CHP: Türkiye Erdoğan'dan büyüktür

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.
Konuşmasının büyük bölümünü ekonomik gelişmelere ayıran Böke, Türkiye ekonomisinin olağanüstü bir dönemden geçtiğini kaydetti: "Bu kriz, küresel bir krizin Türkiye'ye yansımasının sonucu değil" diyen Böke "Bu kriz Türkiye'nin kendi krizi. OHAL'i uzatan, KHK'larla hukuku yerle bir eden, demokrasiyi tamamen ortadan kaldıran siyasetin bir sonucu bu. Vatandaşı işsiz bırakan, doğrudan fakirleştiren bir kriz bu" dedi.
Türk lirasının dolara karşı değer kaybında keskin artışın 3 Ekim'de başladığına dikkat çeken Böke, "3 Ekim'de Türkiye'de ne olduğuna baktığınızda bu krizin Türkiye'nin krizi olduğuda apaçık ortaya çıkıyor" dedi.
Türkiye ile ilişkileri dondurması gündeme olan Avrupa seslenen CHP Sözcüsü, "Avrupa Türkiye'nin birden büyük olduğunu anlamalı. Türkiye Erdoğan'dan büyüktür" ifadelerini kullandı.

Böke’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 
Türkiye ekonomisi olağanüstü bir dönemden geçiyor. Ekonomik kriz daha önce yaşadığımız krizlere hiç benzemiyor. Hepimizin evinde hissettiğimiz, eğer hükümet gereken adımları acilen atmazsa daha da derinden hisseteceğimiz bir kriz bu. Bu kriz, küresel bir krizin Türkiye’ye yansımasının sonucu değil, bu kriz Türkiye’nin kendi krizi. OHAL’i uzatan, KHK’larla hukuku yerle bir eden, demokrasiyi tamamen ortadan kaldıran siyasetin bir sonucu bu. Vatandaşı işsiz bırakan, doğrudan fakirleştiren bir kriz bu.
Hukuksuzluğu yaratanlar, devam etmesi için destek verenler de Türkiye’de 80 milyonun ortak olacağı bu krizin müsebbibi olacaklar
3 EKİM’E DİKKAT ÇEKTİ
3 Ekim, hükümet sözcüsünün OHAL’in uzatılacağının haber verdiği gün. 3 Ekim’den sonra Türk lirası değer kaybetti. Kendisine benzeyen para birimlerine kıyasla çok daha fazla değer kaybetti. 3 Ekim’den beri TL’nin kaybettiği değer, aynı dönem içinde Rus rublesinin kaybettiği değerden üç kat daha fazla. Söylendiği gibi küresel bir kriz olsaydı aynı krizi Rusya’dan da görürdük. Aynı dönemde Türk lirası, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan’ın para birimlerine kıyasla iki kat daha fazla değer kaybetti. TL, kendisine benzeyen tüm para birimlerinden iki kat daha fazla değer kaybetti. Bu kriz iktidarın kendi yarattığı bir kriz.

80 MİLYON KİŞİ AKP’NİN YARATTIĞI KRİZİN GÖBEĞİNDE
Başbakan, “El ele gelen düğün bayram olur” dedi. Bu kriz Türkiye’nin kendisinden, AKP’den geliyor. Üstelik bu sıkıntı, bütün dünyada yaşanmıyor. Bütün Türkiye’de yaşanıyor. Türkiye’deki 80 milyon kişi AKP’nin yarattığı krizin göbeğinde yaşanıyor.

MÜTHİŞ BORÇLA YAKALANIYOR
Bu kriz farklı. Çünkü hepimiz borçluyuz. Sadece kamu değil. Hane halkı, şirket değil. Hepimiz borçluyuz. Bu krize türliye müthiş bir borçlulukla yakalanıyor.
2002'de vatandaşın bankalara borç 6,6 milyar TL. Bugün ise 387 milyar TL'ye tekabül ediyor. 2002'den bu yana vatandaşın borcu 60 kat arttı.

