacak. Bu dolarların kaynağı sorulacak. Verebilecek açık bir cevapları da olmayacak. Mali konularda şeffaf değiller. Benim açık hesaplarım ve kredi limitlerim ortada. AKP’li isimlerde bunu göremeyiz” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×