CHP'li Kadınların Başkanı KÖSE'den yeni müfredata tepki! Atatürk ve İnönü’yü kalplerimizden silemeyeceksiniz

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, yapılması planlanan müfredat değişikliğinin aceleye getirildiğini ve dayatmacı bir tavır sergilendiğini belirterek buna karşı olduklarını söyledi.
Köse; "Bizler Atatürk İlke ve İnkılaplarının ve cumhuriyetin kazanımlarının eskiden olduğu gibi, müfredatta yer almasını istiyoruz. Çağdaş, Demokratik, Laik, Bilimsel Eğitim sisteminin vazgeçilmezimiz olduğunu, bir kez daha yüksek sesle, inatla ve kararlılıkla dile getiriyoruz." dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse'nin açıklaması şöyle;

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklama ile, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren yeni eğitim müfredatının uygulanacağını, 53 farklı dersin taslak programının, Bakanlık internet sitesinde askıya çıkarıldığını, 6 Şubat'a kadar kurumsal önerilerin, 10 Şubata kadar bireysel önerilerin İnternet sitesine yapılabileceğini, gelecek öneriler doğrultusunda 20 Şubat'tan itibaren ders kitaplarının yazım sürecinin başlayacağını duyurmuştur.
BU NE ACELE SAYIN YILMAZ?
Eğitim müfredatı gibi önemli bir konuda değişiklik bu kadar aceleye getirilerek YAPILAMAZ!
4+4+4 Eğitim sistemini de, aynı aceleci tavır ve dayatmacı bir anlayışla getirdiğinizi hatırlatmak istiyoruz.
Getirdiğiniz bu eğitim sisteminin yarattığı olumsuz etkileri çocuklarımız halen yaşamaktadır.

Son 14 yılda, 6 kez Milli Eğitim Bakanı değişti.
Son 14 yılda 13 kez eğitim sistemi ve sınav sisteminde değişiklikler yaptınız.
Eğitim sistemi; “YAP-BOZ” haline getirilemeyecek kadar önemli, çocuklarımız bu “YAP-BOZ”un içinde heba edilmeyecek kadar kıymetlidir.

Görüşlerimizi belirtmemiz için verdiğiniz süreye bakılınca, usulen verdiğiniz görülmektedir.
Çocuklarımızın ve toplumun geleceğini doğrudan etkileyen böyle önemli bir konuda, Eğitim Bilimcilerinin, Eğitim Sendikalarının, vatandaş olarak bizlerin görüşleri önemlidir.
Böyle önemli bir değişiklik, çok geniş katılım, çok geniş bir mutabakat ile olmalıdır.
Usulen görüşlerimizi sormayınız!
Samimi olunuz!
Aceleye getirmeyiniz!
Görüş ve önerilerimizi dikkate alınız.

Ayrıca, Eğitim sistemini “Sadeleştirme” ve “Basitleştirme” adı altında, Müfredatta Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluşuna ve kurtuluşuna yönelik bilgileri daraltıp, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde sınırlamaya gidip, kuruluş ve kurtuluşumuzun felsefesini gelecek nesillerin öğrenmesine engel olamazsınız.
Kitap sayfalarından, Mustafa Kemal Atatürk’ü azaltan, İsmet İnönü’yü silmek isteyen zihniyet; emin olun ki, onları kalplerimizden silemeyeceksiniz.
“BENİM MANEVİ MİRASIM AKIL ve BİLİMDİR” diyen, Mustafa Kemal Atatürk, çağdaş, laik, bilimsel eğitimin önünü açmıştır. Çağdaş, laik, bilimsel eğitimin yaygın olduğu toplumlar, gelişmeye açık, gelişen toplumlardır.
Bu toplumlar, farklılıkların zenginlestirdiği, herkesin özgürce yaşadığı toplumlardır. İnsan hak ve özgürlüklerinin ön planda tutulduğu anlayışın hakim olduğu ÖZGÜR TOPLUMLARDIR.
Acele ile, dayatarak sadece kendi siyasi ideolojinize uygun eğitim sistemini getirdiğinizde, toplumda kutuplaşma ve ayrışmaya sebep olacaksınız.

Bu nedenle;
Bizler Atatürk İlke ve İnkılaplarının ve cumhuriyetin kazanımlarının eskiden olduğu gibi, müfredatta yer almasını istiyoruz.
Çağdaş, Demokratik, Laik, Bilimsel Eğitim sisteminin vazgeçilmezimiz olduğunu, bir kez daha yüksek sesle, inatla ve kararlılıkla dile getiriyoruz.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×