Kılıçdaroğlu, '200 bin doların dekontu açıklanmalı'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun babası Fehmi Tanrıkulu'nun vefatı nedeniyle Diyarbakır'da kurulan taziyeyi ziyaret etti.

Merkez Bağlar İlçesi'nde bulunan Liceliler Taziye evinde Sezgin Tanrıkulu'na başsağlığı dileyen Kılıçdaroğlu, ardından CHP Diyarbakır İl Başkanlığını ziyaret etti. 

FATİH GÜRSUL

CHP il binası girişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kemal Kılıçdaroğlu, danışmanlarından Fatih Gürsul'un terör örgütü FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınmasına ilişkin soruya şu karşılığı verdi:


"Danışmanımdı, iyi bir iletişimci, iyi bir hoca, bu konuda ödülleri olan bir arkadaşımız. Danışmanlığı sırasında özellikle bizim mitinglerde, miting öncesi ve sonrası hangi konular üzerinde duralım diye araştırmalar yapardı. Küçük anketler yapar aktarırdı. Miting sonrası da mitingde yaptığımız konuşmaların etkilerini ölçmeye çalışırdık. Kendisinin her hangi bir suçu var mıdır, yok mudur o konuyu bilmiyoruz tabi. Eğer adil bir yargılanma olursa bizim açımızdan bir sorun yok herkes gidecek ifadesini verecek ne gerekiyorsa yapılacak. Daha önce bu konu medyaya yansıdığında sayın Başbakan geldiğinde ben ismi geçen 3 arkadaşımızı sayın Başbakana verdim ve bu konuda da daha ayrıntılı bir bilgi aktarırsanız diye kendisine de aktarmıştım zaten."
Photo published for Kılıçdaroğlu: Kürt sorununu 4 yıl içerisinde çözerim
KÜRT SORUNU
Kılıçdaroğlu, Kürt sorunu ile ilgili soru üzerine, Türkiye'nin 35 yıldır karşı karşıya kaldığı bir sorunun ayak üstü "Biz sorunu böyle çözeceğiz" demenin sıradan yanıt olacağını belirtti. Bu konuda CHP'nin raporları olduğunu, kitapları bulunduğunu, basın toplantılarında açıkları olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi ben ayak üstünde 'şunu, şunu yapacağız ve bu sorunu çözeceğiz' dersek doğru olmaz. Ama, şunu rahatlıkla söyleyebilirim var olan sorunun çözecek Türkiye'de tek parti vardır. O partinin adı da Cumhuriyet Halk Partidir. Sözüm sözdür 4 yıl içince ben bu sorunu çözeceğim, partimiz bu sorunu çözecek. Demokrasi ve insan hakları bağlamında, özgürlükle bağlamında biz bu sorunu çözeriz. Ben bunu rahatlıkla söylüyorum. Nasıl çözeriz diyorsanız, bizim bu konuda yazılmış kitaplar verdiğimiz önergeler, verdiğimiz kanun teklifleri hazırladığımız çözüm önerileri ilgili raporlar hepsi duruyor. Dolayısıyla bir soruna akılla, mantıkla yaklaşırsanız sorunun nasıl çözüleceğini, nereden kaynaklandığını görürseniz. Bu sorunu çözersiniz bu kadar önemli bir konu böyle ayak üstünde şöyle çözeceğim, böyle çözeceğim demek doğru olmaz yani işin gerçeği bu."

ADANA MİTİNGİNDEKİ ALKIŞ

Adana mitinginde FETÖ'den tutuklu gazetecileri alkışlatmasına yönelik yapılan eleştirileri de değerlendiren Kemal Kılıçdaroğlu, "Adana'da hapisteki gazetecilerin ismini andığım için belli çevrelerden tepki geliyor. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim bir parti, bir insan ilkeli olmalıdır. İlkeleri olmalıdır. Bizim ilkemiz nedir? Hiç bir gazeteci hapiste olmasın, kalemi dolayısıyla yazı yazan, düşüncelerini açıklayan bir insan benim düşüncelerimi desteklediği zaman dışarı çıksın, benim düşüncelerimi desteklemediği zaman hapse girsin. Siyaset çifte standart kabul etmez, siyasette doğru ve ilkeli duracaksınız" dedi.

Kılıçdaroğlu, 146 gazetecinin cezaevinde olmasının Türkiye'nin uluslararası arenada demokrasi ayıbı olduğunu belirtirken, "146 gazetecinin tutuklanması, bu ayıptan Türkiye'nin arındırılmasını istiyorum. Benim ilkelerim var, düşüncelerim var. Partimizin ilkeleri var, düşünceleri var. Biz hiç bir gazetecinin tutuklanmasını, hapse atılmasını istemiyoruz" diye konuştu.

CELAL KILIÇDAROĞLU
Celal Kılıçdaroğlu hakkında bir soruya cevap veren Kılıçdaroğlu, “Ağabeyim ile ilgili bir sorun yok arkadaşlar” dedi.

ERDOĞAN'IN 200 BİN DOLARI
Kılıçdaroğlu, gazetecilerin Erdoğan'ın 200 bin dolarıyla ilgili sorusu üzerine şu açıklamayı yaptı:
'Gördünüz mü dekontu? Görmediniz, ben de görmedim. Sayın Cumhurbaşkanı'nın 200 bin doları bozdurduğuna ilişkin dekontun açıklanması ben çok mutlu etti. Ama bu dekontu hepimizin görme ihtiyacı var. Dekontu niye gizliyoruz ki? Dekont şeref madalyası, "Ben 200 bin doları şu tarihte bozdum" diyecek. Ama gizliyorsunuz, niye gizliyorsunuz? Kafamızdaki soruları besliyor. Dolayısıyla gizlenmemeli, dekont kamuoyuna açıklanmalı. Ayıp bir şey değilki bu.
Vatandaşa diyorsun 'git doları bozdur' diyorsun. Vatandaş gidiyor dolarını bozduruyor.  Sen de 'doları bozdurdum' diyorsun dekontunu vermiyorsun gizliyorsun olmaz. 

GÖK VE KÖSE DE KILIÇDAROĞLU'NA EŞLİK ETTİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır'daki taziye ziyaretine CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ile TBMM İdare Amiri Tufan Köse de eşlik etti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×