CHP'li vekil uyardı: Karanlıkta okula gidecekler
 CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, yaz saati uygulamasının bütün bir yıla yayılması kararının alındığına dikkat çekerek, “Milyonlarca öğrencinin yanı sıra erken saatte mesaiye başlayan milyonlarca vatandaş, kış günlerinde henüz güneş doğmadan evlerinden çıkmak zorunda kalacaklardır” uyarısında bulundu.

Gülsün Bilgehan, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlaması istemiyle soru TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

RİSKLERLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILDI MI?
Alınan kararın, gün ışığından daha çok yararlanılarak tasarruf sağlama hedefine karşılık olumsuz yönlerinin de bulunduğunu belirten Bilgehan, şu soruyu yöneltti: 
“Alınan karar nedeniyle birçok şehrimizde milyonlarca öğrencinin yanı sıra erken saatte mesaiye başlayan milyonlarca vatandaş, kış günlerinde henüz güneş doğmadan evlerinden çıkmak zorunda kalacaklardır. Bu durumun başta can güvenliğinin sağlanmasında olmak üzere birçok sıkıntılara yol açabileceği belirtilmektedir. Bu durumun olası riskleriyle ilgili bir çalışma yapılmıştır? Yapılmışsa ne gibi sonuçlar elde edilmiştir?”

VAZGEÇİLİRSE SORUMLULUK KİMİN?
Yeni uygulamanın finans, spor, turizm, ulaştırma ve sağlık alanında da olumsuz etkileri olacağı değerlendirmelerinin yapıldığına işaret eden Bilgehan, “Ülkemizin dünyadaki konumunu ve Türkiye’deki milyonlarca vatandaşımızı etkileyecek bu kararın gelen şikâyetler üzerine yeniden gözden geçirilmesi ve yaz-kış saati uygulamasına geri dönülebileceği de belirtilmektedir. Karardan gelecek dönemlerde vazgeçilirse, yeterince planlı hareket etmemenin sorumluluğunu kim üstlenecektir?” diye sordu.

İHRACATA ETKİLERİ NASIL ÖNLENECEK?
Gülsün Bilgehan, Türkiye’nin ihracatının büyük bölümünü Avrupa ülkelerine yaptığının altını çizerken, “Türkiye, toplam ihracatının yüzde 50’sinden fazlasını Avrupa ülkelerine yapmaktadır. İhracat yapan iş dünyasının temsilcileri, “Bu uygulamayla Avrupa’yla ortak çalışma saatlerimiz azalır. Satışlarımız olumsuz etkilenebilir” uyarısında bulunuyor. Yaz saati uygulamasının ekonomimiz için yaşamsal önemde olan ihracata olumsuz etkileri nasıl önlenecektir?” sorusunu yöneltti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×