CHP yeni anayasada kırmızı çizgilerini değiştirmeyecek
 Milliyet / Meriç Tafolar -Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirilen liderler zirvesinden çıkan yargı bağımsızlığını güçlendirecek mini paket önerisinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapıldığı öğrenildi.

Bu doğrultuda, başkanlık sistemi nedeniyle dağılan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun son toplantısında, komisyonun CHP’li sözcüsü, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan tarafından da bir öneri yapıldığı ifade edildi. O doğrultuda HSYK’nın yapısı ve askeri yargıyı da içerebilecek şekilde kısa bir paketin gündeme gelmesi bekleniyor.

CHP, yeniden kurulması öngörülen anayasa masasına ilişkin olarak bir önceki komisyon sürecinde ilan ettiği kırmızı çizgilerini koruyor.

Tezcan, “Yargının bağımsızlığını sağlamak üzere bir mini anayasa değişikliği paketi hazırlanabilir. Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda da bunu önermiştik. Anayasanın tümüyle ilgili konu da masada söylediğimiz hattayız. Yeni anayasa konusunda, parlamenter rejimin güçlendirilmesi, başkanlık sisteminin gündeme getirilmemesi, ilk 4 maddenin değiştirilmemesi ve darbe mevzuatının ayıklanması taleplerimizden geri adım atmadık. Bu, uzun soluklu bir konu ama mini paketi hızla geçirebiliriz. Askeri yargının kaldırılabileceği, adli yargı, idari yargı içerisinde ele alınabileceği meselesini de konuşabiliriz” ifadesini kullandı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×