CHP Mini Paketten Kasıt Yargı İle İlgili Düzenlemelerdir

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, yeni anayasa konusunda, “Mini paketten kasıt yargı ile ilgili düzenlemelerdir. Yüksek yargının, HSYK’nın yapısıyla ilgili düzenlemelerdir. Buradan yapılacak bir düzenlemeyle HSYK’nın yapısının oluşumu değişik modeller var, Meclis seçebilir, değişik formulasyonlar geliştirilebilir ama bu şekli Türkiye’de yargıya olan güveni her gün biraz daha azaltacaktır” dedi.

“PÜSKÜRTÜLMÜŞTÜR”
Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, “Demokrasimize yönelik 15 Temmuz’da kalkışılan vahşi darbe girişimine, Fethullah Gülen terör örgütü tarafından gerçekleştirilmek istenen darbe girişimini öncelikle milletimizin, sonra muhalefet partilerinin sonra medyanın kararlı duruşu engel olmuş ve girişim püskürtülmüştür” dedi.

“SAYIN GENEL BAŞKANIMIZ, SAYIN BAŞBAKAN’A İLETTİ”
Olağanüstü hal uygulamalarına işaret eden Altay, şunları söyledi:

“Olağanüstü hal uygulamaları birer cadı avına dönüşmüştür maalesef.

Sayın Genel Başkanımız, Sayın Başbakan’a biz bu cadı avına dönüştü endişesini taşıyoruz bu konuda bize çok sayıda talep geliyor, bu sebeple de biz partide bir komisyon kurduk, bu tür mağduriyetleri tetkik etmeye çalışıyoruz ancak devlet bizim elimizde değil, keşke sizde benzer bir komisyon kursanız ve bir işbirliği içinde masumların canlarının yanması, masum insanların temel hak ve hürriyetlerinin gasp edilmesi engellense teklifini de Sayın Genel Başkanımız, Sayın Başbakan’a iletti. Sayın Başbakan bunun olabileceğini beyan etti.

Hükümetin darbecilerle mücadele ederken kamu vicdanını kanatmaya hakkı yoktur.

Yaptıkları haberler dolayısıyla darbecilerle mücadele ediyoruz adı altında medya mensuplarının göz altına alınması darbecilerle mücadeleye darbeyle mücadeleye olsa olsa gölge düşürür.

Anayasa meseleleri konuşulurken eş zamanlı olarak Yargıtay’a ve Danıştay’a apar topar üye seçiminin, üye atamasının yapılması da hükümetin samimiyetinin, iyi niyetinin sorgulanmasını bizce gerektirmekte.

HÜKÜMETE SESLENDİ

Hükümete sesleniyorum, bu mücadeleyi en acımasız şekilde yapın, biz size destek olmaya varız ama bu mücadele bir kin ve intikam projesine dönüşmesin, bu mücadele bir cadı avına dönüşmesin.”

“MİNİ PAKETTEN KASIT YARGI İLE İLGİLİ DÜZENLEMELERDİR”

Yeni anayasa konusundaki soruya Altay, “Mini paketten kasıt yargı ile ilgili düzenlemelerdir. Yüksek yargının, HSYK’nın yapısıyla ilgili düzenlemelerdir. HSYK’nın özellikle oluşumunun bu modeli yargıyı 4 parçaya bölmüştür. Bu kısa paketten kasıt ayrıntıları bilmiyorum HSYK’nın yapısıyla, yüksek yargıyla ilgili yeni bir anayasal düzenlemesidir. Türkiye’nin buna ihtiyacı da vardır” diyerek şöyle devam etti:

“Bu konuda daha önce kurulmuş olan 24. Dönemde kurulmuş olan Anayasa Uzlaşma Komisyonunda alınmış bir yol var. Bunun üzerinden de yürünebilir, yeniden sil baştan ele de alınabilir ama kesinlikle yargının siyasetin sopası haline dönüşmesini engellemek bu Meclis’in asli görevidir.

Buradan yapılacak bir düzenlemeyle HSYK’nın yapısının oluşumu değişik modeller var, Meclis seçebilir, değişik formulasyonlar geliştirilebilir ama bu şekli Türkiye’de yargıya olan güveni her gün biraz daha azaltacaktır.”

Bir basın mensubunun, “Plan ve Bütçe Komisyonu’nda sizin daha önce itiraz ettiğiniz varlık barışını da içeren bir teklif görüşülecek, ne diyorsunuz?” sorusuna Altay, “Dün bu tekrar geldi. Bunun geçmesi demek dünyadaki bırakın PKK’yı, DAEŞ’i, IŞİD’i, şunu, bunu, dünyadaki bütün terör örgütlerinin finans merkezi Türkiye olur” yanıtını verdi.

“Danıştay ve Yargıtay ile ilgili düzenlemeyi daha önce Anayasa Mahkemesine götürmüştünüz, geri çevrilmişti, yeniden götürecek misiniz?” sorusuna da Altay, “Sanıyorum dün gitmiş olması lazım, gitmediyse de bugün yarın gidecektir” yanıtını verdi. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×