CHP'li Kadınların Başkanı Köse: Özgürlüğümüzü tek adama niye verelim? HAYIR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Kadın Kolları Genel Sekreteri Ayfer Cömert ile Kadın Kolları Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Arife Hatunoğlu referandum için ‘hayır’ kampanyası kapsamında alan çalışmaları için Aydın’a geldi. Parti binasında partilileri ile bir araya gelen Genel Başkan Fatma Köse, 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda niçin ‘hayır’ diyeceklerini anlattı.
İl Başkanı Bayram İnci ile Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Özdemir’in de yer aldığı toplantı da Genel Başkan Köse, Aydın’ın referandumdaki öneminden bahsetti.
Anadolu’nun gözünün Aydın’da ve batıda olduğunu işaret eden Köse, “Özgür, onurlu ve barış içinde yaşayacağımız bir ülke için ‘hayır’ diyeceğiz” dedi.
“BU ANAYASANIN, HİÇBİR MEŞRUİYETİ YOKTUR”
Demokrasi ve cumhuriyete sahip çıkmak için tek kişi iktidarına rıza göstermeyeceklerini ifaden eden genel başkan Köse, "Bizler, ülkemiz ve cumhuriyetimiz, tehlikeli bir yol ayrımında. Hepimiz insanlık için en güzel rejim olan cumhuriyete sahipken, anayasa değişikliği adı altında bir metin, hiç sıkılmadan, gözlerimizin içine baka baka bize dayatılmak isteniyor. Buna rıza mı göstereceğiz? Hayır. Ülkemiz anayasa değişikliği adı altında, hükümdar yetkilerine sahip ama adı cumhurbaşkanı olan ve bütün güçleri elinde bulunduran, tek kişinin iktidarına doğru sürüklenmektedir. Buna rıza göstermeyeceğiz. Anayasalar, toplumsal uzlaşma metinleridir. Bu anayasanın, hiçbir meşruiyeti yoktur. Çünkü içinde, halk yoktur. Bu anayasa değişikliği paketi, halkın bir talebi olarak mı ortaya çıkmıştır? Bizim böyle bir talebimiz var mıydı? Hayır. Biz 1982 Anayasası’na da karşı bir ekibiz. Ama yeni bir anayasa yazılması halinde, anayasa değişikliğindeki maddeleri değiştirerek yeni bir anayasa yazabilirdik” ifadelerini kullandı.
CHP  Kadın Kolları Genel Başkanı Köse’nin parti binasında düzenlediği basın açıklamasında CHP Kadın Kolları Genel Sekreteri Ayfer Cömert, CHP Kadın Kolları Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Arife Hatunoğlu ile kadın kolları üyesi partililer hazır bulundu.
Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, oturan insanlar ve iç mekan
“HALKIN AKLI VİCDANI YOK SAYILIYOR” 
Ülke halkına başkanlık sisteminin zorla dayatılmak istendiğini dikkat çeken Köse, “Hiçbir anayasal kurumunun, halkımızın görüşü alınmaksızın yapılmak istenen anayasa değişikliği, halkımızın bir talebi olarak ortaya çıkmamıştır. Dolayısıyla Türk toplumu, bu süreç içerisinde kutuplaştırılmıştır. Hatırlayın, meclise ilk geldiği dönemlerde bile bu halk ikiye bölünmüştür, kutuplaştırılmıştır. Başkanlık sisteminin bir tarafında olanlar, olmayanlar diye. Böyle bir metnin teklif edilmesi, bu halkın aklının vicdanının yok sayılmasıdır. Neredeyse yüzyıllar öncesini anımsatan, krallık, padişahlık, aslında monarşi, parti başkanı bir cumhurbaşkanına dönüştürülmüş, yeni adıyla bize dayatılmak istenmektedir. Buna rıza göstermeyeceğiz. Bu tartışmayı mevcut cumhurbaşkanı üzerinden götürmek yanlış olur. Bu süreç, bundan sonraki yıllarda da devam edecektir” şeklinde konuştu. 
Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
“SİSTEMİN KENDİSİ SAKATTIR”
Bu sistemin ileriki dönemlerde birtakım sıkıntıları da beraberinde getireceğini dile getiren Köse, “İleride diyelim ki başa basiretsiz bir kişi geldi, başkanın kaç yardımcı atayacağını biliyor musunuz? Ben de bilmiyorum. İstediği kadar yardımcı atayabilir. Seçimle gelmeyen, atanan bu kişi, Türkiye'yi yönetecek. Bu, demokrasiden tamamen uzaklaşmak demek değil midir? Peki bunlar tartışıldı mı? Hayır. Bu mesele, parti meselesi değildir. Bu mesele, ülkemizin geleceğinin, çocuklarımızın geleceğinin oylanması meselesidir. Onun için diyorum bizlere, kadınlara çok iş düşüyor. Bu sistem doğru bir sistem de değil. Bu sistemin kendisi sakattır. Bu sistemde, yetkiler bir kişiye verilecektir. Bizim böyle bir talebimiz yok. İstersen kendini ülkücü, istersen milliyetçi, istersen muhafazakar istersen demokrat solcu olarak tanımla, nasıl tanımlarsan tanımla ama bu referandumda ülkenin geleceğini oylayacağını, çocuklarımızın geleceğini oylayacağını düşünerek sandığa gitmenizi istiyorum” dedi. 
Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, iç mekan
“HER ŞEYE BİR KİŞİ KARAR VERECEK”
‘Şimdi bizim ayağa kalkmamız gerekiyor’ diyen Köse, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Hep bir ağızdan haykırmamız gerekiyor. Her şeye dur diyebilmenin, en güzel en çağdaş anlatımı, aslında o sandığa gidip hayır oylarını kullanmamızdan geçecektir. Her türlü egemenliğin millete dayalı olduğunu, mutlak egemenliğin bir kişiye verilemeyeceğini anlatmamız gerekiyor. Halkların güvence altına alınmadığı, güçler ayrılığının belirlenmediği bir toplumun anayasasının olmayacağını da anlatmamız gerekiyor. Çünkü bize dayatılmak istenen bu sistemde, yargı, yürütme ve yasamanın birbirini denetleme yetkisi yok. Her şeye o bir kişi karar verecek. Biz yüzyıllardır alışkın olduğumuz demokratik cumhuriyet kazanımlarından vaz mı geçelim? Bu ülkede böyle bir şeye ihtiyaç mı var? Cumhuriyetimize, geleceğimize sahip çıkmanın onuru ve en doğal hakkımız olan direnme hakkımız için hayır dememiz gerekiyor” 
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, yakın çekim
“ANADOLU’NUN GÖZÜ AYDIN VE BATIDA”
Aydın’ın referandumda vereceği kararın önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Köse, “Hataların eksiklerin yanlışların ve sadece demokrasi rejiminde ve özgür bir meclis varlığında düzeltilebileceğini anlatmamız gerekiyor. Aydın’dan yükselecek ‘hayır’ sesleri Anadolu’ya dalga dalga yayılacak. Anadolu bunu bekliyor ve gözü de batıda. Batı’da ‘hayır’ sesleri ne kadar yüksek çıkarsa bu ses Anadolu’da da o kadar karşılık bulacaktır. Karanlığa inat, gökkuşağı bahçelerine ulaşmak için her renkte her dilde umudu büyütmek için bize çok ihtiyaç var. O sandıkta ‘hayır’ dememiz gerekiyor. Biz kadınlar cumhuriyet kazanımlarından vaz mı geçelim? Şili başardı, İran kadını da özgürlük mücadelesi veriyor. Biz elimizdeki hazır özgürlüklerden vaz mı geçeceğiz? Bu yüzden kadınlara çok büyük iş düşüyor”  ifadelerini kullandı. 
Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava
“ÖZGÜR BİR ÜLKE İÇİN ‘HAYIR’ DİYECEĞİZ”
Köse, konuşmasını şu şekilde noktaladı: “Kırmadan, dökmeden, ideolojik tartışmalara girmeden, meseleyi sen ben kavgasına getirmeden, güler yüzle yapacağımız bir hayır kampanyası başarıya ulaşacaktır. Çünkü biz haklıyız. Haklı olduğumuz için de başaracağız ve kazanacağız. Herkesin huzur içinde yaşayacağı yeni bir Anayasa yazabiliriz. Zalimleri var eden, mazlumların rızasıdır. Yeni zalimler yaratmayalım. Bu ülkenin yeni zalimlere ihtiyacı yok. Bu ülkenin sağduyuya, demokrasiye ve cumhuriyete ihtiyacı var. Güneşin doğduğu her ufukta umuda giden mutlaka bir yol vardır. Bizler umuda giden bu yolda ülkesini, bayrağını sevenler olarak hep birlikte mücadele edeceğiz.  İnanırsak başarabiliriz. Tüm renklerimizle özgür, onurlu ve barış içinde yaşayacağımız bir ülke için ‘hayır’ diyeceğiz. Türkiye’nin özgür, bağımsız olmasını ve kimsenin önünde eğilmemesini istediğimiz için bu yolculukta ‘hayır’ diyeceğiz”    
Öte yandan Aydınlı CHP’li kadınlarla Efeler’de esnaf ziyareti gerçekleştiren Genel Başkan Köse ve ekibi, Yenipazar’da da alan çalışması yaptı. 
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×