CHP'nin '330' stratejisi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin yaklaşık 2,5 saat süren MYK toplantısına başkanlık etti.
Alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu, OHAL’in ikinci kez uzatılmasını doğru bulmadıklarını ifade ederek, “İlk anda ilan edilmesine de karşıydık. Yeniden uzatılmasına da karşıyız. Tekrar uzatarak ne yapmak istediklerini anlayabilmiş değilim. Ülke 6 aydır OHAL ile yönetiliyor da ne oldu? Terör mü azaldı, ekonomi mi düzeldi? Suikastler mi durdu?” dediği belirtildi.
Kurtulmuş’a tepki
Kılıçdaroğlu’nun, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından OHAL’in uzatılmasına ilişkin toplantıda bir görüşme yapılmadığını söylemesinden saatler sonra OHAL’in uzatılmasına ilişkin tezkerenin TBMM’ye sevkedildiğini anımsatarak, “Hükümet ülkeyi yönetemiyor. Ciddiyetsiz bir hükümet ile karşı karşıyayız. Bakanların bir ağırlığı dahi yok. Ülke uzun süredir tek adam yönetimiyle karşı karşıya. Bakanlar hatta başbakan dahi sorumluluklarının gereğini yerine getirmiyorlar” ifadesini kullandığı öğrenildi.
Toplantıda başkanlık yetkileriyle donatılmış bir Cumhurbaşkanlığı sistemi öngören Anayasa değişikliği teklifi de masaya yatırıldı.
CHP; Meclisi mezara, demokrasiyi tarihe gömeriz330 stratejisi
MYK üyelerinin stratejinin bir an önce belirlenmesi gerektiği yönündeki görüşleri üzerine, Kılıçdaroğlu, pazartesi günü milletvekilleriyle kapalı bir grup toplantısı yapılacağını, aynı gün TBMM Genel Kurulu’nda başlayacak teklife ilişkin izlenecek yol haritasının bu toplantıda ele alınacağını ifade etti.
Alınan bilgilere göre Kılıçdaroğlu, “Teklifin Genel Kurul’da 330’un altında kalması için gerekeni yapıyoruz” dedi, ancak detay vermedi.
Alınan bilgilere göre bazı MYK üyeleri, MHP ve AKP’den fire beklediklerini, ancak bazı HDP milletvekillerinin de “evet” oyu verebileceğini düşündüklerini toplantıda dile getirdi.
El Bab operasyonu 
Toplantıda Fırat Kalkanı operasyonu da ele alındı. Alınan bilgilere göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, operasyonun El Bab’ın ardından Menbiç’e yönelmesinin planlandığına dikkati çekti.
Kılıçdaroğlu’nun, “Operasyonun El Bab’dan sonra başka kentlere yönelmesini kabul edemeyiz. Operasyon yeniden sadece sınır güvenliğini sağlamaya dönmek durumunda” değerlendirmesinde bulunduğu belirtildi.
Böke'den Erdoğan'a yanıt : Milyonlar iktidarınızda kendini tehlikede hissediyorPusula laiklik
MYK üyeleri, bir bildiri okudukları için gözaltına alınan iki Halkevleri üyesine sahip çıkılması gerektiğini söyleyerek, “Türkiye’nin pusulası laikliktir” ifadesini kullandı.
Kılıçdaroğlu: Laikliği savunanları hangi gerekçe ile tutukladınız?MYK üyeleri, ekonominin artık yönetilemediğini, hükümetin sürekli zam yapmak durumunda kaldığını, doların sürekli arttığına dikkati çekti.
Milliyet / Meriç Tafolar 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×