MERKEZ BANKASI ÇÖZEMEZ
Siyasetteki krizi çözmemiz gerekiyor. OHAL'i kaldırın bu yüzden diyoruz. İnsanlar bir sabah KHK ile işsiz kalır mıyım tereddütü duymamalı. Bu güveni sağlama yükümlülüğü iktidardadır. Bunun yolu OHAL'i kaldırmak, demokrasi yolunda adımlar atmaktır. Bunlar olmadığı takdirde Merkez Bankası'nın, ekonomi paketlerinin çözmesi mümkün değildir.
YAPAMAYACAKSANIZ ÇEKİLİN
Acilen toplamtı yapacağız denildi. Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplandı. Her zaman ki hamaset çıktı, yapısal reformlar çıktı. Bugün hukuk inşa etmek gerekiyor. Bunlar olmadan yapısal reformlar işe yaramıyor.
EKK kararı ancak özet olarak açıklayabildi. Bir yerlerden izin alınması gerekiyordu. Dün toplanacaktı onu da yapamadı. Çözüm iradesi yönünde adım yok. Daha EKK toplanamıyor.
EKK, Saray'da toplanacak. Böylelikle izin almak gerekmeyecek. Başbakan ciddiye alıyoruz diyoruz ama EKK'dan çıkan cümleler böyle demiyor. Topu Merkez Bankası'na atıyor, ama MB'nin yapacağı bir şey yok. Bizleri oyalamaya çalışıyorlar. Türkiye'nin reforma ihtiyacı
var. Bunları da biliyorız. Reçete burada. Yapma iradesini gösteremeyecekseniz çekilin.
TOPU MERKEZ BANKASI'NA ATMAYIN

Topu MB'ye atmak, MB'nin de geleeğini karatmaktır. Bu yükü yüklerseniz iş yapacak MB bulamazsınız. Geçiştirilecek bir durum değil bu.
Esnaf, KOBİ, Ayşe Teyze herkesin gözü burada. Bitirin bu siyasi inadı. Çözüm siyasette.
Ekonomimiz AB ile zaten entegre. Ekonomik olarak biriz. AB Türkiye'nin toplam ihracının yüzde 48,5. Burada ürettiğimiz ürünlerin yarısını AB'ye satıporuz. Şangay 5'lisi ihracatımızda yüzde 3'lük paya sahip. Gelirimizi elde ettiğimiz ürüne arkamızı döneceğiz yüzde 3'lük payla geleceğimizi bağlayacağız. İthalatta aynı şey. Dışarıdan ürün alarak katma değer yaratmak mümkün değil. Bunun yüzde 40'ını AB'den yapıyoruz. Buna arkamzıa dönüp yüzde 21'inin yaptığımız Şangay 5'lisine yüzümüze döndüğümüzde üretim yapamayız. Şangay 5'lisinde gelen yatırım yüzde 8,8. Hukuk değerlerinde ise zaten Şangay 5'lisinin parçası.

TÜRKİYE BİRDEN BÜYÜKTÜR
Kimsenin bunu yapmaya hakkı yoktur. Gerginliği yaratanlar bunun oyuncak olmadığının farkına varmalılar. Avrupa'ya seslenmek istiyoruz.
Avrupa Türkiye'nin birden büyük olduğunu anlamalı. Türkiye Erdoğan'dan büyüktür. Türkiye batıyla entegre olmuş bir ülke. Türkiye, kimi zaman batıdan daha fazla ilerlemiş bir ülke. Umuyoruz, AB bu gerçeği gözardı etmeden karar verir. Umuyoruz, Türkiye'de iktidar verilecek tüm kararlara dair çalışmasını yapmıştır.

EKONOMİK AMBARGO GELİRSE NE YAPACAKSINIZ?
AB ile bilerek gerginlik çıkaranlar ekonomik ambarga gelirse ne yapacaksınız? Gümrük Birliği ortadan kaldırılsa yatırım yapanlara ne diyeceksiniz? İşçiyi nasıl koruyacaksınız? Buna hazır mısınız? AKP iktidarı sürekli sorun yaratıyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×