KHK'da devlet eliyle sahtecilik
Milliyet / Meriç  Tafolar - CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yayımlanan üç ayrı KHK’ya ilişkin kritik bir iddiada bulundu.

Özel, 53 maddelik 674 sayılı kanun hükmünde kararnamede, “OHAL kapsamında bazı düzenlemeler yapılması; anayasanın 121’inci maddesi ile OHAL Kanunu’nun 4’üncü maddesine göre, Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nca 15/8/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır” denildiğini belirtti.

Kararnamenin 38’inci, 39’uncu ve 40’ıncı maddelerinin ‘belediyelere kayyum’ olarak kamuoyunda bilinen ve belediye başkanı ve belediye meclisi üyelerinin görevden alınması durumunda yerine yapılacak atamalara ilişkin hükümler içerdiğini kaydeden Özel, “Bu maddeler, TBMM Genel Kurulu kapanmadan son görüşülen torba kanunda yer alan ve muhalefet partilerinin tepkileri üzerine, dört partinin mutabakatıyla 19 Ağustos günü kanun metninden çıkarıldı” dedi.

Özel, şunları kaydetti:

DEVLET ELİYLE SAHTECİLİK: Bu yaptıkları devlet eliyle sahtecilik. KHK’da imzası olanların bazılarının geçmişlerinde kalpazanlık suçu var.

İTİRAZ SONRASI GERİ ÇEKİLDİ: Kayyum düzenlemesi ne OHAL’in konusuyla ne de süresiyle sınırlı bir mesele değil. Bunu Meclis’teki torba yasaya koymuşlardı. Kayyum atamasına hem muhalefet partileri hem de iktidar partisinin bazı milletvekillerinin çekinceleri üzerine 19 Ağustos günü kayyum maddesi çekildi. 15 Ağustos’taki Bakanlar Kurulu toplantısında bunun KHK’ya eklendiği söyleniyor. Bu madde CHP ve diğer muhalefet partilerinin itirazı sonrasında geri çekildi.

TAM ANLAMIYLA SUÇÜSTÜ: Bunu çek ve senet üzerinde yapanlar dolandırıcılıktan yargılanıyor. Darbeyle mücadelede pek çok hukuk kuralını zorlayan uygulamalar vardı. Ama bu yaptıkları tarihi bir olaydır. Kayum atamak için evrakta sahtecilik yapıyorlar, geriye dönük işlem yapıyorlar. Bu, kabul edilemez. Kendi kendilerine sobelendiler. Ortada yayınlanmış KHK ve Meclis Başkanlığı’nın tutanakları var. 15’inde yaptık diyorlar ama bunu kanun metninde 19’unda çektiler. Tam anlamıyla bir suçüstü durumu var burada.

O MAKAMI BOŞALTMALILAR: Belediyelere kayyum atamak için bir ay geriye dönük işlem yapmışlar. İmzası olan herkesin toplu iğnenin ucu kadar saygısı varsa, siyasi ahlak çerçevesinde o makamı boşaltması gerekiyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×