Kılıçdaroğlu açıklama istedi: “Bela ettiniz, hesap verin”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Uşak'ta konuştu. Hükümetin izlediği Suriye politikasını eleştiren CHP lideri "Devleti yönetemiyorlar, Ortadoğu bataklığından çıkamayacaklar" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:
Her gün şehit haberi geliyor. Herkes aynı soruyor. Ben sizinle dertleşmeye geldim. Benim derdim aynı zamanda siin derdiniz. Sizin derdiniz de benim derdim. Neden bu coğrafyada huzur içinde yaşayamıyoruz? Neden? Bunun için dertleşmeye geldim.

"ÜLKEYİ BU HALE GETİRENLERDEN KURTARACAĞIZ"
Uşak tarihin derinliklerinden gelen bir kent. Kurtuluş Savaşı'nın önemli kilometre taşlarından bir kent. Tarımda hayvancılıkta söz sahibi olan bir kent. Buradaki sorunları Hakkari'deki vatandaşlar da yaşıyor. İzmir'e gidin de orada da öyle. Herkes kendine aynı soruy soruyor. Ne olacak memleketin hali.

Eğer bu ülkeyi yaşanacak kılmak istiyorsak; inancı kimliği ne olursa olsun sevgi ve hoşgörü istiyorsak Türkiye'yi bu hale getirenlerden bu ülkeyi kurtaracağız. Bunu yapacak olnalar sizlersiniz. Demokrasi ve güzellik içinde yapacağız. Bunu yaptığımuz zaman şehitlere karşı en büyük görevimiz yerine getireceğiz.

Biz neden kavgalıyız. Neden yüreklerimizde öfke var. Neden anneler her gün gözyaşı döküyor. Üzerimize düşen görevleri yerine getiremediğimiz için... Bizi kimlik, inanç, yaşam tarzı yönünde bölmek istiyorlar. Omuz omuza mücadele edeceğiz bölünmeyeceğiz. birlikte bu ülkede huzur içinde yaşamanın yollarını arayacağız.

ŞİMDİ KAN GÖLÜNE DÖNDÜ
35 yıldır PKK terörü var. 2002'de iktidar oldular terör yoktu. Şimdi Türkiye kan gölüne döndü. Bir babanın çocuğunu toprağa vermesinini acısını kimbilir.

Terörle mücadele konusunda ortak payda oluşturmak zorundayız. Hep beraber karşı çıkmak zorundayız. Terör kandan beslenir. Teröre karşı insanlık görevidir. Soru şu: 2002'de terör yokken 14 yılda nasıl azdı? Silahlar şehir depolarına dönerken kim talimat veriyordu? Kamyonun üstünden silah dağıtılırken vali güvenlik güçlerine telefon edip müdahale etmeyin diyor. Kim bunları yaptı? Bütün bu şehitlerin sorumluları iktidar sahipleridir.

"HESABINI SORACAĞIZ"
Bu Ankara'da oturan beylerin çocukları askere gidiyor mu? Hiç biri gitmiyor. Askere Anadolu'nun gariban çocukları gidiyor. Hesabını soracağız hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu ülkenin yoksul insanlarının hesabını soracağız.

SİLAH GÖNDERME DEMEDİM Mİ?
Dış politika milli olmak zorundadır. İlk kez bunları gayrı milli bir politika izlediler. El Bab'tan şehit haberleri geliyor. İnternetten yayınlanan görüntüler var. İzleyemiyoruz. Şimdi interneti yasaklamışlar. günahlarıni, ayıplarını görmesin istiyorlar. Sen sınırı koru..

Ey Saray'da oturan vatandaş "terör örgütlerine silah gönderme, bir gün gelir seni vurur" demedim mi?

Komşudaki yangın Türkiye'ye sıçradı. IŞİD, Nusra belası çıktı. IŞİD belası Musul konsolosluğumuzu bastı, terör örgütü diyemediler. İdeolojik akrabalıkları var. Bu ülkeye bunları bela edenlerden hesap soracağız. Emevi Camii'ne gidip namaz kılacaklardı. Süleyman Şah türbesi'ni kaçırmak zorunda kaldılar

ŞAMAR VURULAN OLDULAR
Büyük lokma yutabilirsin ama büyük laf etme. Her gelenin şamar vurduğu oldular. "Oyun kurucu olacağız" dediler oyuncak oldular.

"FIRILDAK BİLE BU KADAR..."
Suriye'yi Esad'ı devirmek için gitik diyordu iki gün önce.. Ne yaptı Putin ayar verdi. Dünya liderine ayar verdi. Yaptı mı yaptı. İki gün sonra "IŞİD'le mücadele için gidiyoruz" dedi. Fırıldak bile bu kadar hjızla dönmüyor? Bunları tamamı Türkiye'nin itbarına vurulmuş darbedir. Benim ağrıma gidiyor. Onlar? Yağmur yağıyor diyorlar.  CHP iktidarında terörü bitireceğiz, Suriyeli kardeşlerimizin tamamını Suriye'ye göndereceğiz.

ORTADOĞU BATAKLIĞINDAN ÇIKAMAYACAKLAR
Bizim ülkemizin insanı değerlidir. Görüşü ne olursa olsun, herkesin işinin olması lazım. Her evde tencere kaynaması lazım. Memlekette huzuru nasıl sağlayacaksınız? Aç ve açıkta olan ülkede huzur, bereket olur mu?

Şu ülkenin geldiği hale bakın. 14 yılda Türkiye’nin her tarafında casuslar cirit atıyor. Nerede bomba patlayacağını büyükelçilerden öğreniyoruz. Elini vicdanına koysun vatandaşlarım. Böyle bir memleket olur mu, böyle bir Türkiye olur mu? Ne olacak bunların hali?

Kime iş vereceksin? Kim getirdi bunları Türkiye’ye? Sana söyledik kardeşim. Yapma dedik. Bir insana düşmanlık üzerine dış politika üretilmez. Suriye halkına niye düşmansın?

Bodrum’da beraber tatil yaptılar, kucaklaştılar. Kardeşim Esad dedi, hoşgeldin dedi. Biz Mustafa Kemal’in kültüründen geliyoruz. Yurtta barış olsun, dünyada barış olsun diyoruz.

Ortadoğu bataklığından çıkamayacaklar, çünkü devleti yönetemiyorlar. Türkiye Cumhuriyeti yölnetilmiyor. Kim yönetiyor? Kim kararları veriyor. Hükümet var mı, bakanlar var mı bu ülkede? Her şeyi allak bullak ettiler.

Suriye'yi başımıza bela ettin, hesabını vereceksin.

MHP'LİLERE SESLENDİ
Bu salonda MHP'liler var mı bilmiyorum.

Siz ne kadar milliyetçiyseniz biz de o kadar milliyetçiyiz. Siz ne kadar ülkücüyseniz biz de o kadar ülkücüyüz. Siz ne kadar vatanseverseniz biz de o kadar vatanseveriz.

Anayasa'ya hüküm koyuyorlar.. Eyalat sistemi getirmek istiyorlar: Eyalet sistemini kim istiyor? Biri hapiste, Öcalan itiyor. Diğeri kim? Erdoğan istiyor. Eyalet sistemini savunanlardan biri de Recep Tayyip Erdoğan'dır, beni utandıran da onun arkasına takılanlardır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×