CHP’li vekillerden kurultay öncesi tüzük değişikliği teklifi : "Blok liste" tüzükten çıkarılsın
CHP’nin 3-4 Şubat tarihlerinde gerçekleştireceği 36. Olağan Kurultaya sayılı günler kala,  geçen hafta açıklanan Kurultay ve Gelecek İçin Açık Çağrı’ya destek veren bir grup CHP Milletvekilinden kritik bir adım geldi.

CHP’de Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner’in imzasıyla 26 Ocak günü “Kurultay ve Gelecek için Çağrı” başlıklı bir bildiri yayımlayan, CHP’nin mevcut yönetimini hem eleştiren hem de sol siyasete davet eden “Gelecek için Biz” ekibi, 36. Olağan Kurultay’a sayılı gün kala tüzük değişikliği çağrısı yaptı.

CHP milletvekilleri Selin Sayek Böke, İlhan Cihaner, Ali Şeker, Orhan Sarıbal ve Niyazi Nefi Kara tarafından yayımlanan çağrıda CHP Parti Meclisi üye sayısının 60’tan 80’e yükseltilmesi, il başkanlarının Parti Meclisi toplantılarına katılabilmesi, partinin her kademesindeki seçimlerin çarşaf listeyle yapılması ve blok liste uygulamasının kaldırılması talepleri yer aldı.

Faşizme direnenleri katmak için…

Tüzük değişikliğinin, “Kurultay ve Gelecek için Açık Çağrı” başlıklı bildiride geçen AKP faşizmine direnen toplumsal muhalefetin tüm ilerici unsurlarını siyasete ve CHP’ye taşıyacak katılım mekanizmalarının, meclisler/forumlar gibi yatay örgütlenme biçimlerinin kullanılması gerekliliği”ne atfen önerildi belirtildi.

“Mevcut tüzük, yöneticilerin gücünü pekiştiriyor”

Tüzük değişikliği açıklamasında, CHP’nin geçmişten bugüne ilerici, devrimci yapısı ile uyuşmayan tüzük değişiklikleri ile karşı karşıya kaldığına, bugün de programındaki iddianın uzağında bir tüzükle yönetildiğine, mevcut tüzük ile parti üyelerinin yönetim ve karar mekanizmalarına katılım ve etkileme süreçlerinin mevcut yöneticilerin gücünü pekiştirdiğine dikkat çekildi.

Kurucu bir siyaset zorunluluğu

Açıklamanın sonunda ise şu ifadeler yer aldı:

Parti politikalarının yeniden, bir kurucu siyaset anlayışı ve sorumluluğu ile hayata geçirilmesi zorunluluğu önümüzde durmaktadır. Türkiye’yi demokrasiye taşıyacak iktidar yürüyüşü için gereken; ideolojik, kurumsal ve örgütsel değişimin gerçekleştirilmesi için Parti Meclisi’nin delegenin özgür iradesini yansıtacağı etkin ve güçlü bir yapıya dönüşmesi gerekmektedir.

Parti Meclisi’nin TBMM grubunda çeşitli nedenlerden ötürü temsil edilemeyen bölge illerinden de temsilcilerin bulunacağı, sendikalar, meslek odaları ve birlikleri başta olmak üzere, ülke genelinde örgütlenmiş kurum, kuruluş ve etkin sivil toplum örgütlerinin partili üye ve yöneticilerinin temsiline olanak sağlayacak şekilde yeniden yapılandırılması amacıyla sayısının artırılması mevcut siyasal koşullarda bir zorunluluktur.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×