Eren Erdem; 'FETÖ'yle değil, sendikacılarla mücadele ediliyor'

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, açığa alınan öğretmenlerin göreve iadesi sürecinde sendika yöneticisi veya aktif üyesi olanlara yönelik ayrımcılık yapıldığı iddiaları üzerine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yazılı soru önergesi verdi.

CHP’li Erdem, aynı soruşturmadan geçmelerine rağmen bir kısım öğretmenin göreve iade edilirken, sendika yöneticisi ve aktif çalışanı olan öğretmenlerin soruşturmalarının bilerek uzatıldığını ve mağdur edildiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’a “FETÖ’yle mücadelenin yerini sendikalarla veya hak talep eden memurlarla mücadele mi almıştır?” sorusunu ileten Erdem’in önergesinde şu sorular yer aldı:

1. Anayasal güvence altında olmasına rağmen iş bırakma, grev ve hak talepleri eylemlerine katılan emekçilerin bu eylemlerinden dolayı soruşturulması hangi hukuki mevzuata dayandırılmaktadır? Hak talep etmek suç mudur?

2. Dersim örneği dikkate alındığında, göreve iadesi yapılmayan öğretmenlerin büyük çoğunluğunun sendika yöneticisi, komisyon çalışanı veya aktif üyesi olması bir tesadüf müdür? FETÖ’yle mücadelenin yerini sendikalarla veya hak talep eden memurlarla mücadele mi almıştır?

3. Öğretmenlerin göreve iadesinin yapılması hangi koşullara göre yapılmaktadır? Aynı soruşturmada, aynı sorulara muhatap olmuş ve aynı yanıtları vermiş öğretmenlerin bir kısmının göreve iade edilirken diğerlerinin göreve alınmamasının gerekçesi nedir?

4. Türkiye çapında göreve iade edilen öğretmen sayısı kaçtır? Öğretmenlere soruşturma kapsamında hangi gerekçelerle 29 Aralık grevine katılımını sorulmaktadır?

5. Belge veya delil olmadan sendikalı öğretmenlerin açığa alınmasının ve bugün itibariyle 1 milyona yakın öğrencinin okula öğretmensiz başlamasının neden olacağı karışıklık nasıl çözümlenecektir?

6. FETÖ soruşturmalarında itirazlar için oluşturulan kurullar öğretmenler açısından hangi kriterlere göre çalışacak ve değerlendirmede bulunacaktır? 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×