CHP; 'Muhatabımız onbaşıyı çavuş bile yapamayan Akar değil'
 Sebahat Karakoyun / Birgün - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının Kardak’a gitmesini, ‘turistik gezi’ olarak niteleyerek tepki gösterenlere dava açılması gerektiğine ilişkin açıklaması, tartışmaları yeniden gündeme getirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Erdoğan’ın çıkışına “Korkumuz yok. Demirden korksak trene binmeyiz” diye tepki gösterdi. Genelkurmay’ın dokunulmaz bir kurum olmadığını belirten Ağbaba, “İktidar, Genelkurmay’a laf söylemeye yetkili ama muhalefet laf söyleyince bozuluyor. Genelkurmay, dokunulmaz bir kurum değil bizim açımızdan. Söylediğimiz sözler Türkiye’nin çıkarlarını, milli güvenliğini, itibarını ilgilendiren şeyler” dedi.

‘Onbaşıyı çavuş yapamıyor’

Ağbaba, Türkiye’nin güvenliği ve itibarının “Kardak kayalıklarında selfie çektirerek sağlanamayacağını” söyledi ve şöyle devam etti:

“Türkiye’nin güvenliği kararlı, kimsenin içişlerine karışmayan, kendi topraklarına göz dikildiğinde her türlü müdahaleyi hak gören bir anlayışla sağlanabilir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin itibarını, kafa kesen çetelerle, eli kanlı örgütlerle işbirliği yapıp aynı cepheye sürenler düşürüyor. Dava açılacaksa, bunlara dava açılmalı.

TSK’yi eli kanlı çetelerle yan yana getirenler bunun hesabını verecek. Bizim muhatabımız Genelkurmay Başkanı değil. Genelkurmay Başkanı’nın hiçbir yetkisi yok, Genelkurmay Başkanı onbaşıyı çavuş yapamıyor. Bizim muhatabımız siyasi iktidardır. Muhatabımız, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komutanını, her gün El Bab’da askerlerimiz şehit olurken Suudi Arabistan’a götürenlerdir.”

Esir edilmiş bir Genelkurmay Başkanı
Erdoğan’ın ‘dava’ açıklamasına “Mahkemelerin önünde hesaplaşmaya hazırız. Korkumuz yok. Demirden korksak trene binmeyiz” karşılığını veren Ağbaba, “TSK’nın nasıl itibarsızlaştırıldığını, çete mensuplarıyla nasıl aynı saflarda yer aldığını anlatmaya hazırız. Kendi ordusu tarafından esir edilmiş bir Genelkurmay Başkanı ordusunu yönetemez” dedi.

Karşı karşıya getirme çabası
Hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “karargâh rahatsız” haberiyle ilgili olarak yeni bir mağduriyet yaratma çabası içinde olduğunu da savunan Ağbaba, “İktidar ile Genelkurmay arasında sorun var algısını kırmak için muhalefet ile orduyu karşı karşıya getirmenin yollarını arıyor, siyasi iktidar. Bizim muhatabımız siyasi iktidardır. Bu oyuna düşmeyeceğiz.”

Ne olmuştu?
Erdoğan’ın ‘dava açılmalı’ diyerek hedef aldığı Ağbaba, “Genelkurmay Başkanı, Kardak’ta siyasi şov yapacağına gitsin El Bab’da bu katil süresiyle uğraşsın” demişti. CHP grup Başkanvekili engin Altay ise, “Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Ege'de yaptıkları turistik gezi Türk Silahlı Kuvvetlerinin itibarını şaibeli bir hale getirmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×