CHP lideri:  Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merzifon Belediyesi'nin toplu açılış ve temel atma törenine katıldı.

Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada, "Hep beraber tam demokrasi demeliyiz. Ne darbe ne dikta. Demokrasiyi savunmalıyız" dedi. 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

Hepiniz geldiniz onur verdiniz. En içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Merzifon Belediye başkanımızın yaptıklarını dinledik. Bu başarı tek başıma benim değil dedi. Hepimizin tuzu var dedi. Birlikte çalıştığımız zaman aşamayacağımız hiç bir şey yoktur demektir.

Kurtuluş Savaşının ilk yıllarını düşünün. Tüfek yok, mermi yok. Hepsinin yüreğinde güçlü bir inanış var.
Hiç kimse unutmasın. Gazi'nin kurduğu Cumhuriyet altın tabak içinde sunulmadı. Şehitlerin kanı, gazilerimiz alınteri var.
Cetvelle çizilen sınırımız yoktur. Cumhuriyetimizin değerini bilmek zorundayız. Bazıları bu değerin farkında değil. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Erdemdir, fazilettir, eşit yurttaşlıktır. Aklın kiraya verildiği düzen değildir. Düşüncelerin özgürce dile getirildiği rejimdir. Çocuklarımızı Cumhuriyetin kurucu değerleriyle yetiştirmeliyiz.

Bir darbe girişimi yaşadık. Hep beraber mücadele ettik. TBMM bombalanırken görev yaptık. Ortak mücadele ettik. Vatandaşlarımız mücadele ettiler. 21. yy'da darbeler olmamalı. Bu dönemleri kapatmalıyız. Darbeciler yönettiği ülkeyi her zaman geri götürmüşlerdir. Darbelerde en ağır faturayı ödeyen partinin genel başkanıyım.

NE DARBE NE DİKTA
Hep beraber tam demokrasi demeliyiz. Ne darbe ne dikta. Demokrasiyi savunmalıyız. Demokrasi her şeyden çok düşünmektir. Sorgulamaktır. Geçmişi iyi bilirsek aynı hataları tekrar etmeyiz. Düşünmenin yolu okumaktan okullardan, öğretmenlerden, sorumlu siyasetten geçer. Sorumlu siyaset özeleştiri yapmaktır. Sorumlu iseniz gereğini de yerine getireceksiniz. Yanlış yaptıysanız hesabını vereceksiniz.

Sizden bir isteğim var. Nerede siyasetçi görürseniz vergi veriyoruz bize hesap verin diye sorun. 

ŞEHİDİMİZİN BABASIYLA KONUŞTUM

Şehitlerimiz, gazilerimiz var. Cizre'de 11 şehidimiz var. Anadolu'ya ateş düştü. Sözün bittiği yerdeyiz. Erzincan'da şehidimizim babası konuştum. "Biz bu acıyı çektik başka anneler babalar bu acıları yaşamasın Bu sorunu çözün" dediler. Eğer terör konusunda birlik olursak beraber mücadele edersek ortak aklı egemen kılarsak emin olun bu sorunu çözeriz. Bunun mücadelesini vermek zorundayız.

NEDEN ŞİMDİ TERÖR BATAĞINDAYIZ
Neden şimdi Türkiye terör batağında. Dış politikamızı barış endeksli yapmazsak başımız beladan kurtulmaz. Örnek mi? IŞİD? Bunların müslümanlık anlayışıyla bizim anlayışımız arasında çok fark vardır. Bu toprakların mayasında insanlık vardır.

BİR ÜLKEDE KADINLAR GÜLÜYORSA...
Eğer bir ülkeden kadınların yüzü gülüyorsa o ülkede huzur vardır. Kadının huzur içinde olduğu ülkede her yerde huzur vardır. Bu kültür dedelerimizde var. Bu kültürü kaybetmeyelim. Bu yüzden söyledim. camide, kışlada, adliyede siyaset olmasın.

YENİKAPI'DA TARİHE NOT DÜŞTÜK
Adliyede bu hakim bizimdir dendiği an adalet biter.
Çok sayıda partimiz var. Ayrı görüşlerimiz var. YEnikapı mitingine katıldığımda öyle mesajlar vermeliyiz ki tarihe not düşelim dedim. O yüzden dedim. Devlette liyakat olsun. Liyakat, iş iehline vermek demektir. İşi cemaaten mezhepten olan verin demek değildir. Yüce Yaradan da böyle diyor.

MAZLUMUN YANINDA OLACAĞIZ
TC başbakanı olmak için ilkokul diploması yeterli. Devlette daire başkanı olmak için en az üniversite ve 12 yıl hizmet etmiş olmak gerekiyor. Medya özgürlüğü önemlidir. Gazetecilerin tutuklanmasını kabul etmeyiz. Adaleti her yerde ve her ortamda savunacağız. Mağdurun ve mazlumun yanında olacağız.

"ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERE SAYGI DUYUN"
Sözlerimi bitirirken gencecik oğullarını toğrağa veren anne babalara, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Onlara her yerde saygı duymak zorundayız. İngiltere'de şehit yakını mağazaya gittiği zaman anons yapılır. Şehitlerimize, onların yakınlarına saygı duymak zorundayız. Onlara çok şey borçluyuz. Belediyelerimizin olduğu yerlerde şehit yakınlarına yer veriliyor. Sayın başkan, onların heykelleri de olursa çok güzel olur.

BU HASRETİN PEŞİNDE OLMALIYIZ
Bir ozanmız var. Nazım Hikmet. Milli Kurtuluş Savaşı'nı en iyi anlatan şairdir. Yurtdışında öldü.

Nazım Hikmet'in bir şiiri var. "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, bu hasret bizim..."

Bu hasretin peşinde olmalıyız. Hepiniz bir ağaç tek ve hür ama ormak gibi kardeşçe olmalıyız.

Düşüncelerimiz, partilerimiz, görüşlerimiz farklı olabilir ama kardeşçe yaşamaya mahkumuz. Ayrılık, ayrım yapmamalıyız. Hepinize en sıcak muhabbetlerimi sunuyorum. Geleceği birtlikte inşa edelim. Yaşasın kardeşliğimiz, birlikteliğimiz. Bu dileklerle tekrar saygılarımı sunuyorum.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×