CHP’den 15 Temmuz’un kilit isimlerine ziyaret talebi

Darbe Komisyonu'nun CHP'li üyeleri, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'ne verdikleri dilekçede, Sincan Cezaevi'nde tutuklu olan Akın Öztürk, Mehmet Dişli, Hakan Evrim, Hüseyin Türk, İbrahim Yılmaz ve Mehmet Partigöç'ü ziyaret etmek istediklerini bildirdi.

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun CHP'li üyeleri İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İstanbul Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Zeynel Emre, Aykut Erdoğdu yol haritasını açıkladı.

“AMACINDAN SAPTIRILMIŞTIR”
Basın toplantısında konuşan Zeynel Emre, komisyonun amacından saptırıldığını ifade ederek, şöyle dedi:

“Komisyonun özellikle ilk bir aylık çalışmalarından sonraki dönemi ele aldığımız zaman komisyon amacı dışına çıkarılmıştır. Amacından saptırılmıştır.

“CUMHURBAŞKANI’NIN DİNLENMESİ ELZEMDİR”
15 Temmuz darbesinin bütün yönleriyle araştırılması için en başta Cumhurbaşkanı’nın, Genelkurmay Başkanı’nın, Kuvvet Komutanlarının, Başbakan’ın, MİT Müsteşarının dinlenmesi elzemdir. Bunlar dinlenmeden 15 Temmuz’un karanlık noktalarının aydınlanmasına imkan yoktur.

“OTEL ZİYARETİ YAPILARAK DARBENİN AYDINLATILMASINA İMKAN YOKTUR”
Bunlar yapılmadan köprü ziyareti yapılarak, kule ziyareti yapılarak, otel ziyareti yapılarak darbenin aydınlatılmasına imkan yoktur.

TBMM üyeleri olarak TBMM’yi bombalayan pilot dahil olmak üzere bazı darbeci generallerin dinlenmesi bu olayın aydınlığa kavuşması için bu darbenin ne zaman planlandığının nasıl icraya girişildiğinin nasıl harekete geçildiğini tespiti açısından zorunluluk arz etmektedir.

“KOMİSYON ÇALIŞMALARI DIŞINDA AYRI OLARAK ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Bundan sonraki dönem içerisinde komisyonun CHP’li üyeleri olarak karanlıkta kalan noktaların tespiti açısından biz komisyon çalışmaları dışında ayrı olarak çalışmaya devam edeceğiz. Öncelikle Adalet Bakanlığına başvurarak ki bugün izin başvurumuzu yaptık. Cezaevinde bulunan bazı tutuklu isimlerle görüşmek için izin başvurusunda bulunduk.

BAŞBAKAN’A, GENELKURMAY BAŞKANI VE MİT MÜSTEŞARIYLA GÖRÜŞMEK İÇİN BAŞVURACAKLAR
Bundan sonraki dönemde Sayın Başbakan'a başvuracağız ve Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarıyla CHP’li komisyon üyeleri olarak görüşebilmek için böyle bir olanağın sağlanabilmesi için kendisine başvuruda bulunacağız.

Olan biteni en sonunda da kendi bakış açımız, yaptığımız tespitler, komisyon çalışmaları hepsini bir araya getirdikten sonra da raporumuzu sizlerle paylaşacağız.”

Emre, TBMM’de basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

“DİNLENMEYEN ÇOK BÜYÜK BİR KESİM VAR”
Kimleri davet edeceklerine ilişkin soruya Emre, “Dinlenmeyen çok büyük bir kesim var, verdiğimiz isimler içerisinde oradan bir öncelik sıralamasına göre bu konuyla ilgili bilgisi olabileceğini değerlendirdiğimiz isimleri buraya davet edeceğiz” derken, “Biz herhangi bir isme yazılı soru sorulmasını doğru bulmuyoruz. O nedenle kimseye herhangi bir şekilde soru göndermeyeceğiz” dedi.

“KATILMAYACAĞIZ”
“O gece Marmaris’te Cumhurbaşkanı’nın kaldığı otele bir ziyaret planlanıyor” sözüne Emre, “Gidip Marmaris’te orada yapacağımız gezinin bu komisyonun amacı dışında 15 Temmuz’un aydınlatılmasından çok uzak hamleler olduğunu yine komisyonun zamanının geçirmesine yönelik ve israf aynı zamanda bir israf yapıldığını da düşünüyoruz. Amacı dışındadır bu nedenle katılmayacağız oralara” yanıtını verdi.

“Cumhurbaşkanıyla görüşmek için ayrıca bir şey yapacak mısınız?” sorusuna Emre, “Hayır, onu düşünmüyoruz. Biz Sayın Cumhurbaşkanının bu konuda muhakkak komisyon tarafından komisyonu kabul edip o geceye ilişkin bildiklerini anlatmasını, bizim sorularımızı kamuoyunun bazı merak ettiği detayların aydınlığa kavuşması için kendisinin de bu konuda açıkçası istekli olmasını beklerdik” yanıtını verdi.

ADALET BAKANLIĞINA BAŞVURDULAR
Bu arada komisyonun CHP’li üyeleri Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne yaptıkları başvuruda Sincan Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Akın Öztürk, Mehmet Dişli, Hakan Evrim, Hüseyin Türk, İbrahim Yılmaz ve Mehmet Partigöç’ü ziyaret etmek istediklerini ifade etti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×